Ympäristövaliokunnan sd-edustajat: Hallitus väheksyy kuntien ilmastotyötä

14.11.2024 12:44:49 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Hallitus puskee läpi esitystä, jolla kumotaan ilmastolaista kuntien velvoite laatia ilmastosuunnitelma. Esittelypuheenvuorossaan ministeri Kai Mykkänen (kok) kertoi, ettei ympäristöhallinnosta löydetty ”vähemmän välttämätöntä” säästökohdetta. Ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Pinja Perholehto (sd) on kokoomusministerin viestistä tyrmistynyt:

– Hallitus lähettää kuntiin aivan väärän signaalin kunnissa tehtävien ilmastotoimien tärkeydestä ja suoraan sanoen vähättelee kuntien roolia ilmastonmuutoksen hillinnässä. Juuri kuntatasolla pystytään huomioimaan paikalliset erityispiirteet ja räätälöimään omaan kuntaan sopivat ratkaisut.  

Marko Asell, Johan Kvarnström, Pinja Perholehto
Marko Asell, Johan Kvarnström, Pinja Perholehto Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

– Jos velvoitteen kumoaminen johtaa siihen, ettei osa kunnista tee ilmastosuunnitelmaa eikä siksi myöskään ilmastotoimia, vaikuttaa se ilmastolain tavoitteiden eli myös vuoden 2035 hiilineutraalisuuden saavuttamiseen. Hallituksen esityksessäkin todetaan, että tämä vaikutus olisi korvattava muilla toimilla. Tähän mennessä olemme kuulleet vain isoja puheita, sillä hallituksen ilmastoteot ovat olleet iso nolla, Perholehto jatkaa.  – Meillä nimenomaan ei ole varaa luopua yhdestäkään ilmastotoimesta tilanteessa, jossa rajapyykkinä pidetyn 1,5 asteen lämpeneminen saavutetaan todennäköisesti jo tänä vuonna.

Lisätoimien tarpeesta on huomautettu jo aiemmin muun muassa kahdessa peräkkäisessä ilmastovuosikertomuksessa. Ympäristö- ja ihmisoikeusjärjestöt ovat jättäneet korkeimmalle hallinto-oikeudelle valituksen hallituksen passiivisuudesta ilmastopolitiikassa. Ilmastolain mukaan valtioneuvoston on päätettävä lisätoimista ja muutettava ilmastopolitiikan suunnitelmia, jos lain tavoitteita ei saavuteta.

– Orpon hallitus reagoi aivan päinvastoin saksimalla ilmastolaista paikallisten toimien osuuden pois. Ilmastolakia heikennetään myös kaventamalla lain soveltamisalaa, koska käsittelyssä olevan lakimuutoksen myötä se ei velvoittaisi enää kunnan viranomaisia. Kunnat mahdollistavat kuntalaisille ja yrityksille ilmastokestävän arjen tekemällä merkittäviä ilmastoratkaisuja liittyen kaavoitukseen, maankäyttöön, liikennesuunnitteluun, julkiseen liikenteeseen, energiayhtiöiden omistajaohjaukseen sekä julkisiin hankintoihin. Tämä huomioiden on vaikea perustella, miksi ilmastolakia ei sovellettaisi kunnan viranomaisiin, huomauttaa kansanedustaja Johan Kvarnström.

Vasta reilun vuoden voimassa olleen velvoitteen kumoamista perustellaan säästötoimena ja ”norminpurkuna”, ja hallitus lakkautti määrärahojen myöntämisen jo etukäteen tämän vuoden alusta.

– Esityksen perusteleminen julkisen talouden säästönä on käsittämätön, sillä mitä vähemmän ilmastotyötä kunnissa tehdään, sitä suuremmat kustannukset jäävät lopulta valtion kannettaviksi. Kunnat voivat hakea rahoitusta myös EU:sta, mutta se ei varmasti kevennä hallinnollista taakkaa. Norminpurulta tämä voi pintapuolisesti näyttää niiden erityisesti pienten kuntien kohdalla, jotka eivät ilman velvoitetta ilmastotyöhön lähtisi, mutta jotka itse asiassa hyötyisivät velvoitteesta eniten. Jokainen kunta tarvitsee suunnitelman päästöjen vähentämiseksi, sillä ilmastotekoja ei voi jättää vapaaehtoisuuden varaan, summaa kansanedustaja Marko Asell.

– Kun hallitusneuvotteluissa saavutettiin ilmastokysymyksissä kompromissi, Petteri Orpo totesi, ettei ilmastolakia avata. Nyt se on kuitenkin avattu. Kuntien ilmastosuunnitelmia koskeva pykälä lisättiin ilmastolakiin Marinin kaudella ja tosiasia on, että perussuomalaisia lukuun ottamatta kaikki viime kauden kansanedustajat, joilla on nyt ministerinsalkku hallussaan, äänestivät tämän puolesta, edustajat muistuttavat.  

Ympäristövaliokunnan mietintö hallituksen esityksestä ilmastolain muuttamiseksi hyväksyttiin tänään 14.11. Valiokunnan sd-ryhmä esitti hallituksen esityksen hylkäämistä.

Yhteyshenkilöt

Johan KvarnströmKansanedustaja - Riksdagsledamot

Puh:050 514 4080

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Kim Berg: Hallituksen alkoholipolitiikka on kuolonkorinaa kansanterveydelle15.4.2026 15:15:48 EEST | Tiedote

Kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo (kok.) syytti tänään Alkon eksyvän perimmäisestä tarkoituksestaan eli kansanterveyden suojelemisesta, kun yhtiö suunnittelee laajentavansa valikoimaansa suolaisiin naposteltaviin. – Hallituspuolueen edustajalta on tekopyhää puhua kansanterveyden suojelemisesta, kun hallitus itse toimii alkoholilain vastaisesti lisätessään alkoholin saatavuutta. Tutkimusten mukaan saatavuuden lisääntyminen johtaa kulutuksen lisääntymiseen, vaikka alkoholilain tarkoitus on nimenomaan vähentää alkoholin kulutusta haittojen ehkäisemiseksi, muistuttaa Alkon hallintoneuvoston ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Kim Berg (sd.).

SDP:n Pia Viitaselta kirjallinen kysymys ikääntyneiden ja digituen varassa olevien yhdenvertaisuudesta digimaailmassa15.4.2026 11:33:34 EEST | Tiedote

Digitalisaatio ei saa muodostua esteeksi kansalaisten täysipainoiselle osallistumiselle yhteiskuntaan. Yhteiskunnan on turvattava tosiasialliset toimintamahdollisuudet myös niille kansalaisille, jotka eivät käytä tai eivät kykene käyttämään digitaalisia palveluja asioidessaan esimerkiksi pankkien, Kelan ja muiden viranomaisten kanssa, sanoo kansanedustaja Pia Viitanen (sd.).

SDP:n Niina Malm: Hallitus ohittaa tehokkaimmat keinot puuttua hyväksikäyttöön15.4.2026 08:56:18 EEST | Tiedote

Kansanedustaja Niina Malm (sd.) kritisoi hallitusta siitä, että työperäiseen hyväksikäyttöön ei puututa tarpeeksi järeillä keinoilla. Rikoslainsäädäntö on tärkeä, mutta samalla hallitus on jättänyt vaikuttavimmat ratkaisut käyttämättä. Ammattiliittojen kanneoikeus ja alipalkkauksen kriminalisointi ovat ne keskeiset keinot, joilla hyväksikäyttö on mahdollista saada loppumaan. Tuleva kehysriihi tarjoaa mahdollisuuden lisätä nämä keinot työkalupakkiin, mutta tarttuuko hallitus tähän mahdollisuuteen?

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye