Ympäristövaliokunnan sd-edustajat: Hallitus väheksyy kuntien ilmastotyötä
14.11.2024 12:44:49 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Hallitus puskee läpi esitystä, jolla kumotaan ilmastolaista kuntien velvoite laatia ilmastosuunnitelma. Esittelypuheenvuorossaan ministeri Kai Mykkänen (kok) kertoi, ettei ympäristöhallinnosta löydetty ”vähemmän välttämätöntä” säästökohdetta. Ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Pinja Perholehto (sd) on kokoomusministerin viestistä tyrmistynyt:
– Hallitus lähettää kuntiin aivan väärän signaalin kunnissa tehtävien ilmastotoimien tärkeydestä ja suoraan sanoen vähättelee kuntien roolia ilmastonmuutoksen hillinnässä. Juuri kuntatasolla pystytään huomioimaan paikalliset erityispiirteet ja räätälöimään omaan kuntaan sopivat ratkaisut.

– Jos velvoitteen kumoaminen johtaa siihen, ettei osa kunnista tee ilmastosuunnitelmaa eikä siksi myöskään ilmastotoimia, vaikuttaa se ilmastolain tavoitteiden eli myös vuoden 2035 hiilineutraalisuuden saavuttamiseen. Hallituksen esityksessäkin todetaan, että tämä vaikutus olisi korvattava muilla toimilla. Tähän mennessä olemme kuulleet vain isoja puheita, sillä hallituksen ilmastoteot ovat olleet iso nolla, Perholehto jatkaa. – Meillä nimenomaan ei ole varaa luopua yhdestäkään ilmastotoimesta tilanteessa, jossa rajapyykkinä pidetyn 1,5 asteen lämpeneminen saavutetaan todennäköisesti jo tänä vuonna.
Lisätoimien tarpeesta on huomautettu jo aiemmin muun muassa kahdessa peräkkäisessä ilmastovuosikertomuksessa. Ympäristö- ja ihmisoikeusjärjestöt ovat jättäneet korkeimmalle hallinto-oikeudelle valituksen hallituksen passiivisuudesta ilmastopolitiikassa. Ilmastolain mukaan valtioneuvoston on päätettävä lisätoimista ja muutettava ilmastopolitiikan suunnitelmia, jos lain tavoitteita ei saavuteta.
– Orpon hallitus reagoi aivan päinvastoin saksimalla ilmastolaista paikallisten toimien osuuden pois. Ilmastolakia heikennetään myös kaventamalla lain soveltamisalaa, koska käsittelyssä olevan lakimuutoksen myötä se ei velvoittaisi enää kunnan viranomaisia. Kunnat mahdollistavat kuntalaisille ja yrityksille ilmastokestävän arjen tekemällä merkittäviä ilmastoratkaisuja liittyen kaavoitukseen, maankäyttöön, liikennesuunnitteluun, julkiseen liikenteeseen, energiayhtiöiden omistajaohjaukseen sekä julkisiin hankintoihin. Tämä huomioiden on vaikea perustella, miksi ilmastolakia ei sovellettaisi kunnan viranomaisiin, huomauttaa kansanedustaja Johan Kvarnström.
Vasta reilun vuoden voimassa olleen velvoitteen kumoamista perustellaan säästötoimena ja ”norminpurkuna”, ja hallitus lakkautti määrärahojen myöntämisen jo etukäteen tämän vuoden alusta.
– Esityksen perusteleminen julkisen talouden säästönä on käsittämätön, sillä mitä vähemmän ilmastotyötä kunnissa tehdään, sitä suuremmat kustannukset jäävät lopulta valtion kannettaviksi. Kunnat voivat hakea rahoitusta myös EU:sta, mutta se ei varmasti kevennä hallinnollista taakkaa. Norminpurulta tämä voi pintapuolisesti näyttää niiden erityisesti pienten kuntien kohdalla, jotka eivät ilman velvoitetta ilmastotyöhön lähtisi, mutta jotka itse asiassa hyötyisivät velvoitteesta eniten. Jokainen kunta tarvitsee suunnitelman päästöjen vähentämiseksi, sillä ilmastotekoja ei voi jättää vapaaehtoisuuden varaan, summaa kansanedustaja Marko Asell.
– Kun hallitusneuvotteluissa saavutettiin ilmastokysymyksissä kompromissi, Petteri Orpo totesi, ettei ilmastolakia avata. Nyt se on kuitenkin avattu. Kuntien ilmastosuunnitelmia koskeva pykälä lisättiin ilmastolakiin Marinin kaudella ja tosiasia on, että perussuomalaisia lukuun ottamatta kaikki viime kauden kansanedustajat, joilla on nyt ministerinsalkku hallussaan, äänestivät tämän puolesta, edustajat muistuttavat.
Ympäristövaliokunnan mietintö hallituksen esityksestä ilmastolain muuttamiseksi hyväksyttiin tänään 14.11. Valiokunnan sd-ryhmä esitti hallituksen esityksen hylkäämistä.
Yhteyshenkilöt
Johan KvarnströmKansanedustaja - Riksdagsledamot
Puh:050 514 4080Marko AsellKansanedustaja
Puh:050 512 1968marko.asell@eduskunta.fiPinja PerholehtoKansanedustaja
Puh:040 059 6521pinja.perholehto@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Filatov: Työttömyys ei hoidu itsestään – työvoimapulaan pitää varautua jo nyt28.9.2026 16:30:00 EEST | Tiedote
Suomessa on tällä hetkellä paljon työvoimaa tarjolla, mutta tilanne voi kääntyä hyvinkin nopeasti voimakkaaksi työvoimapulaksi. Väestön ikääntyminen, teknologinen muutos ja osaamisen vanheneminen haastavat työmarkkinoita samaan aikaan, kun erityisesti nuorten ja pitkäaikaistyöttömien työllistymiseen tarvitaan lisää toimia, varapuhemies, kansanedustaja Tarja Filatov sanoi Sisä-Suomen elinvoimakeskuksen Työvoimabarometrin alueellisessa ennakointitilaisuudessa Hämeenlinnassa maanantaina 28.9.2026.
SDP:n Johannes Koskinen: Hallituksen Lähi-idän politiikka on sekaisin – pääministeri Orpon on lopetettava vääristely ja otettava johtajuus käsiinsä28.9.2026 14:35:46 EEST | Tiedote
Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Johannes Koskinen (sd.) torjuu hallituspuolueiden väitteet SDP:n ulko- ja turvallisuuspoliittisesta linjasta. Koskisen mukaan hallituspuolueiden reaktiot vahvistavat juuri sen, mistä SDP on huolissaan: hallituksella ei ole yhtenäistä ulkopoliittista linjaa, eikä pääministeri Petteri Orpo (kok.) ole kyennyt sitä määrittämään.
SDP:n Jani Kokko: Daavidin lingosta on pidettävä kiinni - Katzin tapaamista on silti voitava arvostella28.9.2026 13:42:04 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Jani Kokko pitää Daavidin linkon hankintaa Suomen puolustuksen kannalta välttämättömänä. Hänen mukaansa tästä ei kuitenkaan seuraa, että Suomen pitäisi vaieta Israelin hallituksen toimista tai pitää puolustusministeri Israel Katzin tapaamista tässä tilanteessa tarkoituksenmukaisena.
SDP:n Marko Asell: Työsuhde-edut on päivitettävä tukemaan kokonaisvaltaista hyvinvointia28.9.2026 13:15:37 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Marko Asell (sd.) esittää toimenpidealoitteessaan, että hallitus ryhtyy toimiin työantajien tarjoamien hyvinvointietujen uudistamiseksi. Tavoitteena on mahdollistaa entistä monipuolisempi hyvinvointipalveluiden käyttö sekä vahvistaa ennaltaehkäisevää terveyden ja työkyvyn edistämistä.
SDP:n Kaarisalo: On entistä epäselvempää onko hallitus yhä sitoutunut yhdenvertaisuustiedonantoon27.9.2026 17:09:22 EEST | Tiedote
Pääministerin haastattelutunti antoi uutta tietoa siitä, miten pääministeri Orpo on hoitanut hallituksensa viimeisintä rasismikohua. Vieläkään ei ole käynyt selväksi, koituiko edustaja Mauri Peltokankaan rasistisista puheista pääministerin edellyttämiä sanktioita. SDP:n kansanedustaja Riitta Kaarisalo muistuttaa, että pääministeri Orpo on itse tehnyt yhdenvertaisuustiedonannon noudattamisesta hallituskysymyksen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme