SDP:n Helena Marttila penää julkista keskustelua somen vaikutuksesta nuorten miesten asenteisiin
12.11.2024 11:23:26 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Tuoreen tutkimuksen mukaan erityisesti osa nuorista miehistä suhtautuu naisiin kohdistuvaan väkivaltaan myötämielisesti. Joka neljäs alle 35-vuotias mies uskoo, että nainen voi ansaita häneen kohdistuvan väkivallan esimerkiksi ulkonäöllään, pukeutumisellaan tai käytöksellään. Kaikista miehistä tätä mieltä on joka viides.

- Sosiaalinen media on puhututtanut runsaasti viime vuosina ja erityisesti sen vaikutukset mielenterveyteen ja muun muassa naisten ulkonäköpaineisiin. Paljon vähemmän julkisuudessa on puhuttu siitä, millaisia vaikutuksia sosiaalisella medialla on erityisesti nuorten miesten asenteisiin, sanoo kansanedustaja Helena Marttila.
Naisjärjestöt yhteistyössä -niminen yhdistys eli Nytkis ry toteutti kyselytutkimuksen osana Suomen väkivaltaobservatorion Valoa, ei väkivaltaa -kampanjaa kesällä 2024. Kyselyyn vastasi 1058 Suomessa asuvaa, 18–79-vuotiasta miestä.
- Somessa vaikutusvaltaisia henkilöitä ovat esimerkiksi Andrew Tate ja Elon Musk, joita nuoret miehet ihailevat ja jotka ovat toistuvasti puhuneet naisista halventavaan sävyyn. On huolestuttavaa, jos nuoret altistuvat päivittäin tällaiselle puheelle ja materiaalille, jatkaa Marttila, joka toimii myös eduskunnan väkivallan vastaisen verkoston puheenjohtajana.
- Tutkimustuloksissa kannustavaa on, että peräti 84% miehistä ajattelee, että miesten tulisi ottaa suurempi vastuu naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamiseksi. Meidän tulee pystyä paremmin ymmärtämään, mitä asenteiden koventumisen taustalla on. Ehkä kyseessä on vastareaktio #metoo-liikkeelle, joka voimaannutti naisia kaikkialla maailmassa ja vahvisti kertaheitolla feministisiä arvoja yhteiskunnassa. Tai ehkä taustalla ovat myös korona ja sota, jotka ajavat hakemaan turvaa kovenevista arvoista ja keinoista.
- Sanotaan, että vaarallisimpia yhteiskunnassa ovat toimettomat, toivonsa menettäneet nuoret miehet. Miesten ja poikien hyvinvointi on koko yhteiskunnan turvallisuuden kannalta aivan keskeinen kysymys ja myös naiskysymys. Elämme parhaillaan valtavaa murrosaikaa, jossa ilmastokriisi ja toisaalta teknologian kehitys ravisuttavat työelämää ja uudenlaisessa palveluyhteiskunnassa arvostetaan naisellisia ominaisuuksia. Tulevaisuuden näkymä on monella tapaa epävarma. Meidän tulee poliitikkoina varmistaa, että myös miehet pysyvät mukana yhteiskunnan kehityksessä.
- Kannustan jokaista mieskollegaa ottamaan osaa keskusteluun ja auttamaan sanoittamaan ja ymmärtämään, mistä tässä kaikessa on kyse ja mistä asenteiden koveneminen kumpuaa. Ei jätetä keskustelua sosiaalisen median rääväsuille tai yksin meille naisille, Marttila päättää.
Helena Marttila valittiin Demarinaisten uudeksi puheenjohtajaksi Seinäjoella 9.-10.11.2024 pidetyssä liittokokouksessa, kun liiton pitkäaikainen puheenjohtaja Tytti Tuppurainen luopui tehtävästä. Marttila aloittaa tehtävässä vuodenvaihteessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Helena MarttilaKansanedustaja
Puh:050 479 0935helena.marttila@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Juha Viitala Purralle: tunteiden sijaan toivoisin kiihdytystä suurtyöttömyyden ratkomiseen9.5.2026 15:57:49 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Juha Viitala kummeksuu Riikka Purran tapaa käyttää hetkensä omien edessä kilpakumppanien haukkumiseen.
SDP:n Tuppurainen, Koskinen ja Kumpula-Natri: Päätöksentekoa on tehostettava EU:n yhteisessä ulko- ja turvallisuuspolitiikassa9.5.2026 09:58:59 EEST | Tiedote
Tänään vietettävän Eurooppa-päivän merkitys on yhä tärkeämpi tämänhetkisessä ajassa, kun tilannetta maailmalla kuvastaa epävarmuus, ennakoimattomuus ja kansainvälinen politiikka on murroksessa, muistuttavat sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän puheenjohtaja ja ulkoasiainvaliokunnan jäsen Tytti Tuppurainen, ulkoasianvaliokunnan puheenjohtaja Johannes Koskinen sekä suuren valiokunnan 2. varapuheenjohtaja Miapetra Kumpula-Natri.
SDP:n Seppo Eskelinen: Onko hallitus luovuttanut väylien korjausvelan suhteen?9.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
– Ensin hallitus oli valmis rahoittamaan teiden kunnossapitoa vaikka hölmöläisten keinoin lapioimalla kuoppiin valtion kertaluonteisia omaisuustuloja. Nyt asfaltointiprojekti alkaa olla ohi ja hallitus on ilmoittanut alentavansa jo ensi vuonna perusväylänpidon pysyvää rahoitusta 30 miljoonalla. Onko hallitus siis luovuttanut väylien korjausvelan suhteen, valtiovarainvaliokunnan liikennejaoston sekä liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen, kansanedustaja Seppo Eskelinen (sd.) kysyy.
SDP:n Tarja Filatov Rollaattorimarssilla: Teknologia auttaa, mutta ei korvaa ihmistä hoivassa8.5.2026 14:38:51 EEST | Tiedote
Eduskunnan varapuhemies Tarja Filatov (sd.) korosti Hämeenlinnan Rollaattorimarssilla pitämässään puheessa, että teknologia voi helpottaa ikäihmisten arkea, mutta se ei saa korvata ihmisten välistä kohtaamista eikä kasvokkaisia palveluja.
Kvarnström efter branden i Ekenäs: Lagen måste ses över8.5.2026 08:12:44 EEST | Pressmeddelande
Riksdagsledamot Johan Kvarnström (SDP) anser att branden i Ekenäs sim- och bollhall i början av maj visar att kraven på brandlarmsystem behöver granskas. Han har lämnat in ett skriftligt spörsmål om saken och ger ett preliminärt förslag på hur en ny lagparagraf kunde vara formulerad.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme