SDP:n Kumpula-Natri: Valiokunnat tukevat suuren valiokunnan alkuperäistä kantaa CSAM-kysymyksessä
Perustuslakivaliokunnan lausunto niin sanotusta CSAM-esityksestä julkaistiin tänään. Perustuslakivaliokunta ilmoittaa, että sen mielestä Suomen ei tule hyväksyä tunnistamismääräystä koskevaa sääntelyä valtioneuvoston ehdottamassa muodossa. Suuren valiokunnan varapuheenjohtaja Miapetra Kumpula-Natrin mielestä hallituksella ei ole enää mitään edellytyksiä edistää kantaansa, joka on eduskunnan tahdon vastainen.

Kysymys liittyy lasten seksuaalisen hyväksikäytön estoa internetissä käsittelevään, niin sanottuun CSAM (Child sexual abuse material) -asetukseen, jossa esitetään oikeutta rikkoa yksityisviestien viestisuoja. Ehdotusta on kritisoitu mm. perustuslain ja ihmisoikeuksien vastaisena, kertoo Kumpula-Natri.
Suuri valiokunta kyseenalaisti valtioneuvoston esityksen Suomen kannaksi ja lähetti asian uudelle lausuntokierrokselle valiokuntiin. Hallintovaliokunta ja liikenne- ja viestintävaliokunta vastustivat valtioneuvoston näkemystä suuren valiokunnan tavoin. Tänään saatiin myös perustuslakivaliokunnan kielteinen lausunto.
— Eduskunnan näkemys on yli puoluerajojen hyvin selvä ja edelleen sama kuin vuosi sitten. Hallitus ei voi tällaisessa tilanteessa kävellä eduskunnan tahdon yli, Kumpula-Natri alleviivaa.
Perustuslakivaliokunta ei perjantaisessa lausunnossaan jaa sisäministeriön käsitystä reunaehtojen täyttymisestä, vaan toteaa, että valtioneuvoston kannassa on jätetty huomiomatta niin suuren valiokunnan (ks. SuVL 7/2023 vp) kuin perustuslakivaliokunnankin kannanotot (PeVL 53/2022 vp, PeVL 5/2023 vp).
— Lapsiin kohdistuva seksuaalinen väkivalta on yleistyvä rikosmuoto, jonka vaikutukset uhreihin ovat elinikäisiä. Toimenpiteiden tarve on kiistaton. On tärkeää luoda EU-tasolla selkeä lainsäädäntö tällaisen väkivallan torjumiseksi ja ennaltaehkäisemiseksi, toteaa Kumpula-Natri.
— Tämä ei kuitenkaan ole oikeasuhtainen eikä toimiva keino. Toivon todella, että hallitus kunnioittaa tätä eduskunnan yhteistä näkemystä ensi viikolla käytävässä lähetekeskustelussa. Suuri valiokunta jatkaa tilanteen seuraamista tulevina viikkoina.
Suomen valtion kannalla saattaa olla merkittävä vaikutus EU:n kannan muodostumiseen.
Perustuslakivaliokunnan lausunto (PeVL 47/2024 vp) luettavissa: https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/Lausunto/Sivut/PeVL_47+2024.aspx
Yhteyshenkilöt
Miapetra Kumpula-NatriKansanedustaja
Puh:0505113004Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Lauri Lyly: Hallitus on epäonnistunut työllisyystavoitteissaan14.11.2025 14:19:25 EET | Tiedote
Työ- ja elinkeinoministeriön tuore ennuste näyttää työttömyyden jatkavan kasvuaan. Pitkäaikaistyöttömien määrä nousee yli 140 000, mikä on 1990-luvun laman tasolla. Hallituksen kasvu- ja työllisyyspolitiikka on epäonnistunut ja samalla epävarmuus työelämässä on kasvanut, sanoo SDP:n kansanedustaja Lauri Lyly.
SDP:n Timo Suhonen: Miksi hallituksella on sokea piste työmarkkinarikollisuuden kohdalla?14.11.2025 13:41:24 EET | Tiedote
Suomessa on jälleen paljastunut uusi ulkomaisten työntekijöiden riistoon liittyvä rikosepäily, kun kymmenet nepalilaiset metsurit ovat joutuneet maksamaan kynnysrahoja ja työskentellet huonoissa oloissa ilman palkkaa. Miksi hallitus kohtelee työmarkkinarikollisia silkkihansikkain sen sijaan, että kiristäisi rangaistuksia, SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen ihmettelee.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Kokoomuksen on lopetettava investointien jarruttaminen epävarmuutta luomalla14.11.2025 10:55:06 EET | Tiedote
– Suomen talouden yksi suurimmista haasteista on tällä hetkellä epävarmuus ja investointiympäristön sumea näkymä. Kaikki ei johdu maailmanpolitiikan myrskyistä, vaan osin tilanne on hallituksen itseaiheuttama, muistuttaa kansanedustaja Eveliina Heinäluoma.
Vetoomus pääministeri Petteri Orpon hallitukselle parlamentaarisesta yhteistyöstä suomalaisten sosiaali- ja terveyspalvelujen turvaamiseksi13.11.2025 15:31:37 EET | Tiedote
Oppositiossa olevat eduskuntaryhmät vetoavat yhdessä pääministeri Orpoon parlamentaarisen yhteistyön käynnistämiseksi suomalaisten sosiaali- ja terveyspalveluista vastaavien hyvinvointialueiden toimintaedellytysten turvaamiseksi. Oppositioryhmät ovat valmiita välittömästi kokoontumaan parlamentaarisesti arvioimaan hyvinvointialueiden tilannetta ja tarvittavia ratkaisuja. Oppositioryhmien mielestä on kiireellistä ryhtyä toimenpiteisiin ihmisten luottamuksen palauttamiseksi sosiaali- ja terveyspalveluihin ja tasa-arvoisen hoidon ja hoivan varmistamiseksi koko Suomessa. Oppositioryhmät esittävät jo tässä vaiheessa, että hyvinvointialueiden vaikeaa tilannetta helpotetaan antamalla kaikille alueille mahdollisuus pidentää rahoituksen alijäämien kattamisaikaa vuodesta 2026. Eduskunnassa 13.11.2025 Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä Keskustan eduskuntaryhmä Vihreä eduskuntaryhmä Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä Liike Nyt -eduskuntaryhmä
Kutsu opposition yhteiseen tiedotustilaisuuteen13.11.2025 12:30:37 EET | Kutsu
Hyvä median edustaja, Tervetuloa opposition yhteiseen tiedotustilaisuuteen eduskunnan valtiosalissa torstaina 13.11. klo 15.30. Tilaisuudessa median käytettävissä ovat SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen, Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen, Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta ja eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Inka Hopsu, Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Aino-Kaisa Pekonen sekä Liike Nytin puheenjohtaja Harry Harkimo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme