CERTEGO kehittää uudenlaista turva-alan liiketoimintaa - uusi myyntijohtaja nimitetty
K2 Turvapalveluiden palvelujohtaja Jani Saarvo nimitettiin lokakuussa 2024 CERTEGOn valtakunnallisen myynnin johtoon. Saarvon vastuulla on kehittää täysin uudenlaista liiketoimintaa, jossa kiinteistövalvonta, hälytyskeskuspalvelut ja turvatekniset ratkaisut yhdistyvät ennakoivan turvallisuuden palveluiksi.

K2 Turvapalvelut yhdistyi CERTEGOn kanssa keväällä 2024. Saarvo näki yhteistyön suurimpana mahdollisuutena sen, että jatkossa kaikki turvatekniset ratkaisut, yhteistyökumppanien hallinnan sekä töiden koordinoinnin voi keskittää yhdelle kumppanille.
“Olipa kyse kiinteistön olosuhteista tai turvallisuudesta, kiinteistöteknisistä tai henkilöturvallisuuteen liittyvistä hälytyksistä, saamme kaikki toiminnot ja toimijat yhtenäisen hallinnan piiriin. Pidämme kokonaisuudesta huolta aina tarvemäärityksistä ja suunnittelusta asennukseen, huoltoon, ylläpitoon ja valvontaan. Samalla asiakkaalla säilyy kontrolli kokonaisuuden ohjauksesta”, hän toteaa.
Hälytysten valvonta ja analysointi toiminnan keskiössä
K2:n asiantuntemuksessa yhdistyvät kiinteistöteknisten järjestelmien ja olosuhteiden etävalvonta ja –hallinta, sekä kiinteistössä hoidettujen tehtävien raportointi. Toiminnan ytimessä on hälytyskeskustoiminta, jossa hälytykset analysoidaan ja toimintoja etähallitaan, jotta kohteessa käydään paikalla mahdollisimman vähän.
“Meille on kertynyt osaamista niin erilaisten hälytysten ratkaisemisesta kuin turhien hälytysten minimoinnista. Parhaimmillaan asiakkaamme säästää satoja tai tuhansia euroja kuukaudessa tehokkaammalla toiminnalla”, Saarvo kertoo. Nyt tämä osaaminen yhdistyy certegolaisten asiantuntemukseen ja kokemukseen turvateknisten ratkaisujen suunnittelusta, käytöstä ja ylläpidosta liiketoiminnan tukena.
Kun valvontapalvelut tyypillisesti keskittyvät selvittämään tapahtumaketjuja jo toteutuneen tapahtuman jälkeen, aktiivisella valvonnalla voi estää ja ennakoida tilanteita ennen kuin jotain rikkoutuu tai vikaantuu. “Voimme esimerkiksi havaita lämpötilan nousun ennen kuin savu alkaa nousta, ja hälyttää apua paikalle jo ennen tulipalon syttymistä”, Saarvo ideoi.
Uudenlaisia turvallisuuden palveluita asiakkaita kuunnellen
Valvontapalveluiden tulevaisuutta kehitetään tiiviissä yhteistyössä eri asiantuntijoiden kesken. “Kiinteistöautomaation hyödyntäminen turvavalvonnassa luo mahdollisuuksia, joita emme välttämättä osaa vielä täysin kuvitella. Kun yhdistämme turva-alan toimijoiden ja asiakkaidemme näkemykset toisiinsa, löydämme tavat ennakoida turvallisuusuhkia kustannustehokkaasti”, Saarvo pohtii.
Vuosien varrella K2 rakensi Saarvon johdolla ratkaisuja kiinteistöjen ja turvallisuuden hallintaan. Toiminnan laajentumisessa keskiössä olivat hälytysten vastaanotto, analysointi ja eteenpäin välittäminen. “Opettelimme uusia tekniikoita ja laajoja kokonaisuuksia, mutta pystyimme samalla erikoistumaan ja syventymään. Näitä taitoja tarvitaan nytkin – lisäksi meillä on rinnallamme certegolaisten vastaava kyvykkyys ja osaaminen”, Saarvo kiittelee.
Saarvo uskoo liiketoiminnan kehittämisessä yhteistyön ja avoimuuden voimaan. “Hyvien tulosten aikaansaamisessa on loppujen lopuksi kyse toimivien rakenteiden, yhteisen tilannekuvan ja onnistumisen edellytysten luomisesta – jatkuvaa kehittämistä unohtamatta. Tavoitteenamme on luoda kokonaisuuksia, jotka skaalautuvat niin pohjoismaisiksi, eurooppalaisiksi kuin globaaleiksikin palveluiksi”, hän kiteyttää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tuomas PitkänenToimitusjohtaja
Puh:0401804320tuomas.pitkanen@certego.fiKuvat
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Certego
CERTEGO 24/7 – luonnollinen jatkumo K2 Turvapalveluille2.6.2025 11:17:56 EEST | Tiedote
K2 Turvapalveluiden nimi vaihtuu CERTEGO 24/7:ksi. K2 Turvapalvelut on ollut osa CERTEGO-konsernia maaliskuusta 2024 saakka - nimenmuutoksella yhdistämme asiantuntemuksemme yhden kattobrändin alle ja esittäydymme kokonaisvaltaisina turvallisuus-, ennakointi- ja valvontapalveluiden tarjoajina Suomessa ja Pohjoismaissa.
Turvallisempi huominen syntyy tiiviissä yhteistyössä - CERTEGOn vuosikatsaus 202423.5.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Arjen suunnitelmallisuudella ja systemaattisella tekemisellä on iso vaikutus liiketoiminnan onnistumiseen ja tulokseen. Tätä pohjaa rakensimme CERTEGOlla vuonna 2023 ja sen pohjalta ponnistimme innokkaina uuteen vuoteen tammikuussa 2024.
CERTEGO ostaa Monitor Larm & Bevakningin sekä Låset i Centrumin16.5.2025 15:38:00 EEST | Tiedote
CERTEGO-konserni jatkaa kasvuaan ja vahvistaa nyt läsnäoloaan Göteborgin alueella ostamalla turvayritykset Monitor Larm & Bevakning (Monitor) ja Låset i Centrum. Yrityskaupan myötä CERTEGO:sta tulee yksi Göteborgin suurimmista turvallisuusratkaisujen tarjoajista.
CERTEGO ostaa Hålogaland Lås & Sikkerhet AS:n12.5.2025 13:56:47 EEST | Tiedote
CERTEGO jatkaa kasvuaan Norjan markkinoilla ostamalla Hålogaland Lås & Sikkerhet AS:n (HLS) Narvikista. Yritysostolla CERTEGO vahvistaa läsnäoloaan Nordlandin ja Tromssan maakunnissa ja edistää tavoitettaan nousta Pohjois-Norjan johtavaksi turvallisuusratkaisujen toimittajaksi.
CERTEGO ja DevNet yhteistyöhön työajanhallinnan ratkaisuissa4.2.2025 10:00:00 EET | Tiedote
CERTEGO ja DevNet ovat solmineet sopimuksen Promid-työajanseurantasovelluksen edustamisesta Suomen markkinoilla. Promid tulee osaksi CERTEGOn työajanhallinnan ratkaisuvalikoimaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme