Vasas nya hamnkoncern
Vasa stadsfullmäktige beslutade vid sitt sammanträde 11.11.2024 att sälja sina aktier i Kvarkenhamnar AB till Umeå Hamn AB. Samtidigt bildades en ny hamnkoncern, Vasa Hamn Ab, som inleder sin verksamhet den 1 januari 2025.

Vasa stads och Umeå kommuns hamnfunktioner fusionerades år 2014. Syftet var att utveckla hamnfunktionerna i båda kommunerna som en del av de regionala tillväxtmålen. Speciellt det gemensamma målet att utveckla logistikleden och fartygstrafiken har varit framgångsrikt.
- I det följande skedet kommer man att satsa på utvecklande av båda hamnarna och på stödande av den regionala tillväxten som separata hamnorganisationer. På så sätt kan man bättre än tidigare stöda bägge områdenas särdrag och investeringsbehov samt stöda tillväxtförutsättningarna och logistikförbindelserna för industrin. Det goda och intensiva samarbetet mellan Vasa och Umeå kommer att fortsätta, säger Vasa stads ägarstyrningsdirektör Sari Simelius-Sillanpää.
Vasa Hamn Ab inleder sin verksamhet år 2025
Syftet med den nya koncernen är att utveckla Vasa hamn så att den betjänar behoven inom livskraft, attraktivitet, logistik, försörjningsberedskap och industri i regionen.
Koncernen omfattar moderbolaget Vasa Hamn Ab och dess underlydande dotterbolag, vilka är det operativa bolaget Vasa Hamntjänster Ab och bolaget Vasa Hamninfra Ab, som sköter utvecklandet av infrastrukturen.
- I förhandlingarna mellan Vasa stad och Umeå Hamn AB har man kommit fram till att Vasa Hamntjänster Ab, som hör till Vasa stads nya hamnkoncern, köper den hamnaffärsverksamhet som för närvarande går under namnet Kvarken Ports Vaasa av Kvarkenhamnar AB. Verksamheten för hamntjänsternas del fortsätter i Vasa således som tidigare samtidigt som den utvecklas kraftigt, klargör Simelius-Sillanpää.
Mellan Vasa stad och Umeå Kommunföretag AB har dessutom upprättats ett ramavtal, med vilket ett fortsatt långsiktigt utvecklingsprogram mellan Vasa och Umeå garanteras bland annat när det gäller varumärket Kvarken Ports och marknadsföringen.
Utöver det ovan nämnda säljer Vasa stad till Umeå Hamn AB sin egen andel av Kvarkenhamnar AB:s aktier. Aktieaffären omfattar totalt 50 aktier, dvs. hälften av bolagets aktieserie på 100 aktier. Affärens värde har preliminärt uppskattats bli ca 1,6 miljoner euro.
Den nya koncernen inleder sin verksamhet 1.1.2025. Janne Pylkkönen har valts till koncernens verkställande direktör och han börjar sitt uppdrag 1.12.2024.
- Pylkkönen har lång erfarenhet av internationella transporter och logistik och han har ett starkt intresse och en vision speciellt för utveckling av hamnen utifrån näringslivets och regionens strategiska behov, berättar Simelius-Sillanpää.
Nyckelord
Kontakter
Sari Simelius-SillanpääÄgartyrningsdirektör
Tel:+358 40 169 9621sari.simelius-sillanpaa@vaasa.fLänkar
I Vasa, Nordens energihuvudstad, är det lätt att vara lycklig.
Följ Vaasan kaupunki - Vasa stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vaasan kaupunki - Vasa stad
Utvecklare för Dammbrunnen söks genom en marknadsdialog18.9.2025 15:11:08 EEST | Pressmeddelande
Vasa stad ordnar en marknadsdialog om framtiden för Dammbrunnens område. Målet är att hitta aktörer som är beredda att investera i området samt att höra deras åsikter om hur det före detta sjukhusområdet kunde utvecklas.
Tammikaivon alueelle haetaan kehittäjiä markkinavuoropuhelulla18.9.2025 15:10:49 EEST | Tiedote
Vaasan kaupunki järjestää markkinavuoropuhelun Tammikaivon alueen tulevaisuudesta. Tavoitteena on löytää alueelle investoivia toimijoita ja kuulla heidän näkemyksiään entisen sairaala-alueen kehittämisestä.
Finlands första skolkoordinator inledde sitt arbete i Vasa – stöd och trygghet i skolorna17.9.2025 13:09:08 EEST | Pressmeddelande
Nu har skolorna i Vasa allt bättre möjligheter att ingripa mot mobbning och störande beteende. Skolkoordinator Marjo Vuorinen, som fungerar som en länk mellan skolor och myndigheter, har inlett sitt arbete i staden.
Suomen ensimmäinen koulukoordinaattori aloitti Vaasassa – apua ja turvaa kouluihin17.9.2025 13:04:24 EEST | Tiedote
Vaasalaiskouluilla on nyt entistä paremmat keinot puuttua kiusaamiseen ja häiriökäyttäytymiseen. Kaupungissa on aloittanut työnsä koulukoordinaattori Marjo Vuorinen, joka toimii linkkinä koulujen ja viranomaisten välillä.
Vasas födelsedag firas 2.1016.9.2025 10:45:00 EEST | Pressmeddelande
På Vasas födelsedag firar vi tillsammans Vasaidentiteten och njuter av vår förtjusande stad. Den 2 oktober 2025 är det 419 år sedan Vasa grundades. Delta i evenemangen och använd födelsedagsförmånerna!
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum