SDP EDUSKUNTA

SDP:n Harakka: Elon Muskin X haastaa Suomen Ukraina-linjan

Jaa

Puoluerajat ylittävä ryhmä esitti kirjallisen kysymyksen (KK 364/2024 vp.) julkisen vallan läsnäolosta X-alustalla, jonka EU-komissio katsoo rikkovan EU:n lakeja ja levittävän merkittävässä määrin disinformaatiota. Pääministeri Petteri Orpo selittää vastauksessaan (KKV 364/2024 vp.) että valtioneuvosto on huolestunut X:n omistuksen ja toimituspolitiikan muutoksista.”Kanavan hyötyjä ja haittoja punnitaan päivittäin”, Orpo toteaa. 

”Pääministerin selitys on kestämätön, varsinkin aivan viime päivien tapahtumien valossa”, toteaa Timo Harakka (sd) jättäessään uuden, tarkennetun kirjallisen kysymyksen (KK 416/2024 vp.)

Timo Harakka
Timo Harakka Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

X:n pääomistaja Elon Musk on julkisesti vaalitilaisuuksissa ja omalla alustallaan lietsonut joukkoliikettä, joka väittää jo ennakolta Yhdysvaltain vaaleja väärennetyiksi ja valmistautuu tarvittaessa väkivalloin kumoamaan demokraattisesti saavutetun tuloksen. Muskin demokratiaa vaarantava toiminta on kiihtynyt äärimmilleen lokakuun aikana.

”Muskin järjestelmällinen disinformaatio antaisi itsessään aiheen ”punnita”, onko valtioneuvoston kanslian, valtioneuvoston jäsenten, ministeriöiden, viranomaisten ja muiden julkisen vallan käyttäjien syytä viestiä X:ssä. Lisäksi Wall Street Journal paljasti 25.10., että Musk on pitänyt pitkään yhteyttä hyökkäyssotaa käyvän Venäjän presidenttiin Vladimir Putiniin. Läsnäolo X:ssä tukee Elon Muskin toimintaa Venäjän puolesta ja kyseenalaistaa Suomen ulkopoliittisen linjauksen Ukrainan tukemisesta”, Timo Harakka varoittaa.

Timo Harakka mainitsee kirjallisessa kysymyksessään julkisia tahoja, jotka ovat jo poistuneet X:stä – esimerkiksi Helsingin poliisi, Keskusrikospoliisi, VR ja evankelis-luterilainen kirkko. Samalla Harakka itse on jättänyt X:n.


Kirjallinen kysymys kuuluu:

”Mitä johtopäätöksiä valtioneuvosto tekee X-alustan omistajan järjestelmällisestä disinformaatiokampanjasta, joka heikentää länsimaista demokratiaa, ja yhteydenpidosta oikeudetonta hyökkäyssotaa käyvän Venäjän johtajaan?”

”Johtavatko nämä seikat ”jokapäiväisessä punninnassa” tulokseen, että valtioneuvosto suosittaa valtioneuvoston kanslian, valtioneuvoston jäsenten, ministeriöiden, viranomaisten ja muiden julkisen vallan käyttäjien poistuvan X-alustalta, kuten useat vastuulliset julkiset toimijat ovat jo tehneet?”

https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/Kysymys/Sivut/KK_416+2024.aspx

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Timo Suhonen: Miksi hallituksella on sokea piste työmarkkinarikollisuuden kohdalla?14.11.2025 13:41:24 EET | Tiedote

Suomessa on jälleen paljastunut uusi ulkomaisten työntekijöiden riistoon liittyvä rikosepäily, kun kymmenet nepalilaiset metsurit ovat joutuneet maksamaan kynnysrahoja ja työskentellet huonoissa oloissa ilman palkkaa. Miksi hallitus kohtelee työmarkkinarikollisia silkkihansikkain sen sijaan, että kiristäisi rangaistuksia, SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen ihmettelee.

Vetoomus pääministeri Petteri Orpon hallitukselle parlamentaarisesta yhteistyöstä suomalaisten sosiaali- ja terveyspalvelujen turvaamiseksi13.11.2025 15:31:37 EET | Tiedote

Oppositiossa olevat eduskuntaryhmät vetoavat yhdessä pääministeri Orpoon parlamentaarisen yhteistyön käynnistämiseksi suomalaisten sosiaali- ja terveyspalveluista vastaavien hyvinvointialueiden toimintaedellytysten turvaamiseksi. Oppositioryhmät ovat valmiita välittömästi kokoontumaan parlamentaarisesti arvioimaan hyvinvointialueiden tilannetta ja tarvittavia ratkaisuja. Oppositioryhmien mielestä on kiireellistä ryhtyä toimenpiteisiin ihmisten luottamuksen palauttamiseksi sosiaali- ja terveyspalveluihin ja tasa-arvoisen hoidon ja hoivan varmistamiseksi koko Suomessa. Oppositioryhmät esittävät jo tässä vaiheessa, että hyvinvointialueiden vaikeaa tilannetta helpotetaan antamalla kaikille alueille mahdollisuus pidentää rahoituksen alijäämien kattamisaikaa vuodesta 2026. Eduskunnassa 13.11.2025 Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä Keskustan eduskuntaryhmä Vihreä eduskuntaryhmä Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä Liike Nyt -eduskuntaryhmä

Kutsu opposition yhteiseen tiedotustilaisuuteen13.11.2025 12:30:37 EET | Kutsu

Hyvä median edustaja, Tervetuloa opposition yhteiseen tiedotustilaisuuteen eduskunnan valtiosalissa torstaina 13.11. klo 15.30. Tilaisuudessa median käytettävissä ovat SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen, Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen, Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta ja eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Inka Hopsu, Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Aino-Kaisa Pekonen sekä Liike Nytin puheenjohtaja Harry Harkimo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye