SDP:n Seppo Eskelinen: Hallituksen matkakuluvähennyksen leikkaus iskee monen työmatkalaisen lompakkoon
9.11.2024 09:47:00 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
– Hallituksen leikkaus matkakuluvähennykseen nostaa työmatka-autoilun hintaa ja iskee kovasti monen työmatkalaisen lompakkoon, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan jäsen Seppo Eskelinen (sd).

Erityisesti tämä tulee näkymään haja-asutusalueilla, jossa pitkät etäisyydet ja kattavan joukkoliikenteen puuttuminen tarkoittavat monin paikan riippuvuutta oman auton käytöstä.
Pitkät työmatkat ovat monin paikoin arkipäivää. Ihmisiä ei tule rangaista pitkistä työmatkoista, erityisesti kun vaihtoehtoja ei ole.
– Siksi olemme valtiovarainvaliokunnassa omassa vastalauseessamme ensi vuoden tuloveroasteikosta esittäneet, että matkakuluvähennys pidetään vuoden 2023 tasolla, jolloin omavastuu olisi pienempi ja korvauskatto korkeammalla, Eskelinen jatkaa.
– Tässä taloudellisessa tilanteessa meidän ei tule omilla toimillamme heikentää kasvun ja työllisyyden edellytyksiä. Nyt hallitus omilla lyhytnäköisillä toimillaan heikentää kasvun ja työllisyyden edellytyksiä, erityisesti suurten kaupunkien ulkopuolella, Eskelinen päättää.
Yhteyshenkilöt
Seppo EskelinenKansanedustaja
Puh:050 514 3350seppo.eskelinen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Lauri Lyly: Kokoomuksen epäinhimillinen leikkauslinja jatkuu3.10.2026 13:30:00 EEST | Tiedote
Kokoomus julkaisi tällä viikolla tulevan hallituskauden leikkauslistansa. Se aikoo jatkaa nykyisen hallituksen leikkauskaavalla kautta linjan. Kokoomuksen uudistettu leikkausmoukari rapauttaisi jälleen laajasti hyvinvointivaltion palveluita ja leikkaisi eläkkeistä sekä turvasta, sanoo SDP:n kansanedustaja Lauri Lyly.
SDP:n Aki Lindén: Kokoomus, korjatkaa hallituksen syrjivä linjaus sen sijaan, että paikkailette sitä hyvinvointialueilla3.10.2026 09:11:09 EEST | Tiedote
Hallituksen aborttimaksuja koskeva linjaus on merkittävä yhdenvertaisuuskysymys, josta pääministeripuolue kokoomus kantaa vastuun, sanoo SDP:n kansanedustaja, erikoislääkäri Aki Lindén.
SDP:n Pia Viitanen: Orpon hallitus haluaa edistää kaverikapitalismia2.10.2026 15:34:56 EEST | Tiedote
Mediatietojen mukaan Orpon hallitus haluaa heikentää sisäpiirikauppojen julkisuutta, mikä väistämättä helpottaa myös sisäpiiritiedon laitonta hyödyntämistä. Kerta toisensa jälkeen joudumme pettymään kokoomuksen selkärangattomuuteen, kun vastakkain on omien kavereiden ja kansan enemmistön etu. Kaverit voittavat aina, Pia Viitanen toteaa.
SDP:n Anna-Kristiina Mikkoselta yhdeksän talousarvioaloitetta – Itä-Suomen saavutettavuus ja huoltovarmuus keskiössä2.10.2026 15:27:53 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Anna-Kristiina Mikkonen on jättänyt yhdeksän talousarvioaloitetta, joissa painottuvat itäisen Suomen saavutettavuus, liikenneinfrastruktuurin korjausvelka, huoltovarmuus sekä alueiden elinvoima. Aloitteet koskevat muun muassa Laitaatsalmen siltaa ja Kellarpellon junaseisaketta, Savonlinnan lentoja, Juvan ja Enonkosken tiehankkeita sekä Haarikon kehittämistä kansallispuistoksi.
Suuren valiokunnan sd-edustajat: EU:n omat varat vähentämään Suomen jäsenmaksua2.10.2026 14:50:36 EEST | Tiedote
Eduskunnan suuri valiokunta on tänään hyväksynyt lausunnon jatkoneuvotteluista unionin seuraavasta monivuotisesta rahoituskehyskaudesta. SDP:n suuren valiokunnan jäsenet ovat tyytyväisiä, että myös hallitus tukee useita Euroopan komission esittämiä uusia omia varoja. Suomen on oltava mukana kaikissa keskusteluissa, joita Brysselissä käydään koskien vaihtoehtoisia rahoitusjärjestelmiä suorille maksuosuuksille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme