SDP:n Kumpula-Natri: Valiokunnat tukevat suuren valiokunnan alkuperäistä kantaa CSAM-kysymyksessä
8.11.2024 15:46:41 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Perustuslakivaliokunnan lausunto niin sanotusta CSAM-esityksestä julkaistiin tänään. Perustuslakivaliokunta ilmoittaa, että sen mielestä Suomen ei tule hyväksyä tunnistamismääräystä koskevaa sääntelyä valtioneuvoston ehdottamassa muodossa. Suuren valiokunnan varapuheenjohtaja Miapetra Kumpula-Natrin mielestä hallituksella ei ole enää mitään edellytyksiä edistää kantaansa, joka on eduskunnan tahdon vastainen.

Kysymys liittyy lasten seksuaalisen hyväksikäytön estoa internetissä käsittelevään, niin sanottuun CSAM (Child sexual abuse material) -asetukseen, jossa esitetään oikeutta rikkoa yksityisviestien viestisuoja. Ehdotusta on kritisoitu mm. perustuslain ja ihmisoikeuksien vastaisena, kertoo Kumpula-Natri.
Suuri valiokunta kyseenalaisti valtioneuvoston esityksen Suomen kannaksi ja lähetti asian uudelle lausuntokierrokselle valiokuntiin. Hallintovaliokunta ja liikenne- ja viestintävaliokunta vastustivat valtioneuvoston näkemystä suuren valiokunnan tavoin. Tänään saatiin myös perustuslakivaliokunnan kielteinen lausunto.
— Eduskunnan näkemys on yli puoluerajojen hyvin selvä ja edelleen sama kuin vuosi sitten. Hallitus ei voi tällaisessa tilanteessa kävellä eduskunnan tahdon yli, Kumpula-Natri alleviivaa.
Perustuslakivaliokunta ei perjantaisessa lausunnossaan jaa sisäministeriön käsitystä reunaehtojen täyttymisestä, vaan toteaa, että valtioneuvoston kannassa on jätetty huomiomatta niin suuren valiokunnan (ks. SuVL 7/2023 vp) kuin perustuslakivaliokunnankin kannanotot (PeVL 53/2022 vp, PeVL 5/2023 vp).
— Lapsiin kohdistuva seksuaalinen väkivalta on yleistyvä rikosmuoto, jonka vaikutukset uhreihin ovat elinikäisiä. Toimenpiteiden tarve on kiistaton. On tärkeää luoda EU-tasolla selkeä lainsäädäntö tällaisen väkivallan torjumiseksi ja ennaltaehkäisemiseksi, toteaa Kumpula-Natri.
— Tämä ei kuitenkaan ole oikeasuhtainen eikä toimiva keino. Toivon todella, että hallitus kunnioittaa tätä eduskunnan yhteistä näkemystä ensi viikolla käytävässä lähetekeskustelussa. Suuri valiokunta jatkaa tilanteen seuraamista tulevina viikkoina.
Suomen valtion kannalla saattaa olla merkittävä vaikutus EU:n kannan muodostumiseen.
Perustuslakivaliokunnan lausunto (PeVL 47/2024 vp) luettavissa: https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/Lausunto/Sivut/PeVL_47+2024.aspx
Yhteyshenkilöt
Miapetra Kumpula-NatriKansanedustaja
Puh:0505113004Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eveliina Heinäluoma: SDP esittää ratkaisuja nuorten turvallisuuden parantamiseksi, oppimisympäristöjen kehittämiseksi ja kotoutumisen tehostamiseksi13.8.2026 19:16:47 EEST | Tiedote
Hienoa, että näin moni PS:n eduskuntaryhmästä on ehtinyt perehtyä SDP:n nuorten turvallisuuden parantamiseen tähtäävään toimenpidepakettiin, kansanedustaja ja hallintovaliokunnan jäsen Eveliina Heinäluoma iloitsee.
Tytti Tuppuraisen puhe 12.8.2026 SDP:n puoluejohdon ja eduskuntaryhmän työvaliokunnan kesäkokouksessa Kouvolassa12.8.2026 14:35:56 EEST | Tiedote
Muutokset puhuttaessa mahdollisia.
SDP:n Skinnari: Suomalainen työ takaisin kasvupolitiikan ytimeen – teollisuuden kasvurahoitus remonttiin12.8.2026 14:30:25 EEST | Tiedote
Suomen kasvurahoitusjärjestelmää pitää uudistaa palvelemaan paremmin myös Suomessa jo toimivia teollisuusyrityksiä. Kansanedustaja Ville Skinnarin (sd.) mukaan suomalainen työ pitää nostaa kasvupolitiikan tärkeimmäksi tavoitteeksi.
Kansanedustaja Piritta Rantanen vaatii tilannekatsausta ministeri Sari Essayahilta eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunnalle pikaisesti11.8.2026 14:27:38 EEST | Tiedote
- Vaikka tänään tiistaina ei varmistunut uusia sikaruttotapauksia, ei tilanne itärajalla ole ohi vielä pitkään aikaan. Rajoituksia jatketaan ainakin vuoden ajan tällä tietoa. Tämä vetää vakavaksi. Ministerin olisi syytä tulla ulos poterosta ja maa- ja metsätalousvaliokunta tarvitsisi nyt tilannekatsauksen missä mennään ja millainen vuosi Kaakkois-Suomen ihmisille ja yrityksille on edessä, vaatii Rantanen.
SDP:n Aki Lindén: Perheiden taloudelliset erot näkyvät lasten terveydessä - valitettavasti10.8.2026 14:48:47 EEST | Tiedote
HUS on tänään 10.8.2026 tiedottanut lastentautien tutkijalääkäreiden tuoreesta tutkimuksesta, jonka mukaan myös lasten bakteeriperäisissä infektioissa on havaittavissa perheiden sosiaaliekonomiseen asemaan liittyviä eroja. Aikaisemmin on samanlaisia tuloksia julkaistu mm syövän hoitoon, suun terveyteen ja ensihoidon käyttöön liittyen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme