Tässä ovat Leijonan luolan leijonat - mukana kaksi uutta nimeä
19.11.2024 12:00:00 EET | Nelonen Media | Tiedote
Leijonan luola Suomen uudella kaudella nähdään kaksi uutta leijonaa. Nyt kuvattava kausi starttaa Nelosella ja Ruudussa helmikuussa.

Leijonan luola on maailmalla jättimenestystä niittänyt, viihdyttävä bisnesformaatti, jossa eri alojen yrittäjät saavat mahdollisuuden nousta businessmaailman kovimpien enkelisijoittajien eteen.
Jokaisella yrittäjällä on yksi mahdollisuus valloittaa Leijonat myyntipuheellaan, jolla he joko vakuuttavat Leijonat sijoittamaan esiteltävään bisnekseen omaa rahaansa – tai poistuvat tyhjin käsin. Jollekin yrittäjälle tarjolla voi olla elämänsä diili!
Viime kaudelta tutut sijoittajaleijonat Kim Väisänen, Jenni Kynnös ja Elias Aalto jatkavat tälläkin kaudella seuraavan menestyskonseptin metsästystä.
Heidän lisäksi tuoleihin istahtavat syväteknologiaan erikoistunut sijoittaja Inka Mero sekä yrittäjänä ja yhtenä Suomen suosituimpana tubettajana tunnettu Roni Bäck, joka tuo leijonien rivistöön näkemystä viihdealalta.
“Tärkeintä yrittäjyydessä on pitkäjänteisyys. Hetkellisiä läpilyöntejä voi kuka tahansa saada aikaan, mutta jatkuvuus on se, mitä erottaa hyvät yrittäjät muista", Bäck sanoo.
“Suomi tarvitsee Leijonan luolaa taas, sillä yrittäjyys on Suomen tulevaisuuden ainoa toivo. Yritykset luovat työpaikkoja, kasvua ja hyvinvointia. Yritykset kehittävät innovaatioita ja ratkaisuja, sekä tuovat maahamme investointeja," Suomen vaikutusvaltaisimpien naisjohtajien joukkoon listattu Mero sanoo.
Jokaisella Leijonalla on omat vahvuutensa ja erikoisosaamisensa, ja parhaimmassa tapauksessa he joutuvat kisaamaan toisiaan vastaan saadakseen diilin haluamansa yrittäjän kanssa.
Tällä kaudella Leijonan luolaan liittyy myös startup-yritysten rahoittamiseen erikoistunut Nordea, joka toimii ohjelman yhteistyökumppanina. Kauden päätteeksi Nordean startup- ja kasvuyritysyksikkö valitsee luolasta yhden potentiaalisen yrityksen, ja auttaa tätä ottamaan kasvuloikan tehokkaan mentoroinnin ja sijoittajaverkoston avulla.
Nyt kuvattavan Leijonan luola Suomen uusi kausi nähdään Nelosella ja Ruudussa helmikuussa.
_____________________________________________________________________________________________________
KUTSU: Järjestämme median edustajille mahdollisuuden päästä seuraamaan ohjelman kuvauksia ja tapaamaan Leijonia maanantaina 2.12. noin kello 12 (aika tarkentuu vielä). Mikäli olet kiinnostunut, ilmoittauduthan mahdollisimman pian mia.paavonen@nelonenmedia.fi ja saat tarkemmat tiedot ja saapumisohjeet.
_____________________________________________________________________________________________________

RONI BÄCK
Suomen suosituimpana tubettajana tunnettu Roni Bäck on valmis ottamaan aivan uudenlaisen roolin leijonana. 12 vuotta yrittäjänä toiminut Bäck toimii toimitusjohtajana omassa tuotantoyhtiössään, jonka kautta hän tiiminsä kanssa pyörittää kahta eri Youtube-kanavaa, järjestää tapahtumia ja livekiertueita ja tuottaa omaa podcastia. Roni on kilpailuhenkinen sarjainnostuja, ja onkin oman burnoutin kautta oppinut, että yrittäjänä on myös tärkeää määrittää itselleen rajat, ettei aseta itselleen liian mahdottomia vaatimuksia.
“Leijonana lupaan olla rehellinen. Oman yrittäjämatkani varrella tärkeimpiä ihmiset ovat olleet ne, jotka ovat kertoneet asiat kuten ne ovat liikaa pehmittelemättä.”

INKA MERO
Suomen vaikutusvaltaisimpien naisjohtajien joukkoon listattu Inka Mero on uransa aikana sijoittanut yli 50 yritykseen ja toiminut muun muassa Fiskarsin, YIT:n ja Nokia Renkaiden hallituksessa. Tällä hetkellä hän toimii toimitusjohtajana perustamassaan sijoitusyhtiö Voima Venturesissa, joka pyrkii ratkomaan suuria globaaleja ongelmia sijoittamalla tiedelähtöisiin yritysideoihin, kuten biopohjaiseen proteiiniin ja lääketieteellisiin ratkaisuihin. Inka on aina ollut innostunut oppimaan uutta, ja kokee tärkeäksi tasapainottamaan työelämää monipuolisilla harrastuksilla, metsästyksestä bänditoimintaan.
“Leijonana yritän auttaa yrittäjiä näkemään oman potentiaalinsa, haastamaan rajojaan ja ajattelemaan pitkälle - ei vaan seuraavaa vuotta, vaan seuraavaa vuosikymmentä kohti kestävämpää maailmaa.”

ELIAS AALTO
Yhtenä ruokasovellus Woltin perustajista Elias Aalto tietää, että yrittäminen vaatii hullua optimismia ja periksiantamattomuutta. Viime kauden jälkeen hän on päässyt tapaamaan kansainvälisen Leijonan luola -formaatin leijonia New Yorkissa, tekemään uusia sijoituksia, sekä kisaamaan Amazing Race Suomi-ohjelmassa.
Viime aikoina Aalto on halunnut keskittyä perhe-elämään vielä, kun lapset ovat pieniä. Sijoittajana Elias haluaa tukea fiksuja ja innovoivia ihmisiä, jotka uskaltavat ottaa riskejä.
“Toivon näkeväni luolassa vilauksen tulevaisuudesta. Aihioista, jotka valloittavat maailman. Leijonana yritän auttaa yrittäjiä kertomalla, miten eksponentiaalinen kasvu on mahdollista, ja sen jälkeen olemalla pois tieltä.”

JENNI KYNNÖS
Energisistä yrittäjistä innostuva Jenni Kynnös on pistänyt hihat heilumaan edellisen kauden jälkeen. Ohjelmistorobotiikkaan ja somemarkkinointiin aikaisemmin keskittynyt Kynnös on laajentanut repertuaariaan perustamalla omaleimaisen tilitoimiston Moneybee, sekä senioreita välittävän yrityksen Toimistomummolan. Tämän lisäksi hän on ryhtynyt sijoittajaksi muun muassa kotimaiseen kauneusalaketjuun Blue Lagooniin. Jennin missio on sijoittaa yrityksiin, jotka eivät yleensä ole tyypillisiä sijoituskohteita, sekä olla mukana kehittämässä isoja brändejä markkinoimalla niitä oikein.
“Viime kaudelta opin, että omaan intuitioon kannattaa todellakin luottaa. Esimerkiksi sukkahousubrändi LUVBY on ollut mieletön menestystarina ja yrittäjä Kata mitä huikein tyyppi!”
“Yrittäjyydessä ei kanna milloinkaan luovuttaa, paitsi jos markkinaa ei ole. Ilman myyntiä mikään bisnes ei menesty, ikuisesti ei voi sijoittajan kukkarolla elää.”

KIM VÄISÄNEN
Pitkänlinjan sijoittajakonkari Kim Väisäsen silmissä yrittäminen on taistelu todennäköisyyksiä vastaan. Väisänen toimii tällä hetkellä noin 50 yrityksen enkelisijoittajana, on julkaissut lukuisia kolumneja liike-elämästä sekä on tuttu kasvo Yle Aamun vakiopanelistina. Kuluvan vuoden aikana Kim on perustanut Suomen suurimman käsikirjoituskisan Valkokangas, jossa päämääränä on tukea Suomen kulttuurialaa rahoittamalla kotimaisia elokuvia 10 vuoden ajan. Viime kaudella Kimillä oli vahva periaate, ettei hän lähde mukaan kuluttajatuotteisiin tai elintarvikealalle, mutta meni lopulta molempia periaatteitaan vastaan. Onko Kim valmis muuttamaan periaatteitaan tällä kertaa?
“Leijonana lupaan opettaa miten keskitytään olennaiseen ja karsitaan kaikki. Toivon näkeväni luolassa aitoa intoa omaa ideaa kohtaan – ilman liiallista suomalaista nöyryyttä.”
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mia PaavonenViestinnän asiantuntija, Nelonen Media
Puh:0406341546mia.paavonen@nelonenmedia.fiKuvat
Linkit
Nelonen Media
Nelonen Media on Suomen suurin viihdetalo, jonka televisiokanavia ovat Nelonen, Jim, Liv ja Hero sekä suoratoistopalvelu Ruutu. Nelonen Mediaan kuuluvat myös radiokanavat Radio Suomipop, Radio Rock, HitMix, Loop, Aito Iskelmä, Classic Hits, Easy Hits, GrooveFM, Kantriradio sekä audiopalvelu Supla. Lisäksi Nelonen Median portfolioon kuuluu elokuvalevitys.
Nelonen Media Live on yksi Suomen suurimmista festivaali- ja tapahtumajärjestäjistä, joka tuottaa vuosittain yhteensä yli 20 festivaalia, konserttia ja risteilyä ympäri Suomen.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Nelonen Media
Nämä laulajat pääsivät jatkoon The Voice of Finlandin ensimmäisestä suorasta lähetyksestä3.4.2026 22:34:19 EEST | Tiedote
The Voice of Finlandin suorat lähetykset alkoivat tänään perjantaina, ja ensimmäiset pudotukset nähtiin hetki sitten.
Tähdet, tähdet -kausi alkaa sunnuntaina – Aarne Pelkosen menneisyys nousee esille: "Meillä sai lapsuudenkodissa kuunnella käytännössä vain klassista musiikkia"1.4.2026 10:35:37 EEST | Tiedote
Uusi Tähdet, tähdet -kausi alkaa sunnuntaina. Avausjaksossa heittäydytään 2000-luvun musiikin maailmaan, ja ainakin Aarne Pelkoselle jakson teemalla on syvä henkilökohtainen merkitys.
Näe kaikki Sami Välimäen lyönnit The Mastersissa – turnaus yksinoikeudella Ruudussa 8.4.–12.4.1.4.2026 10:00:11 EEST | Tiedote
Miesten golfkauden ensimmäinen major-turnaus The Masters nähdään jälleen yksinoikeudella Ruudussa. Arvostettua turnausta seurataan suorina lähetyksinä 8.–12. huhtikuuta Ruutu+ Urheilu -tilauksella. Tänä vuonna katsojat voivat nauttia myös suomalaisosaamisesta, sillä Sami Välimäen jokainen lyönti esitetään Ruudussa.
Nämä laulajat kilpailevat The Voice of Finlandin suorissa lähetyksissä29.3.2026 22:10:56 EEST | Tiedote
The Voice of Finland siirtyy koko kilpailun jännittävimpään vaiheeseen eli livelähetyksiin. Ensimmäinen suora lähetys nähdään Nelosella perjantaina 3. huhtikuuta klo 20.
Ensimmäinen maistiainen Pirjo Heikkilän komediaelokuvasta Pirjo i Sverige – elokuva saa ensi-iltansa lokakuussa27.3.2026 13:00:00 EET | Tiedote
Koomikko-näyttelijä Pirjo Heikkilän komediahahmon toilailuista kertova elokuva Pirjo i Sverige saa ensi-iltansa 9. lokakuuta. Elokuvan ensimmäinen maistiainen on nyt julkaistu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme






