Aviador Kustannus

Toisinkoinen-palkinto Taapelitaivaalle

15.11.2024 13:20:26 EET | Aviador Kustannus | Tiedote

Jaa

Anu Kolmosen romaani Taapelitaivas valittiin Toisinkoinen-palkinnon voittajaksi Toisinkoinen-gaalassa, joka järjestettiin Helsingissä Tekstin talon Parvisalissa torstaina 14.11.

Kansi: Satu Enstedt
Kansi: Satu Enstedt

Toisinkoinen-kirjallisuuspalkinto on Helsingin yliopiston kotimaisen kirjallisuuden opiskelijoiden ainejärjestö Putkinotko Ry:n myöntämä palkinto vuoden parhaalle kirjailijan toiselle kaunokirjalliselle teokselle eli toisinkoiselle. Palkinto jaettiin ensimmäistä kertaa vuonna 2014. Voittaja saa Jukka Itälän suunnitteleman kiertopalkinnon.

Seitsenhenkinen opiskelijaraati nimesi lokakuussa 31 ehdokaskirjan joukosta kolme finalistia: Anu Kolmosen romaani Taapelitaivas (Aviador), Henni Kittin romaani Majakka (työnimi) (S&S) ja Elsa Töllin runokokoelma Diiva räjähtää nurmikoksi (Otava).

Raadin lausunto Taapelitaivaasta:

"Anu Kolmosen Taapelitaivas (Aviador, 2024) on koskettava, päähenkilö Friitan elämän mittainen tarina yhteiskunnan marginaalissa elämisestä ja toiseudesta. Sodanjälkeisistä vuosikymmenistä maaseudulla on kirjoitettu paljon, mutta teoksen ainutlaatuisuus ja ansiot eivät kärsi miljöön tuttuudesta. Taapelitaivas vakuutti raadin tyylikkyydellään: Kolmonen ei tarvitse avukseen sirkustemppuja, vaan onnistunut teos koostuu vivahteikkaalla kielellä kuvatuista, oikein valituista välähdyksistä."

Riia-Maria Kyllösen teoskritiikki Taapelitaivaasta: https://toisinkoinen.wordpress.com/2024/10/08/vivahteikkaasti-elamanmittaisesta-toiseudesta/

Toisinkoisen nettisivut: https://toisinkoinen.wordpress.com/

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Tietoa julkaisijasta

Aviador Kustannus
Suotie 15
05200 RAJAMÄKI

http://www.aviador.fi

Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus

Hannu Mäkelän omaelämäkertateoksessa huonot uutiset ja kauniit toiveet kulkevat käsi kädessä12.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

Hannu Mäkelän muistelmateos Matkalla yhä on julkaistu Aviadorin kustantamana. Elämä on matka, jolla sattuu ja tapahtuu paljon sellaistakin, jota ei osaa mitenkään odottaa. Hannu Mäkelän uusin kirja on tosikertomus siitä, kuinka äkkiä aivan kaikki muuttui, kun sairaus yllätti hänet heinäkuun lopulla 2024. Koko syksy meni ja katosi, yksi leikkaus johti toiseen, toinen kolmanteen ja sairaalat alkoivat olla tuttuja paikkoja, Suomen suurimpia tuotantolaitoksia, siltä tuntui usein. Sana 'syöpä' tuli tutuksi sekin, kuten myös sana 'maligni'. Mutta tällä matkalla oli myös onnea, sitäkin voi olla joskus. Ja niin matka jatkuu yhä, jatkuvan tarkkailun alaisena, jatkuu jonnekin tässä alati armottomassa maailmassa, jonka kehitystä kukaan meistä ei tiedä. Voimme elää pelokkaasti aavistellen, mutta kyllä myös toivoen ja uneksien: "Mietin tulevaisuutta, kuolemaa. Toki kuolisin. Miksi en sitten enää pelännyt sitä? Ehkä siksi, että olin jo tajunnut, ettei siinä ollut mitään pelättävää. Ei enää tässä iäs

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye