EräViikingeiltä tikkari kieleltä – Classic kolmen maalin takamatkalta selvään voittoon
Ennakkosuosikki nappasi haastajalta tikkarin kieleltä, kun Classic käänsi F-liigan illan ainoassa ottelussa 1–4-tappioaseman 7–4-voitoksi EräViikingeistä.
Vielä ensimmäisessä erässä EräViikingit näytti tehokkaiden vastaiskujen mallia kruununaan Daniel Tenhosen 2–0-maali, jossa hän nappasi maalivahti Lukas Krizin avausheiton haltuunsa ohittaen yhdellä kosketuksella puolustajan ja laukoi pallon ohi Otso Auvisen. Toisen erän veikin sitten 5-0 Classic, joka nousi tasoihin alle kolmessa minuutissa syntyneillä maaleilla. Tiitus Salokangas osui ylivoimalla, Eemeli Salin Oskari Heikkilän laidassa voittamasta pallosta ja vielä Peteris Trekse irtopallohässäkästä maalin edestä.
Kotijoukkueen viidennen ja kuudennen maalin laukoi Aaro Helin Otto Kilven syötöistä. Ensimmäinen piti tarkistaa videolta ennen kuin Lukas Krizin kainalosta pudonneen pallon todettiin käyneen yli maaliviivan, ja seuraavan Helin sipaisi aivan luukulta neljän vastustajan keskeltä. Loppunumerot nosti Eemeli Salin tyhjiin kaksi sekuntia ennen loppusummeria.
Kolmannen perättäisen voittonsa ottanut Classic nousi sarjakärkeen ohi ottelun vähemmän pelanneen Oilersin. EräViikingit on hävinnyt seitsemän peliä peräkkäin.
F-liigan miesten sarja jatkuu MM-joukkueen leirin jälkeen perjantaina 15.11. otteluilla EräViikingit–Nurmon Jymy ja TPS–LASB.
Yhteyshenkilöt
Ilari IsotaloViestintäpäällikköF-liiga
Puh:+359 442599009ilari.isotalo@salibandy.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fliiga
Hurjat loppuhetket – derbydraama kääntyi Classicille5.11.2025 21:34:09 EET | Tiedote
F-liigan naisten sarjassa nähtiin keskiviikkona dramaattinen Pirkanmaan derby, jossa Koovee tuli melkein lopussa tasoihin ilman maalivahtia mutta voiton vei lopulta Classic 6-5. Illan toisessa ottelussa EräViikingit kaatoi kotonaan PSS:n 12-1.
LASB avasi pistetilinsä, EräViikingit ratkaisi jatkoajalla3.11.2025 21:04:12 EET | Tiedote
LASB avasi viimeisenä joukkueena pistetilinsä kauden F-liigassa, kun se nousi EräViikinkien vieraana kahden maalin takamatkalta varsinaisen peliajan tasalukemiin. Voittoa ei tänään kuitenkaan vielä tullut, sillä Daniel Tenhonen laukoi jatkoajalla 4–3-maalin ja lisäpisteen kotijoukkueelle.
Lakeudella luisti: SPV vei kärkiottelun ja Nurmon Jymy nappasi avausvoittonsa2.11.2025 19:11:01 EET | Tiedote
Eteläpohjalaiset juhlivat F-liigassa sunnuntaina, kun Seinäjoen Peliveljet löi kärkiottelussa Westend Indiansin 3-2 ja Nurmon Jymy nappasi kauden avauspisteensä kaatamalla samoin lukemin jatkoajalla Hawksin.
SB-Pro nipisti ensimmäisenä pisteen TPS:ltä1.11.2025 20:55:05 EET | Tiedote
TPS jatkoi voittoputkeaan F-liigan naisten sarjassa mutta koki samalla kauden ensimmäisen pistemenetyksensä, kun SB-Pro kaatui kotonaan vasta rangaistuslaukauksilla 6-5. Lauantain muut voittajat olivat SaiPa, Pirkkalan Pirkat ja EräViikingit.
Classicille nollapeli, kolme pistettä ja 11 tehtyä maalia30.10.2025 20:55:29 EET | Tiedote
Teemu Karppanen takoi tehot 1+4, Eemeli Salin 3+1 ja Viljami Virtanen hattutempun, kun Classic haki F-liigan torstain ainoassa ottelussa 11–0-vierasvoiton FBC Turusta. Tulos nosti Classicin sarjassa kolmanneksi ja kolmen pisteen päähän kärkikaksikosta SPV–Westend Indians.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme