Hanna Holopainen: Euroopan on tässä tilanteessa sitouduttava entistä vahvemmin Ukrainan puolustamiseen
13.11.2024 14:06:02 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote
EMBARGO KUNNES PUHE ON PIDETTY – puhuttu versio pitää.
Eduskunta keskusteli 13.11. Puolustusvoimien osallistumisesta Naton rauhan ajan yhteisen puolustuksen tehtäviin vuonna 2025. Vihreiden ryhmäpuheen piti puolustusvaliokunnan jäsen Hanna Holopainen. Holopainen korosti puheessaan Euroopan kasvavaa vastuuta Ukrainan puolustamisessa sekä moniäänisen keskustelun merkitystä Suomen Nato-jäsenyydestä.

Venäjän hyökkäyssota Ukrainaan ja sen myötä Euroopan turvallisuustilanteessa tapahtunut muutos on kasvattanut Naton rauhan ajan yhteisen puolustuksen tehtävien merkitystä. Holopaisen mukaan Suomen etu on vahva ja yhtenäinen liittokunta, joka puolustaa jäsenmaidensa yhteisiä arvoja, demokratiaa, ihmisoikeuksia ja oikeusvaltiota.
Holopainen peräänkuulutti laajaa yhteiskunnallista ja moniäänistä keskustelua Suomen Nato-jäsenyydestä.
– Suomen Nato-jäsenyysprosessi oli poikkeuksellisen nopea. Tämä päätös syntyi tilanteessa, jossa turvallisuusympäristömme muuttui radikaalisti. Suomen on tärkeää edistää avointa keskustelua ja antaa tilaa kansalaisten kysymyksille, tutkijoiden näkemyksille sekä kriittiselle keskustelulle, Holopainen painotti.
Holopaisen mukaan laaja ja avoin keskustelu Suomen roolista auttaa osaltaan ylläpitämään kansalaisten luottamusta ja vahvaa maanpuolustustahtoa.
– Suomalainen kokonaisturvallisuuden malli, yhteiskunnan kriisinkestävyys ja laaja yhteinen osallistuminen ja sitoutuminen turvallisuuden rakentamiseen on ainutlaatuinen vahvuutemme. Suomalaista mallia ja vahvaa puolustuskykyä myös arvostetaan liittokunnassa, sanoo Holopainen.
Holopaisen mukaan Euroopan on sitouduttava entistä vahvemmin Ukrainan puolustamiseen. Oikeudenmukainen rauha Ukrainassa on mahdollista ainoastaan ukrainalaisten ehdolla.
– Yhdysvaltojen presidentinvaalien jälkimainingeissa noussut keskustelu kirittää osaltaan eurooppalaisia maita vahvistamaan sitoutumistaan Ukrainan tukemiseen sekä puolustusteollisuuden tuotantokapasiteetin kasvattamiseen, päätti Holopainen.
Yhteyshenkilöt
Hanna HolopainenKansanedustaja
Puh:044-5713463hanna.holopainen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Forsgrén ja Hyrkkö: Vihateot Pride-tapahtumissa hälyttävän yleisiä – Pride viralliseksi liputuspäiväksi ja sateenkaaripoliittinen ohjelma Suomeen26.3.2026 17:38:22 EET | Tiedote
Noin puoleen Pride-tapahtumista Suomessa kohdistuu vihatekoja tai häirintää, ilmenee Setan tuoreesta raportista. Vihreiden Bella Forsgrén ja Saara Hyrkkö vaativat hallitukselta toimia vihapuheen kitkemiseksi ja seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen turvallisuuden vahvistamiseksi.
Vihreiden Virta ja Tynkkynen vaativat sote-järjestöleikkauksien perumista: “Hallitus rikkoo eduskuntapuolueiden parlamentaarisen sopimuksen”26.3.2026 13:18:56 EET | Tiedote
Vihreät vaatii sote-järjestöleikkausten perumista ja rahoituksen palauttamista parlamentaarisesti sovitulle tasolle. Orpon hallitus leikkaa sote-järjestöjen valtionavustuksista yli kolmanneksen ja rikkoo samalla kaikkien eduskuntapuolueiden yhdessä tekemän parlamentaarisen sopimuksen.
Vihreiden Virta perää johtajuutta pääministeriltä: Hallitus myöntää virheensä suojaosassa mutta Orpo valitsee ideologian ihmisten yli25.3.2026 14:00:34 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan hallituksen sisäinen hajaannus kertoo hallituksen epäonnistumisesta: suojaosan poisto ei ole toiminut.
Hyrkkö vaatii hallitukselta kriisitoimia: ”Nuorten tulevaisuususko on yhteiskunnan kriittistä infrastruktuuria”25.3.2026 13:51:22 EET | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja eduskunnan Nuorten puolella -verkoston puheenjohtaja Saara Hyrkkö vaatii konkreettisia toimia nuorten tulevaisuususkon palauttamiseksi. Hyrkkö viittaa tänään julkaistuun Opetus- ja kulttuuriministeriön asiantuntijaryhmän raporttiin.
Vihreiden Tynkkynen peräänkuuluttaa mittavaa pakettia vihreän siirtymän investointien vauhdittamiseen24.3.2026 16:30:00 EET | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen kiittää tänään julkaistusta elinkeinoelämän selvityksestä, jossa tarkastellaan keinoja vahvistaa Suomen kriisinkestävyyttä. Hänen mukaansa selvitys osoittaa, että huoltovarmuus ja kestävyys voivat kulkea käsi kädessä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme