Uusi digitaalinen kaksonen auttaa suunnittelemaan merireittejä ja viheralueita
13.11.2024 10:13:11 EET | CSC – Tieteen tietotekniikan keskus Oy | Tiedote
CSC on valittu johtamaan uutta digitaalista kaksosta kehittävää projektia. TerraDT:llä mallinnetaan muun muassa jäätiköiden, merijään, kasvillisuuden ja aerosolihiukkasten vaikutuksia maapallon ilmastoon. Digitaalinen kaksonen tuo konkreettisia työkaluja paikallisen tason päätöksentekoon – minne kannattaa suunnitella merenkulkuväyliä tai puistoja? Hankkeessa käytetään laajasti LUMI-supertietokonetta.
Uusi digitaalinen kaksonen TerraDT liittyy läheisesti maapallon ilmaston digitaalista kaksosta kehittävään Climate DT-projektiin. CSC vastaa myös tästä hankkeesta, joka on osa Euroopan komission Destination Earth -ohjelmaa. TerraDT kehittää ilmastokaksoseen uusia komponentteja, jotka kuvaavat entistä tarkemmin jäätiköiden, merijään, kasvillisuuden ja aerosolihiukkasten vaikutusta ilmastoon. Tämä lisää ilmastoennusteiden luotettavuutta.
TerraDT:ssä ilmastoennusteita tehdään erittäin tarkalla 10 km:n resoluutiolla. Tämä vaatii merkittävän määrän laskentaresursseja. Kajaanissa CSC:n datakeskuksessa sijaitsevalla LUMI-supertietokoneella on merkittävä rooli hankkeessa. Toinen hankkeen päälaskenta-alusta on Barcelonassa sijaitseva Mare Nostrum 5. Molemmat ovat yhteiseurooppalaisesti omistettuja EuroHPC-supertietokoneita.
Tietoa päätöksenteon tueksi
”Tavoitteena on saada päätöksenteon tueksi tietoa esimerkiksi siitä, miten merijääolot vaikuttavat merenkulun reitteihin. Minkälaisia vaikutuksia merenpinnan muutoksilla tai äärisääoloilla on rannikkorakentamiseen sekä kaupunkisuunnitteluun? Saamme digitaalisen kaksosen avulla myös tärkeää metsien biodiversiteettiin ja hiilinieluarviointiin liittyvää tietoa”, kertoo projektia johtava CSC:n kehityspäällikkö Jenni Kontkanen.
TerraDT:hen kehitetään interaktiivinen käyttöliittymä, jonka kautta käyttäjät voivat esittää konkreettisia mitä jos -kysymyksiä. Miten esimerkiksi puiston rakentaminen tietyssä kaupungissa vaikuttaa lämpötiloihin tai hiilensidontaan? TerraDT:n korkea resoluutio ja tarkkuus tekevät siitä käytännöllisen työkalun paikalliseen päätöksentekoon: erilaisten ilmiöiden vaikutuksia voidaan tarkastella ja ennustaa paikallisesti tarkalla tasolla.
Eurooppalainen 18 toimijan yhteistyöhanke
CSC:n vetämässä hankkeessa on mukana 18 eri organisaatiota eri puolilta Eurooppaa. Suomesta mukana on CSC:n lisäksi Ilmatieteen laitos, Helsingin yliopisto, Itä-Suomen yliopisto ja VTT.
”CSC koordinoi projektia kokonaisuutena. Osallistumme myös hankkeen tekniseen toteutukseen ja useimpien osa-alueiden kehitykseen. Varmistamme myös, että mallit saadaan toimimaan mahdollisimman tehokkaasti LUMI-laskentaympäristössä ja kehitämme käyttäjärajapintoja. CSC:n tieteellinen osuus liittyy jäätikkömallintamiseen, jossa hyödynnetään CSC:n kehittämää Elmer/Ice -jäätikkömallia. Tekoälymenetelmiä käytetään lähes kaikissa TerraDT:n komponenteissa”, kertoo Jenni Kontkanen.
TerraDT-hanke käynnistyy vuoden 2025 alussa ja hanke kestää neljä vuotta. Sen kokonaisbudjetti on noin 15 miljoonaa euroa. TerraDT on Horizon Europe -rahoitteinen tutkimusprojekti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenni KontkanenKehityspäällikköCSC – Tieteen tietotekniikan keskus
Jenni Kontkanen, johtaa TerraDT-hanketta ja on CSC:llä digitaalisiin kaksosiin keskittyvän ryhmän päällikkö.
Linkit
CSC – Tieteen tietotekniikan keskus Oy
on valtion ja korkeakoulujen omistama, voittoa tavoittelematon erityistehtäväyhtiö. Osana kansallista tutkimusjärjestelmää CSC kehittää, integroi ja tarjoaa korkeatasoisia ICT-palveluja tutkimukselle, opetukselle, kulttuurille, julkishallinnolle ja yrityksille. Lisätietoa: www.csc.fi
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta CSC – Tieteen tietotekniikan keskus Oy
Q-Neko-hanke vie EU:n ja Japanin kvanttiyhteistyön uudelle aikakaudelle11.2.2026 09:21:25 EET | Tiedote
Euroopan ja Japanin yhteistyö kvanttiteknologioissa ja suurteholaskennassa ottaa merkittävän askeleen eteenpäin tänä vuonna käynnistyvän Q-Neko-hankkeen myötä. Hankkeen kick-off-tilaisuus järjestetään 10.–12. helmikuuta 2026 Helsingissä.
Q-Neko project drives EU–Japan quantum collaboration into a new era11.2.2026 09:21:25 EET | Press release
Collaboration between Europe and Japan in quantum technologies and high-performance computing (HPC) is taking a significant step forward with the launch of the Q-Neko project in 2026. The Q-Neko project kick-off meeting takes place on 10-12 February 2026 in Helsinki, Finland.
Tieteellisiä läpimurtoja LUMI-supertietokoneen avulla15.1.2026 12:49:13 EET | Tiedote
Tutkijat akateemisesta maailmasta ja yrityksistä ovat hyödyntäneet LUMI-supertietokoneen valtavaa laskentatehoa nopeuttaakseen löytöjä, ratkaistakseen yhteiskunnan merkittävimpiä haasteita ja edistääkseen innovaatioita monilla tieteenaloilla. Käyttöönottonsa jälkeen LUMI on tarjonnut huippuluokan suurteholaskentaa ja tekoälykapasiteettia noin 3 500 tutkimushankkeelle akateemisessa maailmassa ja yrityksissä. Syksyn 2022 ja syksyn 2025* välisenä aikana on julkaistu yli 280 vertaisarvioitua tieteellistä artikkelia, joissa on kiitetty LUMI:n tarjoamia resursseja.
xx15.1.2026 12:49:13 EET | Press release
xx
AI-kurser toppar söklistorna – öppna högskolestudier intresserar nu finländarna15.12.2025 13:25:46 EET | Pressmeddelande
Data avslöjar aktuell information om vilka studieämnen som intresserar finländarna mest. Förutom artificiell intelligens har svenska, psykologi och ledarskap varit bland de mest sökta ämnena under 2025. Bland bredare teman är Välfärd och hälsa, Ny teknik samt Kultur och kreativitet de mest populära. Uppgifterna kommer från tjänsten Opin.fi, som samlar öppna studier från 37 finländska universitet och högskolor. Tjänsten omfattar omkring 5 700 kurser.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme