SDP EDUSKUNTA

SDP:n Eskelinen muistuttaa hallitusta liikenne- ja viestintäalan valtionyhtiöiden omistuksen merkityksestä

13.11.2024 09:35:45 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Olisi hyvä muistaa VR:n, Postin ja Finavian olevan tärkeitä yhteiskunnalle kriittisten palveluiden tuottajia ja infrastruktuurin omistajia, voidaan puhua jopa kansallisista peruspalveluista. Omistusmuutokset näissä yhtiöissä tulisi olla todella suuren harkinnan ja julkisen kokonaisarvioinnin takana, ei vain yhden vaalikauden ja yhden hallituksen rahoitustarpeita ajatellen. 

Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP

Hallitus on rakentanut neljän miljardin investointiohjelmansa kertaluontoisen valtionomaisuudesta saatava rahoituksen varaan, näistä on tarkoitus rahoittaa mm. korjausvelan lyhentämistä ja uusia liikennehankkeita noin kolmen miljardin arvosta tällä vaalikaudella. Valtiontalouden kehyksiin hallitus sen sijaan on esittänyt portaittaista, pysyvää leikkausta liikennehankkeiden rahoitukseen tuleville hallituksille. Uusien liikennehankkeiden kehysvaraus puolittuu vaalikauden loppuun mennessä.

Tähän mennessä hallitus ilmoittanut rahoituslähteeksi vasta Valtion asuntorahaston, kun yhtiöomistuksilla ei voi spekuloida. Omistajaohjausministeri korostaa, etteivät osakevaltuuksien muutokset tarkoita välttämättä muutoksia valtion omistuksissa, vaan liikkumatilaa tulevaisuudessa, jos tarvetta on ja sitä tuntuu hallituksella riittävän.  

- Olisi hyvä muistaa VR:n, Postin ja Finavian olevan tärkeitä yhteiskunnalle kriittisten palveluiden tuottajia ja infrastruktuurin omistajia, voidaan puhua jopa kansallisista peruspalveluista. Omistusmuutokset näissä yhtiöissä tulisi olla todella suuren harkinnan ja julkisen kokonaisarvioinnin takana, ei vain yhden vaalikauden ja yhden hallituksen rahoitustarpeita ajatellen.

Kaikki kolme yhtiötä ovat omalla tavallaan murroksessa. Posti kärsii teknologisesta murroksesta, Finavia Venäjän ylilentojen poistumisesta johtuvasta Aasian lentojen kilpailuedun katoamisesta ja VR:n osalta hallituksella on valmistelu kesken junaliikenteen kilpailuttamisesta 2030-luvulla ja keinot raideliikenteen määrän kasvatukseen. Yhdenkään yhtiön osakkeita ei tässä markkinatilanteessa ole järkeä lähteä realisoimaan, etenkään jos myynnin jälkeen yhtiöiden heikommin kannattaville palveluille aletaan vaatia uutta valtiontukea, kansanedustaja ja valtionvarainvaliokunnan liikennejaoston jäsen Seppo Eskelinen (sd) summaa.

Hallitus toi toukokuussa tekemänsä omistajapolitiikan periaatepäätöksen linjaukset valtionyhtiöiden omistusvaatimuksista osaksi 3. lisätalousarviota. SDP arvosteli vastalauseessaan etenkin Gasum Oy:n, Kemijoki Oy ja Posti Groupin Oyj:n valtion vähimmäisomistuksen laskemista 33,4 prosenttiin, mielestämme enemmistöosuus tulee säilyttää näissä yhtiöissä. Muiden yhtiöiden osalta ei esitetty enemmistöosuudesta luopumista.

- Elinvoiman, huoltovarmuuden ja turvallisuustilanteen muutosten myötä on tärkeää säilyttää nämä yhtiöt kansallisessa omistuksessa, Eskelinen päättää.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Filatov: Työttömyys ei hoidu itsestään – työvoimapulaan pitää varautua jo nyt28.9.2026 16:30:00 EEST | Tiedote

Suomessa on tällä hetkellä paljon työvoimaa tarjolla, mutta tilanne voi kääntyä hyvinkin nopeasti voimakkaaksi työvoimapulaksi. Väestön ikääntyminen, teknologinen muutos ja osaamisen vanheneminen haastavat työmarkkinoita samaan aikaan, kun erityisesti nuorten ja pitkäaikaistyöttömien työllistymiseen tarvitaan lisää toimia, varapuhemies, kansanedustaja Tarja Filatov sanoi Sisä-Suomen elinvoimakeskuksen Työvoimabarometrin alueellisessa ennakointitilaisuudessa Hämeenlinnassa maanantaina 28.9.2026.

SDP:n Johannes Koskinen: Hallituksen Lähi-idän politiikka on sekaisin – pääministeri Orpon on lopetettava vääristely ja otettava johtajuus käsiinsä28.9.2026 14:35:46 EEST | Tiedote

Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Johannes Koskinen (sd.) torjuu hallituspuolueiden väitteet SDP:n ulko- ja turvallisuuspoliittisesta linjasta. Koskisen mukaan hallituspuolueiden reaktiot vahvistavat juuri sen, mistä SDP on huolissaan: hallituksella ei ole yhtenäistä ulkopoliittista linjaa, eikä pääministeri Petteri Orpo (kok.) ole kyennyt sitä määrittämään.

SDP:n Kaarisalo: On entistä epäselvempää onko hallitus yhä sitoutunut yhdenvertaisuustiedonantoon27.9.2026 17:09:22 EEST | Tiedote

Pääministerin haastattelutunti antoi uutta tietoa siitä, miten pääministeri Orpo on hoitanut hallituksensa viimeisintä rasismikohua. Vieläkään ei ole käynyt selväksi, koituiko edustaja Mauri Peltokankaan rasistisista puheista pääministerin edellyttämiä sanktioita. SDP:n kansanedustaja Riitta Kaarisalo muistuttaa, että pääministeri Orpo on itse tehnyt yhdenvertaisuustiedonannon noudattamisesta hallituskysymyksen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye