Gummerus

Koti kuntoon helposti ja ekologisesti Siivoa kuin Martat -äänikirjasarjan ohjeilla

Jaa

Miten puhdistetaan uuni tai liesituulettimen rasvansuodatin? Kuinka usein vessa pitäisi pestä? Miten erilaiset tahrat saa pois vaatteista? Mitä voi tehdä, kun kotona näyttää vallitsevan kaaos ja vieraat saapuvat hetken kuluttua? Marttojen innostava äänikirjasarja kannustaa säännölliseen ja ekologiseen kodinhoitoon, jossa onnistuu ihan jokainen.​ Kuusiosaisen Siivoa kuin Martat -sarjan puolen tunnin mittaiset äänikirjat siivoamisesta, kodinkoneiden ja vaatteiden huollosta sekä lajittelusta ja kierrätyksestä ilmestyvät 13.11. lukuaikapalveluissa.

Martoilla on 125 vuoden kokemus kotitalousneuvonnasta. Uusi kodinhoitoon keskittyvä äänikirjasarja huomioi ohjeissaan ekologisuuden ja kestävät valinnat. Marttojen opeilla kodin erilaiset pinnat, vaatteet ja kodinkoneet pysyvät kunnossa, eikä järeitä, vesistöjä rehevöittäviä puhdistusaineita tarvita. Säännöllinen siivoaminen parantaa myös kodin sisäilman laatua. Marttojen ohjeet perustuvat tutkittuun tietoon, käytännön kokemukseen ja hyväksi havaittuihin tapoihin. 

Äänikirjasarjan ohjeet ja vinkit auttavat ensimmäiseen omaan kotiin muuttavia alkuun ja antavat uusia ideoita hyvään arkeen ja juhlahetkiin valmistautumiseen myös kokeneemmille kodinhoitajille.

Sarjassa ilmestyy seuraavat äänikirjat:
1.    Martat – Siivoa keittiö
2.   Martat – Siivoa kylpyhuone
3.   Martat – Siivoa koko koti
4.   Martat – Puhdista kodinkoneet
5.   Martat – Huolla vaatteet
6.   Martat – Lajittele ja kierrätä

Äänikirjat lukee Katja Aakkula.

Marttaliitto
Marttaliitto on 1899 perustettu, kotitalousneuvontaa antava kansalaisjärjestö. Martat toimivat sen puolesta, että kaikilla ihmisillä, kaikenlaisissa kodeissa, olisi hyvä olla.

Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:
Eeva Herrainsilta, viestintäpäällikkö, p. 040 514 6360, eeva.herrainsilta@gummerus.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Gummerus

Vuonna 1872 perustettu Gummerus on Suomen vanhin yleiskustantamo. Toteutamme edelleen perustajamme Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

Chilillä maustettua kurpitsalattea – Bootkok-hitti Kahvila Pumpkin Spice (Gummerus) on täsmäkirja Halloween-fiilistelyyn15.9.2025 12:42:16 EEST | Tiedote

Laurie Gilmoren suositun Dream Harbor -sarjan ensimmäinen osa Kahvila Pumpkin Spice (Gummerus) on noussut kansainvälisten myyntilistojen ykkössijoille ja lukijoiden suursuosikiksi. Kahvila Pumpkin Spice edustaa tällä hetkellä etenkin kirjatiktokkaajien keskuudessa trendaavaa viihdekirjallisuuden lajityyppiä, jossa yhdistyvät kodikkaat ja omalaatuiset pikkukaupungit, sympaattiset hahmot, romantiikka sekä poskia kuumottavat seksikohtaukset.

ENNAKKOTIEDOTE: Hiljaisia eroja ja vaiettuja tabuja – japanilainen rakkauselämä suomalaisen silmin5.9.2025 10:30:56 EEST | Tiedote

Vuosia Japanissa asuneen ja opiskelleen Minna Eväsojan tarinallinen tietokirja Rakkauden merkit (Gummerus) on hurmaava kurkistus japanilaisten naisten maailmaan rakkauden, parisuhteen ja perhe-elämän näkökulmasta.​ Kirja avaa japanilaisen rakkauselämän erikoisuuksia sekä eroihin, lapsettomuuteen, väkivaltaan ja häpeään liittyviä tabuja. Teos ilmestyy 3.10.

ENNAKKOTIEDOTE: Millaista taistelua vaatii selvittää syy lapsen pahoinvoinnille? Tiikeri – Erityisen tytön tarina (Gummerus) ilmestyy 1.10.4.9.2025 08:06:00 EEST | Tiedote

Tiikeri – Erityisen tytön tarina (Gummerus) on omakohtainen tositarina erityisen lapsen selviytymisestä tavallisten maailmassa ja äidin väsymättömistä yrityksistä hankkia apua. Janiina Lammin oma kokemus nepsy-nuoren äitinä kertoo nykypäivän suomalaisesta ”hyvinvointiyhteiskunnasta”, jossa avun saaminen ja nuoren pääseminen terapiaan on käsittämättömän vaikeaa. Tiikeri ilmestyy ääni- ja e-kirjana Storytelissä 1.10.2025.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye