SDP EDUSKUNTA

SDP:n Paula Werning: Onko ulosoton tarkoitus rangaista vai auttaa ihmisiä takaisin jaloilleen?

Jaa

– Suomessa ei täysin ymmärretä, mitä kustannuksia yhteiskunnalle aiheutuu, kun henkilö jää panttivangiksi ulosottoon ilman realistista ulospääsyä. Tällaisessa tilanteessa velallisen mahdollisuudet osallistua yhteiskuntaan ja olla sen tuottava jäsen kaventuvat huomattavasti. Ulosoton tulisi auttaa ihmisiä takaisin jaloilleen, ei syventää heidän velkakierrettään, painottaa Ulosottoon joutuneiden tukijat Eduskunnassa -ryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Paula Werning (sd).

Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP

Eduskunnan Ulosottoon joutuneiden tukijat -ryhmä tapasi 12. marraskuuta Takuusäätiön, Kuluttajaliiton ja Solidate Oy:n edustajia keskustellakseen ulosoton toimivuudesta ja velallisten tilanteen parantamisesta. Suomessa on kova tarve inhimillisemmälle järjestelmälle, jonka tavoitteena olisi ihmisten auttaminen ja saaminen ulos taloudellisista umpikujista, ei heidän rankaisemisensa.

Velallisten maksukykyä tulisi arvioida vuosittain, jotta voidaan realistisesti tarkastella heidän mahdollisuuksiaan maksaa velkansa pois. Jos maksukykyä ei ole, tilanteeseen pitäisi puuttua velkajärjestelyin, ei pitkittämällä ulosottoa.

– Monet velalliset eivät pysty selviytymään veloistaan, jotka koostuvat useista pienistä, mutta kalliiksi käyvistä lainoista. Korkeat kulut ja korot tekevät velan maksamisesta mahdotonta. Lainamäärille tulisi säätää eurojen ja laina-ajan suhteen kattorajat, kuten esimerkiksi Norjassa on tehty, jotta velalliset eivät ajaudu ylitsepääsemättömään tilanteeseen velkojen kanssa. Velallisen lopullinen maksama summa ei saa ylittää alkuperäistä velkaa moninkertaisesti. Esimerkiksi nykytilanteessa 30 000 euron lainan takaisinmaksun hintalapuksi muodostuu jopa 150 000 euroa, Werning korostaa.

Kohonneet elinkustannukset, kuten ruoan ja polttoaineen hinnat, rasittavat kotitalouksien taloutta. Velkaantumisen taustalla on taloudellisen pelivaran kaventuminen. Monella suomalaisella on Kuluttajaliiton tekemän selvityksen mukaan puskurivaraa vain noin 100 euroa, mikä jättää heidät todella haavoittuvaan asemaan ja altistaa velkaongelmille elämän kriisitilanteissa.

– Velkaongelmat eivät ole vain yksilön, vaan myös yhteiskunnan haaste. Meidän on muutettava järjestelmää niin, että velkaongelmista on aidosti mahdollista päästä irti, jotta ihmiset voivat jälleen osallistua yhteiskunnan toimintaan täysivaltaisesti. Velkojen takaisinmaksun on oltava kohtuullista ja järjestelmän keskipisteen tulee olla ihmisten auttaminen eikä rankaiseminen. Ulosottoon joutuneiden tukijat -ryhmä jatkaa työtä inhimillisempien ratkaisujen edistämiseksi ja ulosottoprosessin kehittämiseksi siten, että se palvelee paremmin velallisia ja yhteiskuntaa kokonaisuutena, päättää Werning.


Päivitys 18.11.2024: Poistettu lauseet ulosottomiesten provisiopalkkauksesta.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Kumpula-Natri: EU-mailta ilmoituksia Palestiinan tunnustamisesta. Missä viipyy Suomen kanta?27.5.2025 10:50:12 EEST | Tiedote

EU-maa Maltan pääministeri Robert Abela ilmoitti sunnuntaina, että Malta valmistautuu tunnustamaan Palestiinan valtion mahdollisesti jo kesäkuussa. Euroopan neuvoston parlamentaarikkojen johdon kokoukseen Maltalla viime viikolla osallistunut Miapetra Kumpula-Natri pitää Maltan esimerkkiä osoituksena lisämaiden siirtymisestä puheista tekoihin kohden kahden valtion mallia.

SDP:n Paula Werning: Vapaaehtoistyö ei saa johtaa toimeentulon menetykseen – viranomaisten tulkintakäytäntö kaipaa yhtenäistämistä27.5.2025 10:29:39 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Paula Werning pitää tärkeänä, että työttömien mahdollisuus osallistua vapaaehtoistyöhön turvataan kaikissa tilanteissa ilman riskiä työttömyysturvan menettämisestä. Werning on saanut työministeri Matias Marttiselta vastauksen kirjalliseen kysymykseensä, jossa hän nosti esiin epäselvyydet viranomaiskäytännöissä ja huolen siitä, että vapaaehtoistyötä tekeviä työttömiä saatetaan kohdella eri tavoin eri puolilla maata.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye