Mediakutsu: Startup-yhteisön Visio 2040 -aiheinen poliitikkojen paneelikeskustelu 13.11 klo 7.45–9.00
6.11.2024 11:44:14 EET | Suomen startup-yhteisö | Kutsu
Suomen startup-yhteisö tuo tällä kertaa poliitikot keskustelemaan Visio 2040:sta. Paneelikeskustelussa mukana ovat kansanedustajat Mika Poutala (kd), Timo Harakka (sd), Oras Tynkkynen (vihr), Saara-Sofia Sirén (kok), Sari Multala (kok) ja Markus Lohi (kesk).

Suomen startup-yhteisö käynnisti elokuussa keskustelun Suomen tulevaisuudesta julkaisemalla Visio 2040 – Kun asiat Suomessa tehtiin rohkeasti ja ennakkoluulottomasti -esseekokoelman. Tuolloin startup-yrittäjät kokoontuivat paneelikeskusteluun jakamaan näkemyksiään Suomen tulevaisuudesta.
Nyt tuomme yhteen poliittisia päättäjiä keskustelemaan konkreettisista toimista, joilla Visio 2040 voisi olla mahdollista toteuttaa. Ja mahdollisista esteistä.
Milloin: kesiviikkona 13.11 klo 7:45-9:00.
Missä: Antler, Merimiehenkatu 36 D, 00150 Helsinki.
Ohjelma:
7:45–8:00 AM – Kevyttä aamiaista
8:00–8:05 AM – Suomen startup-yhteisön toimitusjohtaja Riikka Pakarinen avaa keskustelun
8:05–9:00 AM – Paneelikeskustelu, Riikka Pakarinen moderoi keskustelua
Panelistit:
-
Mika Poutala, kansanedustaja (kd)
-
Timo Harakka, kansanedustaja (sd)
-
Oras Tynkkynen, kansanedustaja (vihr)
-
Saara-Sofia Sirén, kansanedustaja (kok)
-
Sari Multala, tiede- ja kulttuuriministeri (kok)
-
Markus Lohi, kansanedustaja (kesk.)
Ilmoittautumiset pyydämme tekemään meilitse jonna@startupyhteiso.com.
Yhteyshenkilöt
Jonna WaddingtonViestintäpäällikkö / Communications Manager
Puh:+3580504409329jonna@startupyhteiso.comTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen startup-yhteisö
VTT-lähtöiset startupit lisäävät TKI-investointejaan ja työllistävät yhä enemmän tutkijoita8.6.2026 07:07:00 EEST | Tiedote
VTT:ltä lähtöisin olevien startupien TKI-investoinnit jatkavat vahvaa kasvuaan. Vuonna 2024 yritykset investoivat TKI-toimintaan noin 63 miljoonaa euroa. Valtaosa työntekijöistä työskentelee tutkimus- ja kehitystehtävissä, ja noin neljäsosa on suorittanut tohtorintutkinnon. VTT:n ja Suomen startup-yhteisön tuore analyysi antaa tarkemman kuvan yritysten toiminnasta kuin viime vuonna julkaistu selvitys.
Startup-exitit näkyvät myös työntekijöiden tuloissa3.6.2026 10:44:41 EEST | Tiedote
Startup-exitit eivät hyödytä vain perustajia. Tilastoaineisto osoittaa, että vaikutus näkyy myös työntekijöiden tuloissa vielä vuosia enemmistöosuuden myynnin jälkeen.
Startup-kenttä pitchasi uusia ratkaisuja kasvun haasteisiin20.5.2026 11:14:55 EEST | Tiedote
Alan toimijat ehdottavat Suomelle joustavampaa maahanmuuttomallia, uusia kannustimia startup-sijoittamiseen sekä vahvempia kannustimia tutkimuksen kaupallistamiseen. Ehdotukset syntyivät TAKOMO policy hackathonissa, jossa noin 100 startup-perustajaa, sijoittajaa ja ekosysteemitoimijaa ratkoi startup-kentän keskeisiä kasvun esteitä.
Merkittävä muutos startupeille – optioverotus vihdoin oikeudenmukaiseksi23.4.2026 06:37:00 EEST | Tiedote
Hallitus päätti kehysriihessä uudistaa työsuhdeoptioiden verotusta tavalla, jota Suomen startup-yhteisö on ajanut pitkään. Jatkossa startup-yritysten työntekijöiden työsuhdeoptioita verotetaan vasta osakkeiden myyntihetkellä eli silloin, kun työntekijä on saanut käteen todellista tuottoa.
Kasvu tarvitsee nyt neljä konkreettista päätöstä17.4.2026 08:12:00 EEST | Tiedote
Suomen Startup-yhteisö esittää hallituksen puoliväliriiheen neljää uudistusta, joilla voitaisiin vahvistaa talouskasvua, lisätä investointeja ja parantaa kasvuyritysten toimintaedellytyksiä Suomessa. Ehdotukset ovat julkisen talouden näkökulmasta maltillisia, mutta niiden vaikutus Suomen pitkän aikavälin kasvuun voisi olla merkittävä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme