SDP:n Paula Werning: Suojaosan poisto vaarantaa sopimuspalokuntien toiminnan
10.11.2024 11:34:44 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Yle uutisoi perjantaina tilanteesta, jossa työttömän sopimuspalokuntalaisen ei kannata välttämättä lähteä pelastustöihin, koska se voi vaikeuttaa hänen taloudellista tilannettaan.
– Tämä ei tullut minulle yllätyksenä. Olen jo yhdeksän kuukautta sitten esittänyt huoleni työttömien sopimuspalokuntalaisten tilanteesta työministeri Arto Satoselle (kok). Työttömyysturvan suojaosan poiston vaikutus sopimuspalokuntien toimintaan on arvioitava mitä pikimmiten, jotta vapaaehtoisuuteen perustuva palo- ja pelastustoiminta ei vaarannu erityisesti harvaan asutuilla alueilla, Suomen Sopimuspalokuntien Liiton hallituksen puheenjohtaja, kansanedustaja Paula Werning (sd) vaatii.

– Herättelin työministeriä jo maaliskuussa esittämässäni kirjallisessa kysymyksessä siihen, että työttömyysturvan suojaosan poisto voi johtaa tilanteeseen, jossa työttömäksi jäävä sopimuspalokuntalainen lopettaa vapaaehtoisen palokuntatyön, Werning kertoo.
Ministeri huomautti maaliskuisessa vastauksessaan hallituksen olevan hallitusohjelman mukaisesti sitoutunut turvaamaan sopimuspalokuntien aseman ja toimintakyvyn sekä ilmoitti, että suojaosan poiston vaikutuksia seurataan. Hän totesi sisäministeriön ryhtyvän laatimaan sopimuspalokuntatoiminnan kansallista kehittämisohjelmaa.
– Viime vuoteen päättyneessä edellisessä kehittämisohjelmassa asetettiin tavoitteeksi muun muassa työttömien parempi osallistaminen sopimuspalokuntatoimintaan, jotta toiminnan jatkuvuus voitaisiin turvata. Kehittämisohjelman päivityksestä ei ole kuulunut mitään kuten ei myöskään arviota 1.4. voimaan astuneen suojaosuuden poiston vaikutuksista. Sopimuspalokuntalaisten tilanne on arvioitava nyt, Werning paaluttaa.
Työttömillä on oma erityinen panoksensa työhön siksi, että sopimuspalokuntalaisen ansiotyö voi estää osallistumasta hälytystehtäviin kesken työpäivän.
– Työttömien sopimuspalokuntalaisten menetys laskee etenkin päivälähtövalmiutta, mistä kärsii ennen kaikkea hädässä oleva ja kiireellistä apua tarvitseva kansalainen, Werning huomauttaa.
Vastauksessaan ministeri vetosi myös siihen, ettei työttömiä sopimuspalokuntalaisia voida asettaa eri asemaan muihin työttömiin nähden, koska yhteiskunnassa on muitakin turvallisuuden ja terveyden kannalta tärkeitä tehtäviä. Lisäksi suojaosan poisto on askel kohti sosiaaliturvan yleistukimallia.
– Nykyisessä mallissa suojaosan poisto passivoi ihmisiä odottelemaan kokoaikaista työpaikkaa, koska vähemmästä työstä rangaistaan. Tämä hallitus puhuu yllättävän paljon työelämän joustoista ollakseen kuitenkin tällaisissa kysymyksissä täysin joustamaton, Werning toteaa.
Työttömyysturvan 300 euron suojaosan poiston myötä korvaus sopimuspalokuntalaisena toimimisesta vähentää työttömyysetuutta ja se voi viivästyttää työttömyyskorvauksen maksamista jopa kuukausilla.
– Suurin osa sopimuspalokuntalaisista tekee pelastustyötä ansiotyön lisäksi vapaaehtoisena. Osa on työttömänä, mutta toimii sopimuspalokunnassa silti. On yksinkertaisesti väärin asettaa ihminen tilanteeseen, jossa hän joutuu punnitsemaan mahdollisesti tehtävän vakavuuden ja oman taloudellisen pärjäämisensä välillä, Werning arvioi.
Yhteyshenkilöt
Paula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Kvarnström och Razmyar: Finland får inte svika Afghanistans kvinnor11.6.2026 12:12:19 EEST | Pressmeddelande
Riksdagsledamöterna befarar att det planerade mötet mellan EU-kommissionen och talibanerna, som även Finland på ministernivå tagit initiativ till, skickar en signal som normaliserar och i värsta fall bidrar till att legitimera talibanernas förtryckarregim i Afghanistan. Därför har de lämnat in ett skriftligt spörsmål om saken.
Kvarnström ja Razmyar: Suomi ei saa pettää Afganistanin naisia11.6.2026 12:12:19 EEST | Tiedote
Kansanedustajat pelkäävät, että suunniteltu Euroopan komission ja Taleban-hallinnon välinen tapaaminen, jonka järjestämistä myös Suomi on ministeritasolla edistänyt, lähettää viestin, joka normalisoi ja pahimmillaan auttaa legitimoimaan talebanien sortohallintoa Afganistanissa. Siksi he ovat jättäneet asiasta kirjallisen kysymyksen.
Kutsu medialle: Sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän kesäkokous Oulussa 25. – 27.8.202611.6.2026 10:46:46 EEST | Tiedote
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä kokoontuu kesäkokoukseen Ouluun. Kokous järjestetään 25. – 27.8.2025 Oulun kaupungintalolla (Kirkkokatu 2a). Kokouksessa käsitellään ajankohtaista poliittista tilannetta.
SDP:n Niina Malm ministeri Merelle: Jos rikosprosessit ovat liian hitaita, olisiko aika liittojen kanneoikeudelle?11.6.2026 10:42:44 EEST | Tiedote
Kansanedustaja ja SDP:n 2. varapuheenjohtaja Niina Malm ihmettelee oikeusministeri Leena Meren kritiikkiä työperäisen hyväksikäytön torjuntaan esitetyistä toimista. Malmin mukaan ongelman vakavuudesta vallitsee laaja yhteisymmärrys, mutta hallituksen uskottavuutta heikentää se, että se vastustaa työntekijöitä auttavien ammattiliittojen aseman vahvistamista ja samalla leikkaa valvonnasta vastaavien viranomaisten resursseja.
SDP:n Ojala-Niemelä: Hallitus yrittää sivuuttaa sekä EU-oikeuden että veronkierron torjunnan – EU-notifioimatonta alkoholilakia ei pidä tuoda eduskunnan saliin11.6.2026 09:19:36 EEST | Tiedote
Eduskunnan puhemiesneuvosto käsitteli eilen jälleen alkoholilain muutosta koskevan hallituksen esityksen etenemistä. SDP:n kansanedustaja Johanna Ojala-Niemelä esitti puhemiesneuvostossa, että puhemiesneuvosto evästäisi puhemiestä siten, ettei eduskunnan suuren salin käsittelyyn tuotaisi lakiesitystä, jonka notifiointivelvollisuutta Euroopan unionille ei ole asianmukaisesti hoidettu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme