SDP:n Perholehto: Pojat ja miehet eivät ole yhdestä puusta veistettyjä, mutta monia yhdistää se, että apua on vaikea hakea ja saada
17.11.2024 13:00:00 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
SDP julkaisi 17.11. kolme sitoumusta, joiden keinoin se sitoutuu tukemaan lasten ja nuorten hyvinvointia. Kansanedustaja Pinja Perholehto korostaa kokonaisuuden olevan samalla tärkeä lupaus siitä, että myös pojat ja miehet pidetään mukana. Viesti on erityisen arvokas ajassa, jossa miesten suhtautumisesta naisiin ja väkivaltaan on käyty runsasta julkista keskustelua.

– Raju keskustelu miesten suhtautumisesta naisiin kohdistuvaan väkivaltaan on herättänyt enemmän kysymyksiä kuin vastauksia. Vaikka suuri enemmistö tuomitsee yhä väkivallan, on Suomessa ylipäätään kasvava joukko nuoria miehiä, jotka kokevat jääneensä vailla merkitystä. Se, että SDP ei tyydy luettelemaan ongelmia, vaan myös esittää ratkaisuja, erottaa meidät monesta muusta puolueesta, Perholehto toteaa.
Myönteinen suhtautuminen väkivaltaan tai kokemus arvottomuudesta ei synny tyhjiössä. Syrjäytyminen alkaa usein jo koulussa ja syvenee, jos kukaan ei tartu haasteisiin ajoissa. Perholehto korostaa, että mikään ei oikeuta väkivaltaa tai misogyniaa, mutta pahoinvointiin puuttumalla niitäkin voidaan vähentää.
– Pojat ja miehet eivät ole yhdestä puusta veistettyjä, mutta monia yhdistää se, että apua on vaikea hakea ja saada. Ylipäätään tunteita ja avuntarvetta ei välttämättä osata edes sanoittaa. On hurjaa, että miehillä diagnosoidaan masennusta vähemmän kuin naisilla, mutta itsemurhatilastoissa he ovat yliedustettuina. Myös esimerkiksi syömishäiriöitä diagnosoidaan harvemmin miehillä kuin naisilla, vaikka ulkonäköpaineet ovat osa myös poikien ja miesten elämää, Perholehto pohtii.
Osana kolmea sitoumustaan SDP edistää esimerkiksi mielenterveyspalveluiden saavutettavuutta. Käytännössä sitoumus tarkoittaa avuntarpeen paremman tunnistamisen lisäksi esimerkiksi sitä, että haasteisiin olisi tarjolla tarjota apua myös ilman ajanvarausta tai diagnoosia. Ratkaisujen ei aina tarvitse olla suuria ihmeitä. Perholehto muistuttaa, että monet ongelmat ratkeaisivat osin jo sillä, että palvelut luodaan ihmisten tarpeisiin vastaten.
– Yhdenkään ongelman ei pitäisi olla liian pieni tai ihmisen ”liian terve” voidakseen käydä hoitajan, kuraattorin tai opinto-ohjaajan luona juttelemassa. Ja silti – kertomuksia avun saannin vaikeuksista ja jopa estymisestä kuullaan jatkuvasti ympäri Suomea. Enkä lakkaa hämmästelemästä, kuinka usein ainoa tapa varata aika päihde- ja mielenterveyspalveluihin on yhä soittaa. ”Maallikkokin” tietää, että kynnys tarttua luuriin on liian korkea jos vointi on totaalisen maassa. Jos järjestelmää ei muuteta palvelemaan ihmisiä, ketä varten se sitten on, Perholehto päättää kysyen.
Yhteyshenkilöt
Pinja PerholehtoKansanedustaja
Puh:040 059 6521pinja.perholehto@eduskunta.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Kutsu SDP:n taustatilaisuuteen20.2.2026 16:48:40 EET | Kutsu
Hyvä median edustaja, tervetuloa SDP:n taustatilaisuuteen parlamentaarisesta finanssipoliittisesta sovusta tiistaina 24.2. klo 16.00 sd-ryhmähuoneessa eduskunnassa. Tilaisuudessa teemaa avaa parlamentaarisen finanssipoliittisen työryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Joona Räsänen. Kyseessä on vapaamuotoinen taustakeskustelu, Chatham House -periaatetta noudattaen. Mahdollisista myöhemmistä haastatteluista (on the record) voidaan sopia tilaisuuden yhteydessä. Aika: tiistai 24.2. klo 16 Paikka: sd-ryhmähuone, eduskunta Ilmoitathan saapumisestasi ennakkoon: emilia.tervonen@eduskunta.fi
Sote-valiokunnan oppositio: Alkoholin etämyyntiä koskevien asiakirjojen julkistaminen mahdollistaa käänteen hallituksen alkoholilakiesitykseen19.2.2026 17:37:02 EET | Tiedote
Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta on saanut sosiaali- ja terveysministeriöltä asiakirjat, jotka koskevat Suomen ja Euroopan komission välistä Pilot-menettelyä alkoholin etämyyntiä koskevan Suomen lainsäädännön EU-oikeuden yhteensopivuudesta. Ministeriö oli esittänyt asiakirjojen salaamista, mutta valiokunta päätyi tänään arvioinnissaan siihen, että tiedot tulee julkistaa.
SDP:n Matias Mäkynen: Sähkön kohtuullinen siirtohinta varmistettava Fingridin osinkojen jaon sijaan19.2.2026 15:28:06 EET | Tiedote
Kohtuuhintaisen sähkönsiirron tarjoaminen kuluttajille ja teollisuudelle tulisi olla jakeluverkkoyhtiöiden keskeisiä prioriteettä, mutta sen sijaan Suomen valtion enemmistöomistama Fingrid on viime vuosina kunnostautunut osinkojen jaossa, sanoo kansanedustaja ja SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen.
SDP:n Perholehto: Nuorten liikenneturvallisuutta parannetaan edellisen hallituksen eväin19.2.2026 14:53:18 EET | Tiedote
– On hyvä, että hallitus tuo vihdoin nuorten liikenneturvallisuutta parantavan ajokorttiuudistuksen eduskunnan käsittelyyn. Valtava määrä valmisteluaineistoahan on ollut valmiina jo viime kaudesta lähtien, toteaa liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen, kansanedustaja Pinja Perholehto (sd.).
SDP:n Juha Viitala: Ammattikorkeakouluopiskelijoiden harjoittelupaikkojen vähyys vaikeuttaa valmistumista – toimia tarvitaan19.2.2026 12:17:37 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Juha Viitala on huolissaan ammattikorkeakouluopiskelijoiden harjoittelupaikkojen vähäisyydestä ja opiskelijoiden valmistumisen viivästymisestä. Viitala jätti asiasta hallitukselle kirjallisen kysymyksen tänään (19.2.) ja toivoo hallitukselta toimia erityisesti sosiaali- ja terveysalan harjoittelupaikkojen riittävyyden varmistamiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


