Korpo Marin Service investoi rohkeasti saaristoon
Moniyrittäjä Karri Knaapinen on ottanut Paraisten saariston kehittämisen sydämen asiakseen. Korppoossa on juuri valmistunut EU:n maaseuturahoituksen tuella tehty yli puolen miljoonan euron veneiden talvisäilytyshalli, mutta se on vain yksi askel isossa kuvassa.

Korpo Marin Service tarjoaa veneiden talvisäilytystä sekä veneiden ja moottoreiden huoltoa ja korjausta Paraisten Korppoossa, Retaisin lauttarannassa. Nyt alueelle on valmistunut uusi veneiden talvisäilytyshalli, johon mahtuu 110 venettä.
– Asiakkaillamme on vuosi vuodelta arvokkaampia veneitä, joita ei voi enää säilyttää pihalla katoksen alla. Toki jotkut puuveneet ovat sellaisia, että niitä pitääkin säilyttää ulkona kosteassa, mutta pääosin veneet ja niissä oleva elektroniikka pysyvät parempina kuivassa, kertoo yrityksen toimitusjohtaja Karri Knaapinen.
Halli on 1 400 neliön suuruinen ja 15 metriä korkea, joten sen huomaavat kaikki, jotka tulevat Korppooseen lautalla Nauvosta. Halli toimii kylmäkuivatekniikalla, jolloin säilytys on ekologista.
EU:n maaseuturahoituksen halli-investoinnille myönsi Varsinais-Suomen ELY-keskus. Tavallisesti investointituki on 20 prosenttia, mutta lauttayhteyden takana oleviin kohteisiin on mahdollista saada 40 prosentin tuki. Sellainen myönnettiin myös Korpo Marin Servicelle.
Tuki myönnettiin investoinnin kustannusarvion perusteella, joka oli 413 000 euroa. Lopulta kuluja tuli kuitenkin yli 600 000 euroa.
– Vuoden mittaisen rakennusprojektin aikana tulee aina yllätyksiä. Kun aloimme kaivaa, meille tulikin suo vastaan. Siksi maa piti perustaa uudelleen. Maata piti myös nostaa ja lisäksi hallin alle tuli vielä geoverkko parantamaan kantavuutta. Mutta nyt tämän pitäisi pysyä tässä 50 vuotta, Knaapinen toteaa tyytyväisenä.
Lisää asiakkaita – lisää työntekijöitä
Vielä Korpo Marin Servicen säilytyskapasiteetti ei kasva, sillä uuden hallin valmistumisen myötä vanhoja katoksia puretaan pois. Niiden tilalle suunnitellaan uutta samanlaista hallia, jonka valmistumisen jälkeen kapasiteettikin kasvaa.
Työllistävä vaikutus halli-investoinnilla on kuitenkin heti. Tähän mennessä yritys on työllistänyt 3–4 vakituista työntekijää ympäri vuoden. Hankkeen myötä saadaan 1–2 työpaikkaa lisää.
Korpo Marin Servicen talvisäilytyksessä on vuosittain yli 250 venettä. Tänä talvena niistä lähes puolet pääsee sisätiloihin.
– Säilytysmaksu nousee noin 20 prosenttia, mutta toisaalta asiakkaat saavat säästöä, kun ei tarvita pressuja ja veneet pysyvät paremmassa kunnossa, Knaapinen laskee.
Yrityksen asiakkaista jopa kolmannes tulee pääkaupunkiseudulta.
– Täällä on niin paljon edullisemmat säilytyshinnat kuin pääkaupunkiseudulla, että moni on päätynyt säilyttämään venettään täällä. Eikä siitä oikeastaan ole heille edes ylimääräistä vaivaa. Lähes kaikki veneilijät käyvät joka tapauksessa täällä kesän aikana, joten veneilykesän voi suunnitella niin, että se alkaa täältä ja päättyy tänne.
Muitakin investointitarpeita on ilmassa.
– Tällä hetkellä pystymme nostamaan 9 000 kiloa painavia veneitä, mutta ihmisillä alkaa olla jo sitäkin suurempia veneitä, joille emme pysty palveluita tarjoamaan. Kysyntää olisi!
Tavoitteena elinvoimaisempi saaristo
Salolainen moniyrittäjä Karri Knaapinen on Korppoon vapaa-ajan asukas ja ahkera veneilijä. Nyt hän on ottanut saariston elävöittämisen ja elinvoiman kehittämisen sydämen asiakseen.
– Tällä hetkellä meillä on saaristossa paljon kävijöitä, mutta ei oikeastaan kunnon keinoja pysäyttää heitä. Esimerkiksi Tukholman saaristoa on kehitetty hienosti, sieltä voisimme ottaa mallia, hän toteaa.
Knaapinen osti Korpo Marin Servicen neljä vuotta sitten.
– Moni yritystemme asia saaristossa kulminoituu tämän paikan ympärille. Meillä on esimerkiksi rakennusliike, jonka kaivinkoneet tuodaan tänne, kun ne eivät ole käytössä.
Viime vuosina hän ollut mukana myös esimerkiksi Nauvon uusien rivitalojen rakennushankkeessa, Houtskarin kirjaston remontissa ja Björkön saaren kehittämisessä. Björkössä on 400 vuotta vanha kantatila, Suomen suurin luonnonsatama veneille, kahvila, luontopolku ja näköalatorni.
– Se on upea kokonaisuus, joka on saanut aivan uuden elämän. Saaren käyttö on moninkertaistunut, Knaapinen iloitsee.
Karri Knaapisen poika Santeri ja tämän vaimo Tiia Kaartovuori-Knaapinen saivat hiljattain Varsinais-Suomen kulttuuriympäristöteko -palkinnon Björkön Södergrannasin kantatilan korjauksesta.
– Kulttuurihistoriallisesti arvokas kohde oli päässyt huonoon kuntoon oltuaan pitkään tyhjillään ja sai uuden elämän ansiokkaasti toteutetun korjauksen yhteydessä. Vanhaan päärakennukseen sijoitetun kesäkahvilan myötä Björkö on avautunut myös asiakkaille ja lisännyt saaren kulttuuriympäristön vetovoimaisuutta, perustelee palkinnon myöntänyt kulttuuriympäristötyöryhmä, jonka on nimennyt Varsinais-Suomen ELY-keskus.
Myös Paraisten kaupunki on Knaapisten panostuksesta otettu. Paraisten kaupungin yrityskehittäjä John Forman kehuu, että juuri tällaisia uusia ideoita ja rohkeita investointeja saaristo tarvitsee.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hilkka HallaVarsinais-Suomen ELY-keskus, maaseutuyksikkö, yritystuet
Puh:02 9502 2085hilkka.halla@ely-keskus.fiKuvat




Linkit
Tietoja julkaisijasta
Varsinais-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Teemme työtämme Varsinais-Suomen lisäksi Satakunnan alueella liikenne- ja ympäristöasioissa.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Varsinais-Suomen ELY-keskus
Varsinais-Suomen ELY-keskus on antanut yhteysviranomaisen lausunnon Fingrid Oyj:n Lieto-Raisio 400+110 kV voimajohtohankkeen YVA-ohjelmasta23.12.2025 15:19:25 EET | Tiedote
Fingrid Oyj on toimittanut 30.10.2025 Varsinais-Suomen ELY-keskukselle ympäristövaikutusten arviointiohjelman, joka koskee voimajohtohanketta Liedon sähköaseman ja Raisioon rakennettavan uuden sähköaseman välille. ELY-keskus on 23.12.2025 antanut tästä arviointiohjelmasta yhteysviranomaisen lausunnon.
I november ökade arbetslösheten trendenligt i Egentliga Finland23.12.2025 08:00:00 EET | Pressmeddelande
Tillväxten av arbetslösheten i Egentliga Finland har följt landets genomsnitt under detta år. Under november var arbetslösheten i landskapet i en trendmässig liten ökning. Efterfrågan på arbetskraft har tyvärr varit blygsam under en lång tid, och inte heller i november syntes några tecken på förbättring. Långtidsarbetslösheten har utvecklats till rekordnivåer i mätningarnas historia, men i november ökade antalet knappt, som ett undantag jämfört med tidigare månader.
Marraskuun työttömyysluvut trendinomaisessa nousussa Varsinais-Suomessa23.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Varsinais-Suomen työttömyyden kasvu on myötäillyt koko maan keskiarvoa tänä vuonna. Marraskuun aikana työttömyys oli trendinomaisessa pienessä nousussa maakunnassa. Työvoiman kysyntä on pysynyt valitettavan vaatimattomana jo pitkän aikaa, eikä marraskuussakaan näkynyt viitteitä vielä paremmasta. Pitkäaikaistyöttömyys on kehittynyt mittaushistorian ennätyslukemiin mutta marraskuussa määrä ei juurikaan lisääntynyt poikkeuksena edellisiin kuukausiin.
Seutu+ joukkoliikenteen viranomais- ja järjestämistehtävät siirtyvät Traficomille 1.1.2026 – matkustajille palvelut jatkuvat normaalisti19.12.2025 09:26:18 EET | Tiedote
Vuoden 2026 alusta ELY-keskusten joukkoliikenteen viranomais- ja hankintatehtävät siirtyvät Liikenne- ja viestintävirasto Traficomiin. Varsinais-Suomen ja Satakunnan maakuntien alueella asia koskee Seutu+ joukkoliikenteen liikenteen yhteyksiä.
En ny understödsform för vattenskydd inom jordbruket testas i Skärgårdshavets avrinningsområde – ansökningsperioden inleds den 8 januari 202618.12.2025 15:15:08 EET | Pressmeddelande
Det resultatbaserade understödet är ett försök där en ny verksamhetsmodell för resultatbaserat understöd utvecklas och testas för framtida behov. Jordbrukare i Skärgårdshavets avrinningsområde erbjuds möjlighet att få understöd för åtgärder som minskar fosforhalten i åkermarken. Understödet kan sökas under perioden 8.1-2.2.2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme