MessukeskusMessukeskus

Autokorjaamo 2025 -messut tarjoaa kasvun avaimet korjaamoille

Jaa

Odotetut Autokorjaamo 2025 -messut esittelee älykkäät ratkaisut tulevaisuuden korjaamolle ja tarjoaa tietoa liiketoiminnan kehittämiseen.  Korjaamoalan ammattitapahtuma järjestetään perjantaista lauantaihin 14. – 15.3.2025 Helsingin Messukeskuksessa. Mukana ovat kaikki alan johtavat yritykset, jotka myyvät korjaamoille koneita ja laitteita. Uusilla ratkaisuilla tehostetaan liiketoimintaa ja mahdollistetaan autojen korjaaminen tulevaisuudessakin.

Autokorjaamo-messut järjestettiin edellisen kerran 2018.
Autokorjaamo-messut järjestettiin edellisen kerran 2018.

Autokorjaamo-messut järjestettiin edellisen kerran kuusi vuotta sitten Helsingin Messukeskuksessa. Nyt on juuri oikea aika kokoontua taas saman katon alle ja esitellä kaikki uudet ratkaisut, joita on tullut teknologian kehityksen myötä todella paljon. Autojen käyttövoimat ovat nykyään entistä monipuolisemmat ja edellyttävät korjaamoilta uudenlaista osaamista. Messuilla esitellään korjaamoiden koneita ja laitteita sekä varaosia, tarvikkeita ja renkaita.  Autokorjaamo 2025 -messuilla uusia ratkaisuja esittelevät muun muassa AD Finland, Diagno Finland Oy, Finntest Oy, HL Group Oy, Kaha Oy Ab, Koivunen Oy, Motonet Oy, Motoral Oy, Startax Finland Oy, Tecalemit Oy, Varaosamaailma Oy, Wihuri Oy ja Örum Oy Ab.

”Autokorjaamo-messujen halli on aikalailla täyteen varattu ja yritykset ovat lähteneet innostuneina mukaan”, kertoo myynnistä vastaava Jori Vainio. ”Tällä hetkellä eletään taloudellisesti haasteellisia aikoja, mutta autoja täytyy kuitenkin aina huoltaa ja korjata. Työtilanne useimmilla korjaamoilla onkin hyvä ja töitä on tarjolla paljon. Autokorjaamo-messuille kannattaa tulla tutustumaan alan kehitykseen ja uusiin ratkaisuihin, jotta pysyy ajan tasalla ja korjaamo elinvoimaisena.”

Autokorjaamo-messut toivottaa tapahtumaan tervetulleiksi alalla työskentelevät, mutta myös alan opiskelijat. Tapahtuman järjestäjät toivovat myös, että yrittäjät ottavat mukaan messuille tullessaan työntekijät, sillä tietojen päivittäminen messuilla on helppoa ja tehokasta. Yhtä tärkeitä ovat myös kaikki kohtaamiset, työnäytökset ja Tietovarikon ohjelma. Korjaamotoimiala on muuttunut todella paljon vuosien aikana ja korjaamolla työskentelystä on tullut entistä kiinnostavampaa. Ammatti on hyvin kansainvälinen, sillä kaikkialla maailmassa tarvitaan autokorjaajia ja -korjaamoja.

Helsingin Messukeskus järjestää Autokorjaamo 2025 -messut  Suomen Autoteknillisen Liiton toimeksiannosta yhteistyössä Teknisen Kaupan Liiton Korjaamolaitetoimittaja KLT-jaoston ja Suomen Varaosakaupan Keskusliiton kanssa.

Edellisen kerran tapahtuma järjestettiin vuonna 2018 ja silloin Autokorjaamo-messuilla vieraili yli 5 600 ammattilaista. Alan ammattilainen voi rekisteröityä Autokorjaamo 2025 -messuille kävijäksi veloituksetta www.autokorjaamomessut.fi

Autokorjaamo 2025 -messut järjestetään perjantaista lauantaihin 14.–15.3.2025 Helsingin Messukeskuksessa. Samaan aikaan on Auto 25 & Mobility  -tapahtuma torstaista sunnuntaihin 13. – 16.3.2025.
Autokorjaamo-messut on avoinna perjantaina 14.3.2025 klo 10-19 ja lauantaina 15.3.2025 klo 10-18.

Kuvia Autokorjaamo 2018 –tapahtumasta: http://mediabank.messukeskus.com

www.autokorjaamomessut.fi @autokorjaamomessut #autokorjaamomessut

Lisätietoja: Suomen Autoteknillinen Liitto ry: toiminnanjohtaja Pasi Perhoniemi, puh. 044 523 9477, pasi.perhoniemi@satl.fi

Helsingin Messukeskus: viestinnän asiantuntija Teija Armanto, puh. 050 376 0804, teija.armanto@messukeskus.com

Tietoja julkaisijasta

Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Onnistuneet kohtaamiset jättävät vahvan muistijäljen ja tuottavat kiistatonta tulosta. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain. Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Omistajayritys Suomen Messut Oyj perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The real social media. | www.messukeskus.com @messukeskus

Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. We create successful and lasting interactions with undisputable results. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for various occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Nordic Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congress and business events every year. Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel.The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. |  Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Messukeskus

Helsingin Kirjamessut perustettiin 25 vuotta sitten kirja-alan toiveesta - nyt tapahtuma on suurempi kuin koskaan28.5.2025 12:00:00 EEST | Tiedote

Ensimmäiset Helsingin Kirjamessut järjestettiin vuonna 2001. Tapahtuman taustalla on vahva kirja-alan toivomus saada kirjamessut Helsinkiin. Ensimmäisillä Helsingin Kirjamessuilla vieraili 30 000 kirjallisuuden ystävää. Tänä vuonna Helsingin Kirjamessut järjestetään 25. kertaa ja viime vuonna kävijöitä oli lähes 98 000. Helsingin Kirjamessujen entiset ohjelmajohtajat muistelevat tapahtumarikkaita vuosiaan nyt julkaistussa verkkohistoriikissa, josta löytyy kirjamessujen syntytarina ja poimintoja kirjamessuvuosien varrelta. Helsingin Kirjamessut järjestetään 23. – 26.10.2025 Helsingin Messukeskuksessa.

Cyber Security Nordic 2025: Digitaalisen turvallisuuden ja yhteiskunnan resilienssin ytimessä23.5.2025 12:39:18 EEST | Tiedote

Cyber Security Nordic 2025 kokoaa jälleen kyberalan yritykset, yksityisen ja julkisen sektorin edustajat sekä huipputason puhujat 4.–5.11.2025 Helsingin Messukeskukseen. Ensimmäiset Stage One -lavan puhujat tuovat näkökulmia nykyaikaisten kyberuhkien ennakointiin, häiriönsietokyvyn vahvistamiseen ja organisaation johtamiseen ennakoimalla, sekä inhimillisen päätöksenteon roolin korostamiseen yhä automatisoidummassa maailmassa.

Cyber Security Nordic 2025: Navigating the future of digital trust and resilience23.5.2025 08:00:00 EEST | Press release

Cyber Security Nordic 2025 once again gathers cyber companies, the private and public sector, and top-level speakers at Helsinki Expo and Convention Centre on 4–5 November. First Stage One speakers bring perspectives on anticipating modern cyber threats, strengthening resilience through proactive security, supporting leadership with actionable threat intelligence, and highlighting the role of human decision-making in an increasingly automated world.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye