SDP:n Paula Werning: Suojaosan poisto vaarantaa sopimuspalokuntien toiminnan
10.11.2024 11:34:44 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Yle uutisoi perjantaina tilanteesta, jossa työttömän sopimuspalokuntalaisen ei kannata välttämättä lähteä pelastustöihin, koska se voi vaikeuttaa hänen taloudellista tilannettaan.
– Tämä ei tullut minulle yllätyksenä. Olen jo yhdeksän kuukautta sitten esittänyt huoleni työttömien sopimuspalokuntalaisten tilanteesta työministeri Arto Satoselle (kok). Työttömyysturvan suojaosan poiston vaikutus sopimuspalokuntien toimintaan on arvioitava mitä pikimmiten, jotta vapaaehtoisuuteen perustuva palo- ja pelastustoiminta ei vaarannu erityisesti harvaan asutuilla alueilla, Suomen Sopimuspalokuntien Liiton hallituksen puheenjohtaja, kansanedustaja Paula Werning (sd) vaatii.

– Herättelin työministeriä jo maaliskuussa esittämässäni kirjallisessa kysymyksessä siihen, että työttömyysturvan suojaosan poisto voi johtaa tilanteeseen, jossa työttömäksi jäävä sopimuspalokuntalainen lopettaa vapaaehtoisen palokuntatyön, Werning kertoo.
Ministeri huomautti maaliskuisessa vastauksessaan hallituksen olevan hallitusohjelman mukaisesti sitoutunut turvaamaan sopimuspalokuntien aseman ja toimintakyvyn sekä ilmoitti, että suojaosan poiston vaikutuksia seurataan. Hän totesi sisäministeriön ryhtyvän laatimaan sopimuspalokuntatoiminnan kansallista kehittämisohjelmaa.
– Viime vuoteen päättyneessä edellisessä kehittämisohjelmassa asetettiin tavoitteeksi muun muassa työttömien parempi osallistaminen sopimuspalokuntatoimintaan, jotta toiminnan jatkuvuus voitaisiin turvata. Kehittämisohjelman päivityksestä ei ole kuulunut mitään kuten ei myöskään arviota 1.4. voimaan astuneen suojaosuuden poiston vaikutuksista. Sopimuspalokuntalaisten tilanne on arvioitava nyt, Werning paaluttaa.
Työttömillä on oma erityinen panoksensa työhön siksi, että sopimuspalokuntalaisen ansiotyö voi estää osallistumasta hälytystehtäviin kesken työpäivän.
– Työttömien sopimuspalokuntalaisten menetys laskee etenkin päivälähtövalmiutta, mistä kärsii ennen kaikkea hädässä oleva ja kiireellistä apua tarvitseva kansalainen, Werning huomauttaa.
Vastauksessaan ministeri vetosi myös siihen, ettei työttömiä sopimuspalokuntalaisia voida asettaa eri asemaan muihin työttömiin nähden, koska yhteiskunnassa on muitakin turvallisuuden ja terveyden kannalta tärkeitä tehtäviä. Lisäksi suojaosan poisto on askel kohti sosiaaliturvan yleistukimallia.
– Nykyisessä mallissa suojaosan poisto passivoi ihmisiä odottelemaan kokoaikaista työpaikkaa, koska vähemmästä työstä rangaistaan. Tämä hallitus puhuu yllättävän paljon työelämän joustoista ollakseen kuitenkin tällaisissa kysymyksissä täysin joustamaton, Werning toteaa.
Työttömyysturvan 300 euron suojaosan poiston myötä korvaus sopimuspalokuntalaisena toimimisesta vähentää työttömyysetuutta ja se voi viivästyttää työttömyyskorvauksen maksamista jopa kuukausilla.
– Suurin osa sopimuspalokuntalaisista tekee pelastustyötä ansiotyön lisäksi vapaaehtoisena. Osa on työttömänä, mutta toimii sopimuspalokunnassa silti. On yksinkertaisesti väärin asettaa ihminen tilanteeseen, jossa hän joutuu punnitsemaan mahdollisesti tehtävän vakavuuden ja oman taloudellisen pärjäämisensä välillä, Werning arvioi.
Yhteyshenkilöt
Paula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Kutsu SDP:n taustatilaisuuteen20.2.2026 16:48:40 EET | Kutsu
Hyvä median edustaja, tervetuloa SDP:n taustatilaisuuteen parlamentaarisesta finanssipoliittisesta sovusta tiistaina 24.2. klo 16.00 sd-ryhmähuoneessa eduskunnassa. Tilaisuudessa teemaa avaa parlamentaarisen finanssipoliittisen työryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Joona Räsänen. Kyseessä on vapaamuotoinen taustakeskustelu, Chatham House -periaatetta noudattaen. Mahdollisista myöhemmistä haastatteluista (on the record) voidaan sopia tilaisuuden yhteydessä. Aika: tiistai 24.2. klo 16 Paikka: sd-ryhmähuone, eduskunta Ilmoitathan saapumisestasi ennakkoon: emilia.tervonen@eduskunta.fi
Sote-valiokunnan oppositio: Alkoholin etämyyntiä koskevien asiakirjojen julkistaminen mahdollistaa käänteen hallituksen alkoholilakiesitykseen19.2.2026 17:37:02 EET | Tiedote
Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta on saanut sosiaali- ja terveysministeriöltä asiakirjat, jotka koskevat Suomen ja Euroopan komission välistä Pilot-menettelyä alkoholin etämyyntiä koskevan Suomen lainsäädännön EU-oikeuden yhteensopivuudesta. Ministeriö oli esittänyt asiakirjojen salaamista, mutta valiokunta päätyi tänään arvioinnissaan siihen, että tiedot tulee julkistaa.
SDP:n Matias Mäkynen: Sähkön kohtuullinen siirtohinta varmistettava Fingridin osinkojen jaon sijaan19.2.2026 15:28:06 EET | Tiedote
Kohtuuhintaisen sähkönsiirron tarjoaminen kuluttajille ja teollisuudelle tulisi olla jakeluverkkoyhtiöiden keskeisiä prioriteettä, mutta sen sijaan Suomen valtion enemmistöomistama Fingrid on viime vuosina kunnostautunut osinkojen jaossa, sanoo kansanedustaja ja SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen.
SDP:n Perholehto: Nuorten liikenneturvallisuutta parannetaan edellisen hallituksen eväin19.2.2026 14:53:18 EET | Tiedote
– On hyvä, että hallitus tuo vihdoin nuorten liikenneturvallisuutta parantavan ajokorttiuudistuksen eduskunnan käsittelyyn. Valtava määrä valmisteluaineistoahan on ollut valmiina jo viime kaudesta lähtien, toteaa liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen, kansanedustaja Pinja Perholehto (sd.).
SDP:n Juha Viitala: Ammattikorkeakouluopiskelijoiden harjoittelupaikkojen vähyys vaikeuttaa valmistumista – toimia tarvitaan19.2.2026 12:17:37 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Juha Viitala on huolissaan ammattikorkeakouluopiskelijoiden harjoittelupaikkojen vähäisyydestä ja opiskelijoiden valmistumisen viivästymisestä. Viitala jätti asiasta hallitukselle kirjallisen kysymyksen tänään (19.2.) ja toivoo hallitukselta toimia erityisesti sosiaali- ja terveysalan harjoittelupaikkojen riittävyyden varmistamiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme