Espoolle hopeaa Euroopan innovaatiopääkaupunkikilpailussa
13.11.2024 17:17:19 EET | Espoon kaupunki - Esbo stad | Tiedote
Espoon kaupunki sijoittui toiseksi Euroopan komission innovaatiopääkaupunkikilpailussa (iCapital). Päävoiton vei Torino ja kolmanneksi sijoittui Iso-Britannian West Midlands Combined Authority. Voittaja julkistettiin osana Lissabonissa järjestettävää Web Summitia 13.11.2024.
Espoon tämänkertainen sijoitus on jatkoa kaupungin aiemmalle menestymiselle innovaatiopääkaupunkikilpailussa ja on edelleen paras suomalaistulos kautta aikojen. Tulos kertoo siitä, että Espoossa on sellainen innovaatiokulttuuri, jolle on kysyntää myös Euroopassa.
iCapital-kilpailussa menestyvät kaupungit, jotka ovat parhaiten edistäneet uusien innovaatioiden syntymistä. Espoon kilpailuhakemuksessa korostui erityisesti toiveikkaan tulevaisuuden luominen nuorille. Kolmen parhaan joukkoon pääsy tuo Espoolle 100 000 euron palkinnon, joka käytetään eurooppalaisen innovaatiotoiminnan edistämiseen.
”Haluan kiittää ja onnitella koko innovaatioyhteisöä saavutuksestamme. Meillä Espoossa on ainutlaatuinen ekosysteemi, jossa korkean tason innovaatioyhteistyötä tehdään eri toimijoiden välillä kenties mutkattomammin kuin missään maailmassa. Espoon ja muun metropolialueen rooli Suomen talouskasvun veturina ja kansallisen hyvinvoinnin perustana on kiistaton. Palkittu innovaatioekosysteemi on hyvä esimerkki työtään tekevälle Kasvuriihi-hankkeelle”, iloitsee kaupunginjohtaja Jukka Mäkelä.
”Aalto-yliopiston ja VTT:n yhteistyö Espoon kaupungin kanssa on ollut merkittävä tekijä tuloksellisen innovaatiokulttuurin kehittämisessä. Palkintosija on upea tunnustus pitkäjänteiselle ja ainutlaatuiselle yhteistyöllemme. Yhdessä voimme luoda ratkaisuja globaaleihin haasteisiin ja edistää kestävää kehitystä”, sanoo VTT:n toimitusjohtaja Antti Vasara.
Espoo investoi koko Suomen talouskasvuun
Espoossa syntyy kasvua ja kilpailukykyä, mitä Suomi kipeästi kaipaa. Patenttihakemusten määrässä Espoo on kuudentena kaikista Euroopan kaupungeista, mikä on 60 prosenttia koko Suomen patenttihakemuksista. Viime vuonna yli 95 prosenttia espoolaisstartupien keräämästä rahoituksesta meni startupeille, jotka edistävät YK:n kestävän kehityksen tavoitteita. Lähes puolet Helsingin pörssin liikevaihdosta tulee espoolaisilta yrityksiltä.
”Yhteistyömme on mahdollistanut merkittävien innovaatioiden syntymisen ja skaalautumisen kansallisesti ja kansainvälisesti. Aalto-yliopiston kampus on tunnettu alojen välisestä yhteistyöstä, ja innovaatioekosysteemissämme perustetaan 100 yritystä vuosittain. Ekosysteemistämme ponnistaneiden yritysten arvo on yli 30 miljardia euroa”, Aalto-yliopiston rehtori Ilkka Niemelä sanoo.
Lisätietoja:
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jukka Mäkeläkaupunginjohtaja
Puh:+358 46 877 3953jukka.makela@espoo.fiMervi Heinaroelinvoimajohtaja
Puh:+358 40 636 9250mervi.heinaro@espoo.fiKatja Sjöholmkehittämispäällikkö
Puh:+358 43 826 7645katja.sjoholm@espoo.fiMuut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Espoon Diwali ensimmäistä kertaa Espoon kulttuurikeskuksessa16.10.2026 10:36:33 EEST | Tiedote
Espoossa on juhlistettu intialaista Diwali – Valon juhlaa jo useampana vuotena. Viime vuonna noin 12 000 kävijää kerännyt tapahtuma kasvaa entistä laajemmaksi kokonaisuudeksi Tapiolaan kulttuurikeskuksen ympärille lauantaina 31. lokakuuta
Espoon kaupungin yhteistoimintaneuvottelut ovat päättyneet14.10.2026 15:23:06 EEST | Tiedote
Kaupunginhallitus päätti 10.8.2026 käynnistää kaupungin koko henkilöstöä koskeneet yhteistoimintaneuvottelut osana talouden tasapainotustyötä. Viimeinen neuvottelukerta oli tänään 14.10.2026 ja neuvottelut ovat nyt päättyneet.
Espoo on alentanut katualueilla perittäviä pysäköintimaksuja väliaikaisesti 13.10.2026 alkaen13.10.2026 14:39:20 EEST | Tiedote
Espoon katualueilla perittävät pysäköintimaksut alentuneet 13.10. alkaen. Pysäköinti 1. vyöhykkeellä maksaa nyt 2 euroa / tunti ja 2. vyöhykkeellä 1 euroa / tunti. Muutos pyrkii vastaamaan nopeasti erityisesti asukaspysäköintimahdollisuuksia koskeneeseen palautteeseen.
Espoo on alentanut katualueilla perittäviä pysäköintimaksuja väliaikaisesti 13.10.2026 alkaen13.10.2026 14:38:21 EEST | Tiedote
Espoon katualueilla perittävät pysäköintimaksut alentuneet 13.10. alkaen. Pysäköinti 1. vyöhykkeellä maksaa nyt 2 euroa / tunti ja 2. vyöhykkeellä 1 euroa / tunti. Muutos pyrkii vastaamaan nopeasti erityisesti asukaspysäköintimahdollisuuksia koskeneeseen palautteeseen.
Nuorten rekrytointitukea runsaasti saatavilla pääkaupunkiseudulla13.10.2026 10:27:58 EEST | Tiedote
Nuorten rekrytointitukea on pääkaupunkiseudulla edelleen hyvin saatavilla, sillä työnantajat ovat hyödyntäneet tukea odotettua vähemmän. Työnantajan kannattaa selvittää tuen mahdollisuus hyvissä ajoin, sillä tukimalli päättyy kesällä 2027.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme