Mitä peruskoulussa todella tapahtuu?
Tutkija Leea Lakka vietti vuoden ysiluokan takarivissä ja yritti ymmärtää, mitä ihmettä peruskoulussa tapahtuu. Ulkovälkälle patistelun, toisen asteen yhtälöiden ja pinaattilettulounaiden lomassa Lakka selvitti, miksi lukutaito heikkenee ja eriytyy.

Leea Lakan kirja Kapina pulpetissa ilmestyy 16.1.2025. Ajankohtaisessa kirjassaan Leea Lakka selvittää, mitä heikkenevien oppimistulosten peruskoulussa oikein on meneillään. Miltä ysiluokan arki näyttää, kun aikuinen katsoo sitä takarivistä käsin?
Kapina pulpetissa yhdistää Lakan tutkimustyön ja käytännön kokemukset koulusta. Istuttuaan kokonaisen lukuvuoden kahdessa yläkoulussa Lakka haluaa herättää keskustelua koulun nykytilasta ja tulevaisuudesta.
Koulunkäynnillä on seurauksensa, ja seuraukset ulottuvat joskus vuosikymmentenkin päähän. Millainen koulun pitäisi olla, jotta uskomme siihen säilyisi?
”Lukutaidon heikkenemistä käsitellään usein yksi asia kerrallaan, joskus se on digi ja joskus se on lukuharrastuksen väheneminen. Haluan näyttää, että lukutaidon heikkeneminen on osa laajempaa yhteiskunnallista murrosta. Ysiluokassa sen näkee joka päivä. Kuka lähtee, kuka jää kotipaikkakunnalle? Kuka aikoo amikseen? Kenelle lukeminen on turhaa, kenelle hyödyllistä? Nämä pohdinnat kumuloituvat ajan mittaan, ja seuraukset ovat järisyttävät”, Leea Lakka kertoo.
Leea Lakka työskentelee äidinkielen ja kirjallisuuden didaktiikan yliopistonlehtorina Turun yliopistossa. Kapina pulpetissa perustuu hänen väitöstutkimukseensa.
Yhteyshenkilöt
Arvostelukappale- ja haastattelupyynnöt: kirsi.tahjanjoki@otava.fi
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Juhana Torkin stoalainen opas mielenrauhaan6.3.2025 10:30:56 EET | Tiedote
Juhana Torkin syvällinen ja inspiroiva kirja ammentaa antiikin stoalaisten ajattelijoiden teksteistä ja tarjoaa nykyajan ihmiselle käytännön ohjeita elämäntaidon kehittämiseen.
Vesa Haapala tulkitsee Hieronymus Boschin Maallisten ilojen puutarhaa runokielellä4.3.2025 12:34:53 EET | Tiedote
Arvostetun kirjailijan tyrmäävä uutuuskirja sulattaa yhteen jumalan, ihmisen ja simulaation. Samalla tekijä kirjoittaa runokirjaksi oman tulkintansa kuuluisasta maalauksesta.
Kevättalven kansainvälisiä jännitysromaaneja Otavalta25.2.2025 15:18:32 EET | Tiedote
Otava julkaisee monipuolisesti jännityskirjallisuutta alkavaan kevääseen. Harriet Tycen psykologinen trilleri vie syvälle ihmismielen pimeisiin kolkkiin, Jørn Lier Horstin Wisting-sarjan uusi osa on taattua nordic noiria ja C. L. Millerin antiikkimaailmaan sijoittuvan hyvänmielen dekkarisarjan toinen osa on lukuherkku kaikille cosy crimen ystäville.
Paula Nivukosken Pimeät päivät, valkeat yöt kuvaa äidin lohdutonta surua ja toipumisen mutkikkaita polkuja25.2.2025 10:45:00 EET | Tiedote
Paula Nivukosken neljäs romaani Pimeät päivät, valkeat yöt on riipivän kaunis tarina suurimmasta surusta, elämän sattumanvaraisuudesta ja toivon hauraasta langasta.
Haasteita, sankareita, kaksi Millaa ja kakkuja – Otavan uudet lastenkirjasarjat takaavat hauskoja hetkiä koululaisille25.2.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Haastekerho – Kaamea kakkuyllätys, Supersiisti sankarikopla ja zombikoulu sekä Minä & Milla – kakkuja ja kohelluksia aloittavat kukin uuden alakoululaisille suunnatun kirjasarjan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme