Tutkijoiden kehittämä menetelmä mullistaa sähköautojen akkujen kierrätyksen
19.11.2024 07:30:00 EET | Aalto-yliopisto | Tiedote
Uuden teknologian avulla käytetyt litiumakut voidaan kierrättää turvallisesti ja ympäristöystävällisesti, ja esimerkiksi litiumin talteenottoaste voidaan nostaa muutamista prosenteista jopa yli 70 prosenttiin.

Energiatutkijat ovat kehittäneet uudenlaisia ratkaisuja, joiden he uskovat mullistavan täysin sähköautoissa käytettyjen akkujen kierrätyksen kuljetuksesta ja varastoinnista aina litiumin talteenottoon.
Sähköautoissa käytetyt litiumakut ovat haastavia kierrättää ja käsitellä, sillä ne aiheuttavat palovaaran kuljetuksen, varastoinnin ja kierrätysprosessin aikana. Aalto-yliopiston tutkijoiden kehittämän menetelmän avulla akkujen varaus voidaan purkaa automaattisesti jo varhaisessa vaiheessa, jopa ennen kuljetusta kierrätyslaitokselle tai heti kierrätyslaitokselle saavuttaessa.
”Ratkaisumme perustuu sähkövarauksen purkuun langattomasti eli sähkönsiirtoon. Sen avulla käytettyjä akkuja on mahdollista käsitellä turvallisesti ja tehokkaasti”, sanoo apulaisprofessori Annukka Santasalo-Aarnio Aalto-yliopistosta.
Toinen sähköautojen akkuihin liittyvä haaste on kierrätysprosessien tehottomuus ja niistä aiheutuvat ympäristöhaitat. Nykyiset kierrätysmenetelmät perustuvat korkeisiin lämpötiloihin ja vahvojen kemikaalien käyttöön, ja litiumin talteenottoaste on vain muutamia prosentteja. Kiristyvien EU-säädösten myötä myös käytettyjen akkujen materiaalit tulisi kuitenkin hyödyntää huomattavasti nykyistä paremmin.
”Kehitimme kierrätysmenetelmän, jossa akuista syntyvän mustan massan erottelussa hyödynnetään vettä ja ilmakuplia – ilman kemikaaleja. Ratkaisu on tehokas ja sen avulla akkujen litiumin talteenottoaste voidaan nostaa jopa 72 prosenttiin. Tutkimme lisäksi mahdollisuutta hyödyntää menetelmää muidenkin aktiivisten materiaalien talteenotossa tulevaisuudessa”, Santasalo-Aarnio sanoo.
Menetelmille on haettu patenttisuojaa ja ne on testattu toimiviksi Aalto-yliopistossa. Seuraavaksi tiimi hakee kumppania ratkaisun testaamiseksi käytännössä kaupallisessa mittakaavassa. Tutkimusprojektin ympärille on perustettu kansainvälinen tiimi tukemaan tulosten kaupallistamista.
”Sähköautojen akkujen kierrätys on nopeasti kasvava ala ja tarvitsee tehostamista. Tavoittelemme maailmanlaajuisia markkinoita alueilla, joilla sähköautoilu ja akkujen kierrätys on jo edistyksellistä ja kasvaa nopeasti. Käytännössä se tarkoittaa akkujen kierrättäjiä sekä -valmistajia Kiinassa, Pohjois-Amerikassa ja Euroopassa”, sanoo hankkeen kaupallistaja Juha Suojanen Aalto-yliopistosta.
Aalto-yliopisto esittelee Slushissa 12 maailmaa muuttavaa innovaatiota. Discharge Innovations -tiimi on tavattavissa Aallon osastolla torstaina 21. marraskuuta, kello 10–14.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Annukka Santasalo-Aarnio
Apulaisprofessori, Aalto-yliopisto
+358 50 3044482
annukka.santasalo@aalto.fi
Juha Suojanen
Business Developer, Aalto-yliopisto
+358 40 707 1091
juha.suojanen@aalto.fi
Linkit
Tietoa julkaisijasta
Aalto-yliopistossa tiede ja taide kohtaavat tekniikan ja talouden. Rakennamme kestävää tulevaisuutta saavuttamalla läpimurtoja avainalueillamme ja niiden yhtymäkohdissa. Samalla innostamme tulevaisuuden muutoksentekijöitä ja luomme ratkaisuja maailman suuriin haasteisiin. Yliopistoyhteisöömme kuuluu noin 13 000 opiskelijaa ja yli 4 500 työntekijää, joista 400 on professoreita. Kampuksemme sijaitsee Espoon Otaniemessä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aalto-yliopisto
Finland hör till Europas främsta investeringsländer, visar studie26.5.2026 05:30:00 EEST | Pressmeddelande
Nästan hälften av de finländska hushållen investerar redan i aktier eller fonder. En ny studie från Aalto-universitetet visar att Finland har vuxit fram som ett av Europas ledande investeringsländer vid sidan av Sverige.
Finland hör till Europas främsta investeringsländer, visar studie26.5.2026 05:30:00 EEST | Pressmeddelande
Nästan hälften av de finländska hushållen investerar redan i aktier eller fonder. En ny studie från Aalto-universitetet visar att Finland har vuxit fram som ett av Europas ledande investeringsländer vid sidan av Sverige.
Sijoittamisesta on tullut suomalaisten arkea – tutkimus murtaa myytin säästötilikansasta26.5.2026 05:30:00 EEST | Tiedote
Lähes puolet suomalaisista kotitalouksista sijoittaa jo osakkeisiin tai rahastoihin, ja Suomi kuuluukin sijoittamisen ja talousosaamisen eurooppalaiseen kärkeen. Aalto-yliopiston tutkimuksen mukaan suomalaisista on tullut omistajakansa.
Aalto-yliopiston Näytös/Näyttely26 muuttaa Helsingin Lasipalatsikorttelin muodin ja tekstiiliosaamisen polttopisteeksi25.5.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Aalto-yliopiston muodin ja tekstiiliosaamisen kärkitapahtuma Näytös/Näyttely26 rikastuttaa tänä vuonna ydinkeskustan kaupunkikulttuuria. Muotinäytös Näytös26 tapahtuu ulkotilassa Lasipalatsin aukiolla. Kaikki kaupunkilaiset voivat seurata muotinäytöstä torstaina 28. toukokuuta klo 19–20 livelähetyksenä Bio Rexin jättimäiseltä ulkonäytöltä sekä verkossa osoitteessa aalto.fashion ja Instagramissa @aalto_fashion. Tekstiilin, vaatteen ja muodin konsepteja näyttelyn muodossa esittelevä Näyttely26 taas on yleisölle avoinna Bio Rexin lämpiöissä 30.5.–7.6.2026. Lisäksi Aalto-yliopiston kampuksella on esillä Näytös/Näyttely26-satelliittinäyttely perjantaihin 12. kesäkuuta saakka. Aiemmasta poiketen Näytös/Näyttely26-palkinnot jaetaan vasta perjantaina 29. toukokuuta klo 14.50–15.50 Bio Rexissä järjestettävän puheohjelman yhteydessä. Tapahtumakokonaisuus esittelee Aallon tekstiilin, vaatteen ja muodin alueen kokonaisvaltaista osaamista, kun sekä muodin kandidaattipääaineesta että muodin ja tekst
3D-teknologia paljasti uusia rakenneyksityiskohtia Halsuan 200-vuotiaasta puukirkosta21.5.2026 11:10:00 EEST | Tiedote
Halsuan kirkosta on tehty Suomen tarkin fotorealistinen 3D-malli. Sen avulla 1820-luvun puukirkon rakenneratkaisuja on voitu tutkia ennennäkemättömällä tarkkuudella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme