Espoolle hopeaa Euroopan innovaatiopääkaupunkikilpailussa
13.11.2024 17:17:19 EET | Espoon kaupunki - Esbo stad | Tiedote
Espoon kaupunki sijoittui toiseksi Euroopan komission innovaatiopääkaupunkikilpailussa (iCapital). Päävoiton vei Torino ja kolmanneksi sijoittui Iso-Britannian West Midlands Combined Authority. Voittaja julkistettiin osana Lissabonissa järjestettävää Web Summitia 13.11.2024.
Espoon tämänkertainen sijoitus on jatkoa kaupungin aiemmalle menestymiselle innovaatiopääkaupunkikilpailussa ja on edelleen paras suomalaistulos kautta aikojen. Tulos kertoo siitä, että Espoossa on sellainen innovaatiokulttuuri, jolle on kysyntää myös Euroopassa.
iCapital-kilpailussa menestyvät kaupungit, jotka ovat parhaiten edistäneet uusien innovaatioiden syntymistä. Espoon kilpailuhakemuksessa korostui erityisesti toiveikkaan tulevaisuuden luominen nuorille. Kolmen parhaan joukkoon pääsy tuo Espoolle 100 000 euron palkinnon, joka käytetään eurooppalaisen innovaatiotoiminnan edistämiseen.
”Haluan kiittää ja onnitella koko innovaatioyhteisöä saavutuksestamme. Meillä Espoossa on ainutlaatuinen ekosysteemi, jossa korkean tason innovaatioyhteistyötä tehdään eri toimijoiden välillä kenties mutkattomammin kuin missään maailmassa. Espoon ja muun metropolialueen rooli Suomen talouskasvun veturina ja kansallisen hyvinvoinnin perustana on kiistaton. Palkittu innovaatioekosysteemi on hyvä esimerkki työtään tekevälle Kasvuriihi-hankkeelle”, iloitsee kaupunginjohtaja Jukka Mäkelä.
”Aalto-yliopiston ja VTT:n yhteistyö Espoon kaupungin kanssa on ollut merkittävä tekijä tuloksellisen innovaatiokulttuurin kehittämisessä. Palkintosija on upea tunnustus pitkäjänteiselle ja ainutlaatuiselle yhteistyöllemme. Yhdessä voimme luoda ratkaisuja globaaleihin haasteisiin ja edistää kestävää kehitystä”, sanoo VTT:n toimitusjohtaja Antti Vasara.
Espoo investoi koko Suomen talouskasvuun
Espoossa syntyy kasvua ja kilpailukykyä, mitä Suomi kipeästi kaipaa. Patenttihakemusten määrässä Espoo on kuudentena kaikista Euroopan kaupungeista, mikä on 60 prosenttia koko Suomen patenttihakemuksista. Viime vuonna yli 95 prosenttia espoolaisstartupien keräämästä rahoituksesta meni startupeille, jotka edistävät YK:n kestävän kehityksen tavoitteita. Lähes puolet Helsingin pörssin liikevaihdosta tulee espoolaisilta yrityksiltä.
”Yhteistyömme on mahdollistanut merkittävien innovaatioiden syntymisen ja skaalautumisen kansallisesti ja kansainvälisesti. Aalto-yliopiston kampus on tunnettu alojen välisestä yhteistyöstä, ja innovaatioekosysteemissämme perustetaan 100 yritystä vuosittain. Ekosysteemistämme ponnistaneiden yritysten arvo on yli 30 miljardia euroa”, Aalto-yliopiston rehtori Ilkka Niemelä sanoo.
Lisätietoja:
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jukka Mäkeläkaupunginjohtaja
Puh:+358 46 877 3953jukka.makela@espoo.fiMervi Heinaroelinvoimajohtaja
Puh:+358 40 636 9250mervi.heinaro@espoo.fiKatja Sjöholmkehittämispäällikkö
Puh:+358 43 826 7645katja.sjoholm@espoo.fiMuut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Kansainvälisesti palkittu kuvittaja Roger Mello tuo näyttelyn ja työpajan Espooseen10.9.2026 10:30:51 EEST | Tiedote
Lasten kulttuurikeskus Aurorassa Espoon Järvenperässä on ainutkertainen mahdollisuus päästä tutustumaan Roger Mellon teoksiin 18.9.–17.10.2026. Maailmalla useasti palkittu brasilialainen taiteilija, kirjailija ja kuvittaja sai ensimmäisenä latinalaisamerikkalaisena kuvittajana arvostetun Hans Christian Andersen -palkinnon ja toimii myös tänä vuonna Kolibrí Festivaalin kuvittajana.
Tiedote kasvun ja oppimisen lautakunnan kokouksesta 9.9.20269.9.2026 20:31:59 EEST | Tiedote
Kasvun ja oppimisen lautakunta vastasi kokouksessaan 9.9.2026 lausuntopyyntöön Leppävaaran asukaspuiston hankesuunnitelmasta.
Kaupunginhallitus: Vuoden toinen osavuosikatsaus7.9.2026 17:02:20 EEST | Tiedote
Kaupunginhallitus päätti ehdottaa, että valtuusto merkitsee vuoden 2026 toisen osavuosikatsauksen sekä Espoon kaupungin konserniraportin tammi-kesäkuu 2026 tiedoksi.
Elinkeino- ja kilpailukykyjaoston päätöksiä 7.9.20267.9.2026 11:58:13 EEST | Tiedote
Kaupunginhallituksen elinkeino- ja kilpailukykyjaosto varasi alueen Nöykkiöstä päivittäistavarakaupan suunnittelua varten ja vuokrasi Haukilahden satamasta alueen Espoon Meripelastajat ry:lle. Jaosto jätti pöydälle liikekeskustontin myynnin Kivenlahden metrokeskuksesta sekä luovutus- ja rakentamiskelpoisten tonttien ja alueiden varausmaksuperiaatteet.
Espoon kulttuurisyksyn parhaat menovinkit7.9.2026 11:03:07 EEST | Tiedote
Espoon kulttuurisyksyn helmiä ovat Näyttelykeskus WeeGeen 20-vuotisjuhlat, Tapiola Sifoniettan runsas konserttitarjonta ja konserttisalien keikat. Lapsiperheille on tarjolla teatteria, jazzia ja omat festarit marraskuussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme