Kuurojen Liitto ry

Myös poliisi varoittaa keräyshuijauksista – kaduilla tapahtuva rahankeruu ei ole Kuurojen Liiton toimintaa

Jaa

Itä-Uudenmaan poliisilaitos tiedotti 14.11.2024 keräyshuijauksista, joissa kerääjät ovat esiintyneet kuuroina. Myös Kuurojen Liittoon on tullut runsaasti yhteydenottoja keräyshuijareista, joiden toiminta saattaa olla hyvinkin aggressiivista.  

Kuurojen Liittoon on syksyn aikana tullut taas runsaasti yhteydenottoja kaduilla ja muilla julkisilla paikoilla, kuten kauppakeskuksissa ja niiden parkkipaikoilla, tapahtuvasta rahankeräyksestä. Tapauksia on kaikkialla Suomessa. Poliisi on julkaissut asiasta varoituksen

Kerääjät kertovat keräävänsä rahaa kuurojen tai vammaisten hyväksi ja käyttäytyvät usein aggressiivisesti. Mukana on nimilista, jossa on yleensä huonolla suomella tietoa kuurojen monitoimitalon rakentamisesta tai vastaavasta sekä isohkoja esimerkkisummia.

Kuurojen Liitto korostaa, että tämä rahankeruu ei ole Kuurojen Liiton toimintaa ja toivoo, että tapahtuneesta ilmoitetaan paikalliselle poliisille tai esimerkiksi kauppakeskusten vartijoille.

Kuurouteen vetoava kaupustelu ja kerjääminen on ilmiönä valitettavan tuttu jo usean vuoden ajalta. Toisinaan tapausten yhteydessä on havaittu viitteitä ulkomailta organisoidusta toiminnasta; usein asianomaiset eivät edes olleet kuuroja. Kuurojen Liitto näkee vaarana, että tämänkaltainen rahankeräys sekoitetaan liiton viralliseen varainhankintaan.

Mikäli epäilee rahankeräyksen aitoutta, voi pyytää nähtäväksesi poliisiviranomaisen myöntämän keräysluvan. Suomessa järjestöjen varainhankinta on luvanvaraista ja tarkasti säädeltyä toimintaa. Kuurojen Liitolla on viranomaisten myöntämä keräyslupa. 

Lisätietoja:

tiedottaja Tiina Vihra
GSM 040 828 1846  
tiina.vihra@kuurojenliitto.fi

Kuurojen Liitto on viittomakielisten kuurojen etu-, palvelu- ja asiantuntijajärjestö. Lisätiedot: www.kuurojenliitto.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kuurojen Liitto ry

Leikkaukset viittomakielisestä kulttuurista ja palveluista vetävät mattoa yhdenvertaisen osallistumisen alta30.5.2025 07:00:00 EEST | Tiedote

Kuurojen Liiton 120-juhlavuotta vietetään ristiriitaisissa tunnelmissa. Vaikka juhlan aiheita riittää – viittomakielisen yhteisön saavutukset ja järjestötoiminnan pitkä historia – samaan aikaan kuurojen palveluista leikataan kovalla kädellä. Heikennykset näkyvät jo viittomakielisten kuurojen arjessa, ja kulttuuritapahtumia on jouduttu perumaan.

Kuurojen palveluja leikattu kovalla kädellä – perusoikeudet jo vaarantuneet11.11.2024 08:41:18 EET | Tiedote

Suomessa leikataan nyt palveluja monella eri sektorilla, mutta erityisesti kuuroihin ja viittomakielisiin on kohdistunut kohtuuttoman paljon leikkauksia. Palveluita ollaan karsimassa niin paljon, että yhdenvertainen osallistuminen yhteiskuntaan ja jopa päivittäisten arkiasioiden hoitaminen on merkittävästi vaikeutunut. Viittomakielisten perusoikeuksissa on otettu monta askelta taaksepäin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye