Teollisuustuotanto kasvaa jo neljättä kuukautta peräkkäin – uudet tilaukset sen sijaan laskussa
Teollisuuden (BCD) työpäiväkorjattu tuotanto on kasvanut yhtäjaksoisesti jo neljä kuukautta vuodentakaiseen tilanteeseen verrattuna. Syyskuussa kasvoivat erityisesti metsäteollisuus ja sähkö- ja elektroniikkateollisuus.
Tiedot käyvät ilmi Tilastokeskuksen teollisuustuotannon volyymi-indeksi -tilaston viimeisimmästä julkistuksesta.
Metsäteollisuudessa työpäiväkorjattu tuotanto kasvoi syyskuussa 14,0 % vuotta aiemmasta.
”Metsäteollisuuden työpäiväkorjattu tuotanto on nyt kasvanut yhtäjaksoisesti viiden kuukauden ajan. Metsäteollisuudessa pidemmän ajan tuotannon trendi on silti vielä teollisuuden trendin tasoa huomattavasti matalammalla”, Tilastokeskuksen yliaktuaari Maarit Mäkelä kertoo.
Positiivista kehitystä on ollut jonkin aikaa myös sähkö- ja elektroniikkateollisuuden toimialalla.
”Sähkö- ja elektroniikkateollisuudessa työpäiväkorjattu tuotanto kasvoi syyskuussa 9,5 % edellisvuodesta. Toimialan tuotanto on nyt kasvanut kaksi kuukautta peräkkäin. Sitä ennen työpäiväkorjattu tuotanto laski vuoden yhtäjaksoisesti”, Mäkelä toteaa.
Teollisuustuotanto kasvoi syyskuussa kaikkiaan 1,0 % viimevuotiseen verrattuna. Elokuu ja varsinkin heinäkuu olivat syyskuuta voimakkaampia kasvukuukausia. Kuukausitasolla tarkasteltuna teollisuustuotanto väheni syyskuussa 1,1 % edellisestä kuukaudesta. Suurimmat teollisuudenalat ovat metalliteollisuus ja kemianteollisuus. Kemianteollisuuden työpäiväkorjattu tuotanto kasvoi syyskuussa 6,6 % vuotta aiemmista lukemista.
Teollisuuden uudet tilaukset vähentyneet koko kuluvan vuoden
Uusia tilauksia yritykset saivat syyskuussa vuodentakaista enemmän juuri kemianteollisuudessa, jossa tilausten arvo oli 14,8 % edellistä vuotta suurempi. Muilla teollisuuden päätoimialoilla uudet tilaukset vähenivät, ja koko teollisuuden syyskuun uusien tilausten arvo oli 5,4 % viime vuotta pienempi, selviää teollisuuden uudet tilaukset -tilaston julkistuksesta.
”Syyskuun tulos kuvastaa aika hyvin koko kuluvaa vuotta. Uudet tilaukset ovat vähentyneet tammi-syyskuussa 5,9 % vuotta aiemmasta, ja tilausten arvo on pienentynyt kaikilla teollisuuden päätoimialoilla”, yliaktuaari Petri Koivisto kertoo.
”Pientä käännettä parempaan on ehkä nähtävissä kemianteollisuudessa, jossa tilausten arvo on kasvanut hieman edellisvuodesta sekä toisella että kolmannella vuosineljänneksellä. Paperiteollisuudessa ja metalliteollisuudessa tilaukset ovat sen sijaan edelleen vähentyneet.”
Teollisuuden volyymi-indeksin toimialakattavuus on laajempi kuin teollisuuden uusien tilausten tilaston. Lisäksi jälkimmäinen lasketaan käyvin arvoin. Tilastot eivät siis ole keskenään suoraan verrannollisia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Petri KoivistoYliaktuaari
Puh:029 551 3669petri.koivisto@stat.fiMaarit Mäkelä
Puh:029 551 3324maarit.makela@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Konkurssien määrä jatkoi joulukuussa kasvuaan – vuosi 2025 synkin sitten 90-luvun lamavuosien16.1.2026 08:01:29 EET | Tiedote
Joulukuussa pantiin vireille 360 konkurssia, mikä on 34 % enemmän kuin vastaavaan aikaan vuotta aiemmin. Henkilöstön määrä konkurssiin haetuissa yrityksissä oli noin 1 200, eli noin 18 % edellisvuotista suurempi.
Asuntojen vuokrien laskusuunta laajeni – koko maa nyt miinuksella15.1.2026 08:02:45 EET | Tiedote
Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat laskivat koko maassa keskimäärin 0,8 % vuotta aiempaan verrattuna vuoden 2025 viimeisellä neljänneksellä.
Inflaatio pysyttelee matalalla, vaikka hienoista muutosta näkyvissä14.1.2026 08:02:34 EET | Tiedote
Joulukuussa kokonaisinflaatio oli 0,2 %. Kokonaisinflaatio pysyi alle 0,7 %:n koko vuoden 2025 ajan, joten inflaatiosta ei voida juurikaan puhua. Pohjalukema saavutettiin lokakuussa, kun kuluttajahintojen vuosimuutos käväisi alimmillaan -0,2 %:ssa.
Kuluttajien heikko luottamus ei lupaile kulutuksen nopeaa kasvua29.12.2025 08:01:35 EET | Tiedote
Kuluttajien arviot oman talouden nykytilasta paranivat joulukuussa sekä marraskuuhun että vuodentakaiseen verrattuna, mutta olivat edelleen melko heikot. Aikeita käyttää rahaa suuriin hankintoihin oli yhä niukasti
Työttömyys syveni entisestään marraskuussa23.12.2025 08:03:56 EET | Tiedote
Työttömyys jatkoi kasvuaan marraskuussa. Työttömyysasteen trendiluku nousi 0,2 prosenttiyksikköä lokakuuhun verrattuna ja oli nyt 10,6 prosenttia. Vuotta aiempaan verrattuna trendi on noussut 1,7 prosenttiyksikköä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme