Kokoomuksen Wallinheimo: Yrittäjät lupajonoista töihin
7.11.2024 17:17:45 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja talousvaliokunnan jäsen Sinuhe Wallinheimo pitää ministeri Juuson tänään eduskunnalle antamaa esitystä terveydenhuollon valvontalain eli ns. Soteri-lain korjaamiseksi tärkeänä. Hänen mukaansa korjaussarja tulee mahdollistamaan sote-yrittäjien pääsyä lupajonoista töihin.

”Edellisen hallituksen säätämän rekisterilain myötä tuhansilla yrittäjillä juoksee kulut, mutta lupabyrokratia estää heitä tekemästä työtään. Jokainen meistä voi kuvitella tilanteen, jossa joutuisi olemaan kuukausia palkatta, samalla kun toimitilojen vuokrat ja muut kulut juoksevat. Nyt tähän tilanteeseen puututaan”, Wallinheimo sanoo.
Soteri-rekisteri otettiin käyttöön vuoden alusta. Lain mukaan kaikkien sote-yrittäjien on rekisteröidyttävä ennen kuin voivat aloittaa toimintansa. Rekisterin käyttöönotto on kuitenkin sujunut tahmeasti, minkä seurauksena rekisteröintihakemuksia on ollut jonossa pahimmillaan jopa tuhansia. Wallinheimon mukaan Orpon hallitus korjaa nyt tilannetta.
”Jo keväällä hallitus lisäsi yli 600 000 euroa rekisterihakemusten käsittelyyn, mutta on selvää, että viime kaudella säädetty laki ei yksinkertaisesti toimi käytännössä. Orpon hallitus korjaa nyt lakia, jotta saamme suomalaisten kipeästi tarvitsemia ammattilaisia – psykoterapeutteja, hammaslääkäreitä, fysioterapeutteja – rekisteröintijonoista hoitamaan suomalaisia”, Wallinheimo toteaa.
”Tarkoitus on mahdollistaa itsenäisten ammatinharjoittajien ja heihin rinnastettavien palveluntuottajien toiminnan aloittaminen jo sinä aikana, kun hakemusta käsitellään. Muutos tulee koskemaan myös hakemuksensa jo jättäneitä yksinyrittäjiä. Tästä on kyse, kun kokoomuksessa puhumme norminpurusta. Kokoomus on tarvittaessa valmis jatkamaan toimia, jotta suomalaisten yrittäjien mahdollisuus harjoittaa ammattiaan toteutuu”, Wallinheimo päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sinuhe WallinheimoEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Keski-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Partanen: SDP rakensi mörön ja pelottelee sillä suomalaisia29.5.2026 16:05:59 EEST | Tiedote
Hallitus ei ole esittänyt leikkauksia sunnuntai- tai ylityökorvauksiin, eikä pääministeri Petteri Orpo ole jättänyt asiasta mitään tulkinnanvaraa, sanoo kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen. Samaan aikaan kun SDP rakentaa itse luomiaan uhkakuvia, Kokoomus tekee työtä sen eteen, että Suomi nousisi takaisin kasvun, työllisyyden ja hyvinvoinnin kärkeen.
Kokoomuksen Vuornos: Vihriälä puuttuu oikeaan ongelmaan väärällä keinolla29.5.2026 12:58:10 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Henrik Vuornos sanoo, että lukukausimaksut eivät ratkaise Suomen koulutustason nostoa. Vuornoksen mukaan aloituspaikkoja on jo nyt riittävästi sitä varten, että 60 prosenttia nuorista saavuttaisi korkeakoulututkinnon, mutta aloituspaikat ovat väärissä paikoissa ja väärillä aloilla.
Kokoomuksen Fagerström: Pitkän harmaan jakson jälkeen Suomesta kuuluu viimein hyviä uutisia29.5.2026 10:35:22 EEST | Tiedote
Moni suomalainen on viime vuosina joutunut lykkäämään unelmiaan, kiristämään kukkaronnyörejä ja kantamaan huolta tulevaisuudesta. Kokoomuksen kansanedustaja Noora Fagerströmin mukaan tuoreet talousluvut antavat vihdoin syytä uskoa siihen, että Suomi on kääntämässä suuntaansa parempaan.
Kokoomuksen Kaunisto: Nyt se todella tapahtuu – Suomi kääntyy takaisin kasvuun29.5.2026 10:02:44 EEST | Tiedote
Suomen talous kasvaa nyt Euroopan keskitasoa nopeammin, osoittavat Tilastokeskuksen tuoreet luvut. Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Ville Kauniston mukaan pitkään odotettu käänne osoittaa, että hallituksen johdonmukaiset kasvutoimet alkavat viimein näkyä suomalaisten arjessa ja koko kansantaloudessa.
Kokoomuksen Vuornos: Orpon hallitus on puuttunut vahvasti marjanpoimijoiden hyväksikäyttöön29.5.2026 08:14:48 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Henrik Vuornoksen mukaan marjanpoimijoiden hyväksikäyttö ja alan väärinkäytökset osoittavat, kuinka tärkeää on torjua työperäistä hyväksikäyttöä ja vahvalla lainsäädännöllä. Vuornoksen mukaan Orpon hallitus on tehnyt määrätietoisesti työtä työperäisen hyväksikäytön kitkemiseksi ja marjanpoimijoiden aseman parantamiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme