EU-parlamentin erityinen täysistunto 19.11. - videoyhteydellä puhumassa Ukrainan presidentti Zelenskyi
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi puhuu videoyhteydellä ylimääräisessä parlamentin täysistunnossa 1000 päivää sen jälkeen, kun Venäjän hyökkäys Ukrainaan alkoi.
Ylimääräisen täysistunnon aluksi tiistaina klo 11 CET (klo 12 Suomen aikaa) puhemies Roberta Metsola pitää puheen. Sitten Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi puhuu mepeille videoyhteydellä Ukrainasta käsin, minkä jälkeen kuullaan kunkin poliittisen ryhmän lausunnot.
Venäjän aloitettua hyökkäyksensä Ukrainaan 24.2.2022 EU ja Euroopan parlamentti ovat tukeneet maata tuomitsemalla hyökkäyksen, asettamalla Venäjälle pakotteita ja lisäämällä Ukrainan saamaa rahallista, sotilaallista ja humanitaarista apua.
Parlamentti on myös tukenut vahvasti Ukrainan pyrkimyksiä liittyä EU:n jäseneksi. Se on usein vaatinut EU:n jäsenmaita aloittamaan jäsenyysneuvottelut. Lisäksi mepit ovat linjanneet, että Venäjän on maksettava korvauksia Ukrainassa aiheuttamistaan tuhoista, ja tarvittaessa tähän voidaan käyttää Venäjän valtion EU:ssa olevia jäädytettyjä varoja.
Parlamentin Ukraina-aiheisia päätöslauselmia vuodesta 2021 alkaen on koottu tänne.
Voit seurata poikkeuksellista täysistuntoa parlamentin striimiltä tai EbS:n kautta.
Lisätietoa
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Niina SalorantaLehdistötiedottajaEuroopan parlamentin Suomen-toimisto
Puh:0407205025niina.saloranta@europarl.europa.euRoosa PurhonenLehdistötiedottajaEuroopan parlamentin Suomen-toimisto
Puh:0403510264roosa.purhonen@europarl.europa.euMuut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Euroopan parlamentti – Suomen-toimisto
Europaparlamentet: Översikt av plenarsammanträdet 7-10 juli i Strasbourg4.7.2025 12:45:11 EEST | Pressmeddelande
Sessionsinfo 7-10 juli 2025, plenarsammanträde i Strasbourg.
Euroopan parlamentin täysistunto Strasbourgissa 7.–10.7.2025: istuntokatsaus4.7.2025 12:45:11 EEST | Tiedote
Euroopan parlamentin täysistunnossa Strasbourgissa 7.–10. heinäkuuta mepit mm. äänestävät epäluottamuslauseesta koskien Euroopan komissiota ja keskustelevat komission kanssa sen esityksestä uudeksi vuoden 2040 päästövähennystavoitteeksi, seuraavasta monivuotisesta rahoituskehyksestä sekä Lähi-idän tilanteesta. Lisäksi parlamentti keskustelee Tanskan pääministeri Mette Frederiksenin kanssa sen puolivuotisen puheenjohtajakauden agendasta.
Toimittajakutsu: Etäpressikahvit suomalaismeppien kanssa perjantaina 4.7. kello 9–103.7.2025 09:38:51 EEST | Kutsu
Tervetuloa etäyhteyksin järjestettävään toimittajatilaisuuteen perjantaina 4.7. klo 9-10 tapaamaan suomalaismeppejä ja kuulemaan ajankohtaisia kuulumisia Brysselistä.
Toimittajakutsu: Etäpressikahvit suomalaismeppien kanssa perjantaina 4.7. kello 9–101.7.2025 09:29:47 EEST | Kutsu
Tervetuloa etäyhteyksin järjestettävään toimittajatilaisuuteen perjantaina 4.7. klo 9-10 tapaamaan suomalaismeppejä ja kuulemaan ajankohtaisia kuulumisia Brysselistä.
Puhtaan teollisuuden ohjelman tulee yhdistää kilpailukyky ja ilmastotavoitteet19.6.2025 16:27:33 EEST | Tiedote
Meppien mukaan teollisuuden vähähiilistämispankki sekä kohtuuhintaista energiaa koskeva toimintasuunnitelma ovat molemmat keskeisiä Euroopan kilpailukyvylle sekä teollisuuden kestävyydelle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme