Suomen Keskusta r.p.

Ex-kansanedustaja Terhi Peltokorpi Helsingin pormestariehdokkaaksi

Jaa

Helsingin Keskusta on nimennyt kaupunginvaltuutettu, ex-kansanedustaja Terhi Peltokorven puolueen pormestariehdokkaaksi.

Helsingin Keskusta on nimennyt kaupunginvaltuutettu, ex-kansanedustaja Terhi Peltokorven puolueen pormestariehdokkaaksi. 

Vuodesta 2000 asti Helsingin kaupunginvaltuustossa vaikuttanut Peltokorpi on huolissaan pääkaupungin poliittisesta ilmapiiristä.  Monilta poliitikoilta on pormestariehdokkaan mukaan viime vuosina unohtunut, että päätöksiä tehdään ihmisiä varten. 

  •  Jatkuva riitely, epäonnistuminen palkkaohjelman hankinnassa ja tietoturva-asioissa on rapauttanut luottamuksen kaupunkia kohtaan.

Kun päätöksiä tehdään helsinkiläisten mielipiteistä välittämättä, vaikutukset näkyvät ihmisten arjessa. 

  •  Lähiluonto katoaa, asuminen kallistuu tavallisen ihmisen tavoittamattomiin, palvelut karkaavat kauas lähiöistä ja kouluista rakennetaan jättikokoisia avoimine oppimistiloineen, joista kärsivät niin oppilaat kuin opettajatkin.  

Helsinki kaipaa vakaata ja luottamusta herättävää päätöksentekoa. Asioihin perehtyvänä, yhteistyökykyisenä ja laajasti arvostettuna poliitikkona Peltokorpi täyttää nämä vaatimukset erinomaisesti. 

 Helsingin Sanomat kirjoitti Peltokorvesta kesäkuussa muun muassa näin: 

 ”Yksi valtuustokollegoiden ahkerasti kehuma poliitikko on keskustan Terhi Peltokorpi. Peltokorpia kiitellään rakentavasta keskustelutyylistä. Hän tarjoaa apua puoluerajoista piittaamatta.” (HS 19.6) 

”…kun ensi vuoden kuntavaaleissa on aika valita uudet päättäjät, toivon, että valtuustoon pääsee enemmän Peltokorven kaltaisia työmyyriä. Siis poliitikkoja, jotka eivät paistattele päivänpolitiikan draamoissa vaan hoitavat kuuliaisesti kuivakoita, tärkeitä asioita.” (HS 19.6.) 

***

Lisätietoja: 

Terhi Peltokorpi, Helsingin kaupunginvaltuutettu, terhi.peltokorpi@gmail.com, 040 5574671 

Tuomas Meriniemi, Helsingin keskustan puheenjohtaja, 040 357 2628 

Avainsanat

Kuvat

Helsingin pormestariehdokas Terhi Peltokorpi
Helsingin pormestariehdokas Terhi Peltokorpi
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Keskusta. Rohkeutta. Ratkaisuja. Keskusta on yli 110-vuotias kansanliike, joka rakentaa politiikkansa ihmisen, ei järjestelmän tarpeille.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Keskusta r.p.

Kaikkonen: Pienyrittäjät jäivät suuryritysten varjoon - Veronkevennykset myönteistä, velan kasvu kielteistä24.4.2025 09:58:43 EEST | Tiedote

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen arvioi, että etenkin pienten ja keskisuurten yritysten asia sekä pienituloisten ihmisten pärjääminen jäi hallituksen kehysriihessä suuryritysten sekä kovatuloisten jalkoihin. Talouskasvun kannalta riihen lääkkeet jäivät vajaiksi. Kaikkonen harmittelee myös sitä, että hallitus ei suostunut korjaamaan leikkauslinjaansa vanhusten ja sairaiden palveluissa. Hallitus päätti pitää voimassa arvonlisäveron jättikorotukset sekä kotitalousvähennyksen alasajon, mutta laski yhteisöveroa. Kokonaisuus on vaatimaton etenkin pienille sekä keskisuurille yrityksille, Kaikkonen sanoo. Yhteisöveron alennus kasvattaa maamme velkaantumista voimakkaasti, eikä paikkaa hallituksen aiemmin tekemien veronkiristysten haitallisia vaikutuksia. Olisiko nämä eurot voinut käyttää viisaamminkin? Keskustan vaihtoehto olisi parempi etenkin pienille ja keskisuurille yrityksille ja ruokkisi investointeja. Veisimme yritysverotusta Viron veromallin suuntaan: Verottaisimme kevyemmin yrit

Keskustan Kettunen: PS kuittaa Satoset ja Tunnin junat mukisematta15.4.2025 14:40:14 EEST | Tiedote

Keskustan varapuheenjohtaja Tuomas Kettunen hämmästelee perussuomalaisten aikeita jatkaa kokoomuksen peesaamista vaalituloksesta huolimatta. Riikka Purra on kommentoinut vaalitulosta sanomalla, että Orpon hallituksen linja on oikea, mutta viestintä on epäonnistunut. Petteri Orpo kertoi tiistaina, että nykylinjasta ja Orpon lempihankkeesta Turun tunnin junasta pidetään kiinni. ⁠Orpon hallituksessa unohdettu kansa on unohdettu, mutta kokoomuksen ydinporukkaa muistetaan joka käänteessä. Ei ihme, että PS romahti, Kettunen arvioi. PS pönkkää kovapalkkaisimmille isot veroalet, tavallisen kansan verotus kiristettiin juuri kovimmaksi kymmeneen vuoteen. Suuryritykset saavat veroporkkanoita, suomalainen pienyrittäjä arvonlisäveron jättinostot ja kotitalousvähennyksen alasajon. Vanhuksille tarjotaan hoitajien sijaan digihärveleitä, terveysjäteille jättitukia. Ammatillisesta koulutuksesta leikataan ja hallituksen ministerit kiertävät maailmalla duunareita houkuttelemassa. ⁠Tuoreimpana nöyryytyksen

Kaikkonen: Suomi heräsi uuteen poliittiseen todellisuuteen, hallitus painaa torkkunappia15.4.2025 12:01:39 EEST | Tiedote

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen mukaan Suomi heräsi vaalien jälkeen uuteen poliittiseen todellisuuteen. Lähipalveluita käsitelleissä vaaleissa Suomen kartta värjäytyi keskustanvihreäksi, kun Keskusta otti ensimmäisen vaalivoittonsa aikoihin. Samalla hallituspuolueiden yhteiskannatus laski etenkin perussuomalaisten romahtaessa ympäri maata. Vaaleilla on Kaikkosen mukaan suuri yleispoliittinen merkitys. Vaalien jälkeen herättiin uuteen poliittiseen todellisuuteen, mutta perussuomalaisten ja kokoomuksen johtajat näyttävät painavan torkkunappia. Purran ja Orpon yhteinen vastaus kansan tuomioon on ollut, että mitään ei muuteta, vanha linja on täydellinen ja nykymeno on paras meno. Kovakorvainen kaksikko, ei voi muuta sanoa, Kaikkonen toteaa. Tavallisen kansan palveluita ajetaan nyt hallituksen säästöpäätöksillä alas, tavallisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeneen, työttömyys on kovinta yhdeksään vuoteen ja konkurssien määrä on ennätystasolla. Kansa antoi vaaleissa palautt

Keskustan Kemppi: Jättipäiväkodit ovat ihmiskoe, jolle on pistettävä rajoja9.4.2025 13:48:19 EEST | Tiedote

Keskustan varapuheenjohtaja Hilkka Kemppi vaatii rajoittamaan uusien jättipäiväkotien rakentamista sekä kaupunginvaltuustoissa että lailla. Viime vuosina Suomessa on rakennettu useita yli 200, jopa yli 300 lapsen päiväkoteja, vaikka jättipäiväkodeille ei löydy puoltavaa tutkimusnäyttöä, ja tutkijat sekä työntekijät ovat varoittaneet jättipäiväkotien ongelmista. Kempin mukaan jättiyksiköiden sijaan pitäisi suosia kohtuullisen kokoisia lähipäiväkoteja, joista on kerrytetty hyviä kokemuksia vuosikymmenien ajalta. Satojen lasten jättipäiväkoteja kritisoivat julkisesti tutkijat, työntekijät sekä vanhemmat. Uusien jättipäiväkotien rakentamista on rajoitettava lailla, ja nykyisten jättipäiväkotien toiminnasta on tehtävä vuosien huolellinen tutkimus, Kemppi sanoo. Esitän sadan lapsen lakisääteistä rajaa uusille päiväkodeille. Hallintokoneistot suosivat teollisen mittakaavan päiväkoteja, mutta nyt pitää toimia lapset edellä eikä hallinnon ehdoilla. Kohtuullisten kokoisten päiväkotien korvaamine

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye