SDP:n Kymäläinen: Haavoittuvassa asemassa olevien toimeentulosta tulee huolehtia myös verotuksessa
Tuloverotus on merkittävimpiä yksilön käytettävissä oleviin tuloihin vaikuttavia tekijöitä. Kansanedustaja, valtiovarainvaliokunnan jäsen Suna Kymäläinen (sd.) muistuttaa, että vallitsevassa taloustilanteessa erityisesti haavoittuvassa asemassa olevien ostovoimasta voidaan huolehtia myös verovähennyksin.

– Hallitus toteuttaa tällä kaudella mittavia leikkauksia, joista moni osuu esimerkiksi lapsiin ja nuoriin, pitkäaikaistyöttömiin sekä ikäihmisiin. Useimmiten samaan talouteen kohdistuu useita eri leikkaustoimia samaan aikaan, jolloin käytettävissä olevat tulot pienenevät merkittävästi. Monissa kotitalouksissa kärsitäänkin aitoa hätää arjen kustannusten kanssa, toteaa Kymäläinen.
– Asiantuntijalaskelmien mukaan hallituksen talouslinjalla eriarvoisuus lisääntyy ja esimerkiksi lapsiperheköyhyys kasvaa merkittävästi. Hallituksen linjalle on kuitenkin olemassa vaihtoehto. SDP vähentäisi eriarvoisuutta esimerkiksi verotuksen keinoin, Kymäläinen kertoo.
Erityisen huolissaan Kymäläinen on yksinhuoltajaperheistä sekä lapsiperheistä, joissa toinen tai molemmat vanhemmista työskentelee matalapalkka-alalla. Esimerkiksi SOSTE on laskenut, että hallituksen toimien seurauksena lähes 17 000 uutta lasta on tänä vuonna pudonnut köyhyysrajan alapuolelle. Lapsena koettu köyhyys estää lapsen oikeuksien toteutumista ja voi tunnetusti johtaa vakaviin ongelmiin myöhemmin elämässä.
– SDP parantaisi lapsiperheiden toimeentuloa nostamalla työtulovähennyksen lapsikohtaista korotusta. Näin voitaisiin paremmin tukea lapsiperheitä ja parantaa huoltajien kannustimia työntekoon. Erityisen haavoittuvassa asemassa köyhyyden kokemusten näkökulmasta ovat yksinhuoltajaperheissä asuvat lapset. Siksi yksinhuoltajien työtulovähennyksen tulisi olla korkeampi, Kymäläinen korostaa.
Lapsiperheiden lisäksi haavoittuvassa asemassa vallitsevassa taloustilanteessa ovat esimerkiksi nuoret, pitkäaikaistyöttömät sekä ikääntyneet. SDP korottaisi myös näiden ryhmien työtulovähennystä.
– SDP näkee, että työnteon tulee olla kannattavaa kaikissa tilanteissa. Hallituksen toimiin verrattuna suurin ero on siinä, että meidän vaihtoehdossamme erityisesti heikommassa asemassa olevien ostovoima paranisi ja eriarvoisuus vähenisi. Tämä on oikeudenmukaista, Kymäläinen päättää.
Yhteyshenkilöt
Suna KymäläinenKansanedustaja
Puh:050 512 0526Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Suhonen ihmettelee hallituksen kanttia – hallituksen kontti on täynnä lisää ruoskia!13.12.2025 12:30:00 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen Savo-Karjalan vaalipiiristä tyrmää Suomen hallituksen ajatuksenjuoksun ja logiikan. – Ei tainnut Suomen kansa arvata vaaliuurnilla keväällä 2023, mitä oli tulossa. Kesällä -23 syntyi hallitusohjelma ja Orpon–Purran hallitus, jonka ohjelma lupasi hyvää tulevaisuutta. Luvussa neljä ”Hyvinvointi syntyy työstä” oli vielä tulevaisuuteen uskova ja järjellinen otsikko. Jatkokirjaus ”Talouskasvua ja kilpailukykyä tukevat työmarkkinauudistukset” enteili myrskyä ja tummia pilviä suomalaisen työelämän ylle. Silloin jo moni meistä ymmärsi, miten tässä käy, johdattelee eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Suhonen.
SDP:n Aki Lindén: Kokoomuksen on kannettava vastuunsa hyvinvointialueiden talousvaikeuksista13.12.2025 11:03:27 EET | Tiedote
– On aika vaatia Orpon hallitus vastuuseen hyvinvointialueiden taloudesta. Kokoomuksen julma politiikka, jossa rahaa riittää rikkaimpien veronalennuksiin ja yksityisten terveysjättien liiketoiminnan tukemiseen, on saatava loppumaan. Vastuu on pääministeripuolueella, paaluttaa SDP:n kansanedustaja, sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Aki Lindén.
Suuren valiokunnan sd-edustajat: Suomen MFF-kanta korostaa turvallisuutta luopumatta ilmastotavoitteista12.12.2025 15:32:49 EET | Tiedote
– EU:n seuraavan monivuotisen rahoituskehyskauden keskeisinä tavoitteina tulee olla talouskasvun ja työllisyyden vauhdittaminen, eurooppalaisen kilpailukyvyn kohentaminen ja turvallisuudestamme huolehtiminen, toteavat suuren valiokunnan sd-edustajat. – Muuttuneesta turvallisuustilanteesta johtuen EU:n itärajavaltioita on tuettava erillisellä EU-tukivälineellä.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Hyvän lainvalmistelun ja suotuisan suojelutason vaatimus koskee myös metsästyslakia12.12.2025 13:26:07 EET | Tiedote
Hyvä lainvalmistelu on edellytys sille, että kansallinen lainsäädäntö on EU-oikeuden mukaista ja turvaa lajien suotuisan suojelutason. Tätä tulee lakeja valmistelevien virkamiesten arvioida esimerkiksi antaessaan asetukset metsästyksestä ennen kuin metsästys voi alkaa, sanoo ympäristövaliokunnan jäsen, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma.
SDP:n Lauri Lyly: Potkulaki on askel kohti tuntematonta11.12.2025 14:45:00 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtaja Lauri Lyly arvostelee voimakkaasti hallituksen potkulakia, joka heikentää työntekijöiden irtisanomissuojaa ja luo lisää epävarmuutta työelämään. Sillä ei ole positiivisia vaikutuksia työllisyyteen tai julkiseen talouteen. Esitys ei myöskään selkeytä tilannetta vaan se lisää riitoja ja heikentää työmarkkinoiden tasa-arvoa, ja siksi laki on hylättävä, sanoo Lyly.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme