Tulevana viikonloppuna Paviljongissa nautitaan kirjallisuudesta, laatuviineistä ja joulutunnelmasta
19.11.2024 12:41:54 EET | Jyväskylän Messut Oy / Paviljonki | Tiedote
Jyväskylän Kirjamessut ja Jyväskylän Joulumessut järjestetään messu- ja tapahtumakeskus Paviljongissa 23.−24.11.2024. Jyväskylän Viinimessut aukeavat jo perjantaina ja ovat avoinna 22.-23.11.2024. Viikonlopun aikana messuille saapuu yli 150 esiintyjää ja yli 200 näytteilleasettajaa.

Monipuolinen kokonaisuus kirjallisuuden ystäville
Kirjamessujen ohjelmalavoille nousee koko kansan tuntemia taiteilijoita sekä rakastettuja kertojia ja esillä on ajankohtaisia aiheita eri kirjallisuuden aloilta. Kirjamessuille tulee tänäkin vuonna Finlandia-ehdokkaita. Messuilla esiintyvät muun muassa Pajtim Statovci, Timo Miettinen, Matti Rönkä, Satu Rämö, Martti Suosalo ja Juha Kauppinen, Mikko Kauppila, Anni Kytömäki, Pirkka-Pekka Petelius, Heikki Silvennoinen yhdessä Tommi Saarelan kanssa, Venny Helén, Virpi Hämeen-Anttila, Anja Snellman, Riikka Pulkkinen, Heli Laaksonen, Pirjo Hassinen, Nina Honkanen, Christian Rönnbacka, Jenni Kokander, Outi Pakkanen, Eppu Nuotio, Pauli Hanhiniemi, Arja Paananen, Maxim Fedorov, Ville-Juhani Sutinen, Silja Sillanpää sekä Aino Havukainen ja Sami Toivonen.
Paikallinen kulttuuritarjonta on vahvasti esillä tapahtumassa. Muun muassa näytelmäkirjailija ja teatteriohjaaja Pasi Lampela ja Jyväskylän kaupunginteatterin teatterinjohtaja Marietta Kunnas keskustelevat kotimaisista kantaesityksistä Laurasta ja Mestarista lauantaina klo 12.00 Päijänne-lavalla.
Myös lapsille ja nuorille on paljon ohjelmaa. Messualueella voi tavata rakastetut satuhahmot Herra Hakkaraisen, Tatun ja Patun sekä Supermarsun. Lauantaina klo 10.30 Kompassi-lavalla on mahdollista osallistua Mursun lempeään joogahetkeen ja sunnuntaina voi askarrella Hyvän mielen askartelupajassa oman voimaeläimen säyppöhyyriäisen! (Kumma-kustannus).
Viinimessuilla tutustutaan uutuuksiin ja kuullaan asiaa viinistä
Jyväskylän Viinimessut aukeavat jo perjantaina ja ovat avoinna muista messuista poiketen perjantaina ja lauantaina. Messuilla viinimaahantuojat ja -valmistajat esittelevät valitsemiaan tuotteita. Tapahtumassa järjestetään myös suosittuja, ennakkoon varattavia viinitastingeja, jotka ovat lauantain osalta jo täynnä, mutta perjantaille on vielä tilaa.
Lauantaina messuilla on mukana Henri Alén puhumassa ruoan ja viinin yhdistämisestä sekä Suomesta viinimaana. Ohjelmassa kuullaan myös Viinimies Heikki Remeksen ja juustomestari Markku Liiaksen puheenvuoro Viinin ja juuston liitto.
Joulumessuilla näytöskeittiö, työpajoja ja juustonäyttely
Jyväskylän Joulumessuilla on ennätysmäärä näytteilleasettajia, joiden valikoimasta kävijät löytävät mm. käsitöitä, koruja, sisustustavaroita, jouluherkkuja ja muita elintarvikkeita, sekä monia ideoita joulun valmisteluun ja lahjaideoiksi.
Joulumessujen näytöskeittiötä emännöi Maija Silvennoinen, joka kokkailee ja keskustelee kirjailijavieraiden kanssa. Lisäksi ohjelmassa tutustutaan leikkokukka-asetelmien tekoon sekä joulun upeimpien kakkujen koristeluun erilaisia tekniikoita hyödyntäen. Joulumessujen kävijät saavat itsekin osallistua erilaisiin työpajoihin messuilla ja luonnollisesti paikalla on myös Joulupukki!
Joulumessujen oman ohjelman lisäksi messujen yhteydessä järjestetään ensimmäistä kertaa Suomalaiset Juustot -näyttely, jossa on esillä lähes kaikki kotimaiset juustot. Lauantaina näyttelyn avaa maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah. Tapahtumassa jaetaan Juustojen Laatukilpailun 2024 palkinnot, tutustutaan erilaisiin suomalaisiin juustoihin ja järjestetään myös yleisöraateja.
”Tuleva viikonloppu on jälleen osoitus Paviljongin monipuolisuudesta tapahtumatalona. Kolmen messutapahtuman lisäksi Encore-salissa konsertoi perjantaina Arppa ja lauantaina loppuunmyydyssä Paviljongin Pikkujoulu Stand Upissa esiintyy joukko loistavia koomikoita. Toivotamme yleisön lämpimästi tervetulleeksi viihtymään Paviljonkiin koko viikonlopuksi”, sanoo Jyväskylän Messut Oy:n toimitusjohtaja Juha Rahko.
Tapahtumien aukioloajat:
Kirjamessut ja Joulumessut
La 23.11. klo 10.00-18.00
Su 24.11. klo 10.00-17.00
Viinimessut
Pe 22.11. klo 16.00-20.00
La 23.11. klo 12.00-19.30
Paviljongin ovet avataan yleisölle lauantaina ja sunnuntaina klo 9.30. Messualueen ovet avataan klo 10.00.
Muutokset esiintyjiin ja ohjelmaan ovat mahdollisia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hanna KiilamaaMarkkinointi- ja viestintäpäällikköJyväskylän Messut Oy
Puh:050 4303 829hanna.kiilamaa@paviljonki.fiKirsi SievänenKirjamessujen ohjelmajohtajaJyväskylän Messut Oy
Puh:040 353 6205kirsi.sievanen@paviljonki.fiKuvat









Linkit
Lisätietoa julkaisijasta
Jyväskylän Messut Oy vastaa messu- ja tapahtumakeskus Paviljongin toiminnasta kokonaisuudessaan. Järjestämme suosittuja ammatti- ja kuluttajamessuja sekä muita arvostettuja tapahtumia Paviljongissa Jyväskylässä ja muualla Suomessa. Vuokraamme Paviljongin muunneltavia tiloja ja tuotamme tapahtumapalveluja muille tapahtumajärjestäjille.
Messu- ja tapahtumakeskus Paviljonki on todellinen kohtaamispaikka ja yksi Suomen suurimmista tapahtumakeskuksista, jossa järjestetään noin 1000 tapahtumaa ja vierailee yli 400 000 asiakasta vuosittain.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän Messut Oy / Paviljonki
Monipuolinen tapahtumasyksy täyttää Paviljongin konserteista messuihin ja huippuviihteeseen10.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän messu- ja tapahtumakeskus Paviljongissa on jälleen luvassa vilkas tapahtumasyksy. Syksyn ohjelmisto tarjoaa kävijöille laajan kattauksen konsertteja, messuja, stand up -esityksiä, kulttuuritapahtumia ja muita elämyksiä aina elokuusta loppuvuoteen saakka.
Paviljongin uudeksi myyntijohtajaksi Niina Karhu16.6.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän Messut Oy on nimittänyt Niina Karhun messu- ja tapahtumakeskus Paviljongin uudeksi myyntijohtajaksi. Karhu aloittaa tehtävässään elokuussa 2026.
Sähkömessut 2028 keskittyy teollisuuden sähköistymiseen, kiinteistöautomaatioon ja energiamurrokseen4.6.2026 12:31:25 EEST | Tiedote
Sähköala elää historiallisen suurta muutosta, kun teollisuus sähköistyy, kiinteistöt muuttuvat älykkäiksi ja energiajärjestelmä siirtyy kohti hajautettuja ja uusiutuvia ratkaisuja. Muutoksen keskellä myös alan merkittävimmän ammattitapahtuman on uudistuttava. Vuonna 2028 Sähkömessut pureutuu kolmeen teemaan, jotka määrittävät alan tulevaisuuden.
Paviljongin tapahtumat toivat 32 miljoonaa euroa Jyväskylään 20253.6.2026 10:46:48 EEST | Tiedote
Paviljongin tapahtumien taloudellinen vaikutus Jyväskylän alueella on jälleen tutkittu. Tuore tutkimus osoittaa, että messu- ja tapahtumakeskuksessa järjestettävillä tapahtumilla on merkittävä vaikutus alueen talouteen ja kokonaistyöllisyyteen.
KuljetusAreena kokoaa kuljetusyritykset Paviljonkiin30.4.2026 10:06:24 EEST | Tiedote
Jyväskylän Paviljongissa järjestetään 5.5.2026 toista kertaa kuljetus- ja logistiikka-alan verkostoitumistapahtuma KuljetusAreena. Tapahtuma esittelee tuotteita ja palveluita kuljetusalan yrityksille ja tarjoaa alustan keskusteluille ja kohtaamisille alan sisällä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme