SDP:n Timo Suhonen: Työntekijöiden riittävä palkkakehitys turvattava
Kansanedustaja Suhosen mukaan työntekijäpuolen ehdotus palkankorotustavoitteista on perusteltu ja ansaitsee täyden tuen. Monet työntekijät ovat hintojen nousun vuoksi olleet ostovoimakuopassa.

- On välttämätöntä, että työllä ja siitä saatavalla palkalla tullaan toimeen, ja tämä koskee kaikkia Suomessa työskenteleviä. Keskustelussa on ollut myös työperäisen maahanmuuton 1600 euron palkkaraja. Tämä on hyvä esimerkki siitä, miten voimme varmistaa, että jokainen työntekijä saa riittävän korvauksen työstään, kertoo Suhonen.
Palkkaraja voisi olla myös suurempi. Sd-edustajat ovatkin esittäneet 1600 rajaan korotuksia vuosittaisella tarkastuksella.
- Tämä palkkaraja ja työehtosopimukset eivät ainoastaan tue maahanmuuttajien integroitumista yhteiskuntaamme, vaan myös edistää yleistä työmarkkinoiden oikeudenmukaisuutta. Meidän vastuullamme on varmistaa, että kaikki työntekijät, riippumatta heidän taustastaan, voivat elää palkallaan kunnollista elämää Suomessa, Suhonen jatkaa.
Yhdessä voimme rakentaa oikeudenmukaisemman ja tasa-arvoisemman työelämän kaikille. On kuitenkin huolestuttavaa, että hallituksen linja on heikentänyt ja heikentää edelleen työntekijöiden oikeuksia lainsäädännön kautta. Tämä kehitys on pysäytettävä, jotta voimme turvata työntekijöiden aseman ja oikeudet tulevaisuudessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Timo SuhonenKansanedustaja
Puh:040 356 6869timo.suhonen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tuppurainen osallistuu Saksan SPD:n puoluekokoukseen27.6.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen osallistuu tulevana lauantaina 28.6. Saksan sosialidemokraattisen puolueen SPD:n puoluekokoukseen kansainvälisenä kutsuvieraana.
SDP:n Riitta Mäkinen: Ministerillä ei valmiita ratkaisuja Lakea-yhtiön Omaksi-asukkaille26.6.2025 12:58:44 EEST | Tiedote
Ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala (kok) vastasi kansanedustaja Riitta Mäkisen (sd) kirjalliseen kysymykseen Lakea Oy:n konkurssiin haettujen taloyhtiöiden Omaksi-asukkaiden sijoittaman pääoman kohtalosta ja välimallin asumisen lainsäädäntö tarpeista.
SDP:n Räsänen: Valkosen kannattaa vaatia pääministeri Orpon vastausta – miten ihmeessä hallitus on saanut Suomen näin syvään talouskurimukseen25.6.2025 14:36:52 EEST | Tiedote
Kokoomuksen Ville Valkonen vaatii SDP:ltä kannanottoa valtiovarainministeriön kansliapäällikön Juha Majasen esittämiin miljardiluokan sopeutuslukuihin. Tärkein kysymys tässä tilanteessa kuitenkin kuuluu: miten ihmeessä Kokoomuksen johdolla Suomi on saatu näin syvälle suohon kysyy Joona Räsänen (sd.).
SDP:n Paula Werning: Missä on perintäyhtiöiden vastuu?25.6.2025 12:43:39 EEST | Tiedote
Kilpailu- ja kuluttajaviraston tuore selvitys paljastaa vakavan huolen. Perintäyhtiöt käyttävät oikeusjärjestelmää hyväkseen, ajavat läpi perusteettomia vaateita ja voittavat, kun velallinen ei jaksa tai uskalla puolustautua. Kansanedustaja Paula Werning (sd.) vaatii hallitukselta ripeitä ja konkreettisia toimia – oikeus ei saa toimia vahvemman ehdoilla.
SDP:n Lauri Lyly: Orpo-Purran hallituksen keinot eivät auta työttömyyden hoidossa25.6.2025 10:56:46 EEST | Tiedote
KEHA-keskuksen uusimman toukokuun tilaston mukaan Suomessa työttömien määrä on kasvanut 308 000:een. Vuoden takaiseen verrattuna työttömien määrä on kasvanut yli 41000:lla. SDP:n Lauri Lyly penää hallitukselta oikeita toimia työllisyyden hoitoon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme