Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Keto-Huovinen: Kuukautissuojien ja vaippojen veronkevennys on pitkään odotettu tasa-arvoteko

Jaa

Hallitus siirtää kuukautissuojat, inkontinenssisuojat ja lasten vaipat 25,5 prosentin yleisestä arvonlisäverokannasta alennetun 14 prosentin verokantaan 1.1.2025 alkaen.

Pihla Keto-Huovinen. Kuvaaja: Toni Pakarinen.
Pihla Keto-Huovinen. Kuvaaja: Toni Pakarinen.

”Tämä on pitkään odotettu tasa-arvoteko, jolla hallitus helpottaa erityisesti nuorten naisten ja perheiden arkea”, iloitsee kokoomuksen kansanedustaja ja Kokoomusnaisten puheenjohtaja Pihla Keto-Huovinen.

”Kuukautissuojien alv-alennus on iso askel oikeaan suuntaan, jossa kuukautiset ymmärretään normaalina osana elämää. Myös lapsiperheiden ja ikääntyneiden mahdollisuus hankkia laadukkaita välttämättömyyshyödykkeitä paranee uudistuksen myötä”, kertoo kansanedustaja Pihla Keto-Huovinen.

Kuukautissuojien korkea hinta voi johtaa huonompilaatuisten tuotteiden käyttämiseen suosituksia pidempään. Tämä vaikuttaa suoraan ihmisten elämänlaatuun ja hyvinvointiin. Jokainen nuori tyttö ja nainen ansaitsee tasa-arvoisen mahdollisuuden osallistua kouluun, työhön ja yhteisöönsä tinkimättä laadukkaista kuukautissuojista.

”Tätä uudistusta on peräänkuulutettu vuosien ajan. Vasemmisto on vaatinut kuukautissuojien alv-alennusta lehtiotsikoissa ja vaaliohjelmissa, mutta tekoja Marinin punavihreän hallituksen aikana ei näkynyt. Petteri Orpon hallitus on se, joka viimein toteuttaa tämän tärkeän, tasa-arvoa edistävän uudistuksen”, Keto-Huovinen päättää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Vuornos: Keskusta ajaa eläkkeiden, työttömyysturvan ja sairausvakuutuksen Amerikan mallia27.11.2025 15:01:24 EET | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja Henrik Vuornos kritisoi Keskustan vaihtoehtobudjettia ansiosidonnaisten työeläkkeiden, sairausvakuutuksen ja työttömyysturvan romuttamisesta. Keskusta esittää vaihtoehtobudjetissaan, että yli 4000 euron kuukausituloista ei perittäisi sairausvakuutus- ja työttömyysturvamaksuja, eikä tämän ylittävät tulot siten myöskään kerryttäisi päivärahoja. Lisäksi Keskusta esittää, että eläkemaksuja ja eläkekertymää laskettaisiin noin 4000 euron kuukausitulojen jälkeen.

Kokoomuksen Limnell: Sosiaalisen median käytön rajoittamista alle 15-vuotiailta pitää selvittää27.11.2025 10:56:43 EET | Tiedote

Kansanedustaja Jarno Limnell pitää tervetulleena avauksena sitä, että Orpon hallitus on ottanut aloitteen sosiaalisen median rajoittamisen selvittämiseksi alle 15-vuotiailta. Limnell korostaa, että nyt on oikea hetki siirtyä digitaalisesta vapaudesta digitaaliseen vastuuseen. "Jos me emme tee päätöksiä lasten suojelemiseksi, sen tekee sosiaalisen median algoritmi, eikä se tee niitä lasten parhaaksi", Limnell sanoo.

Kokoomuksen Kopra: Keskusta yrittää pestä omat punamultasyntinsä hyökkäämällä Orpoon – epätoivon huippu26.11.2025 11:02:38 EET | Tiedote

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra pitää Keskustan Honkosen puheita “pääministerin erosta” epätoivoisena yrityksenä pestä pois Marinin ja Saarikon hallituksen talousvastuutonta perintöä. Keskusta yrittää nyt kaikin keinoin vierittää vastuun Orpon hallituksen niskaan, kun juuri punamultavuosien ennennäkemätön tuhlaus ja tekemättömät rakenneuudistukset ajoivat Suomen EU:n tarkkailuluokalle.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye