SDP:n Suhonen: Hallituksen politiikka kaataa hyvinvointialueet
SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen mielestä Orpo-Purran hallituksen politiikka kaataa hyvinvointialueet. Suhonen näkee erittäin surullisena Pohjois-Savon hyvinvointialueen yhteistoimintaneuvotteluiden tuloksen ja 189 henkilötyövuoden vähennyksen.

– Hallituksen politiikka on tuhon tie. Hallitus vie hyvinvointialueiden rahat ja jättää hyvinvointialueet oman onnensa nojaan. Säästöhuuma on sekoittanut hallituksen päät, epäilee kansanedustaja Suhonen.
”Ikääntyneiden palveluissa säästöt johtuvat paljolti siitä, että Suomen hallitus on pudottamassa henkilöstömitoitusta vanhusten ympärivuorokautisessa asumisessa 0,65:stä 0,6:een ensi vuoden alusta lähtien. – Olemme joutuneet reagoimaan mitoitustilanteeseen, koska valtio on vienyt ne rahat jo pois” Näin tilannetta on perustellut hyvinvointialueen johtaja Marko Korhonen WL:ssä tänään.
– Kun olisi olemassa asiantuntijoiden mukainen ja jopa suosittelema vaihtoehto, jolla annettaisiin lisäaikaa alueille sopeuttaa toimiaan, niin äkkikäännöksiltä vältyttäisiin. Ja miten voi olla hallituksella kuitenkin rahaa yksityisen terveydenhuollon tukemiseen samaan aikaan, Suhonen kysyy.
Kaiken sosiaali- ja terveyspalveluiden rahoituksen leikkausten lisäksi hallitus on lakkauttamassa vielä Varkauden ja Iisalmen sairaaloiden ympärivuorokautiset päivystykset. Hallitus jättää ihmiset hoitamatta ja heitteille, Suhonen päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Timo SuhonenKansanedustaja
Puh:040 356 6869timo.suhonen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kumpula-Natri kannattaa Suomen päätöstä hyödyntää SAFE-lainarahoitusta puolustusinvestointeihin18.11.2025 19:13:39 EET | Tiedote
Suomen päätös hyödyntää lainarahoitusta SAFE-välineestä puolustushankintoihin on tervetullut. Kokonaisuudessaan SAFE-väline on 150 miljardia euroa, josta Suomelle oli aiemmin tänä vuonna alustavasti allokoitu 1 miljardi euroa.
SDP:n Joona Räsänen: Hallituksen talouslupausten takissa ei ole enää yhtään ehjää saumaa18.11.2025 17:10:10 EET | Tiedote
Valtiovarainministeri Riikka Purran (ps.) ilmoitus siitä, että Suomi on todennäköisesti joutumassa EU:n liiallisen alijäämän menettelyyn osoittaa karulla tavalla hallituksen talouspolitiikan epäonnistumisen, toteaa SDP:n valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Vastaanottorahan leikkaus ei tuonut säästöjä18.11.2025 15:08:55 EET | Tiedote
Hallituksen vastaanottorahaan kohdistuvat leikkaukset ovat lisänneet kustannuksia ja kuormittaneet järjestelmää. Hallituksen esityksestä käy ilmi, etteivät säästötavoitteet toteudu, ja leikkaukset osuvat erityisesti ukrainalaisiin pakolaisiin.
SDP:n Eloranta: Jokaisella lapsella on oikeus kuulua ja tulla kuulluksi18.11.2025 13:56:28 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta muistuttaa lapsen oikeuksien viikolla jokaisen lapsen oikeudesta kuulua osaksi yhteisöä ja tulla kuulluksi. Elorannan mukaan yksinäisyyden vastaista yhteisöllisyyttä edistävää toimintaa tarvitaan kasvatuksessa ja koulutuksessa, jotta yksikään lapsi ei jäisi yksin.
SDP:n Lauri Lyly: Hallitus on epäonnistunut työllisyystavoitteissaan14.11.2025 14:19:25 EET | Tiedote
Työ- ja elinkeinoministeriön tuore ennuste näyttää työttömyyden jatkavan kasvuaan. Pitkäaikaistyöttömien määrä nousee yli 140 000, mikä on 1990-luvun laman tasolla. Hallituksen kasvu- ja työllisyyspolitiikka on epäonnistunut ja samalla epävarmuus työelämässä on kasvanut, sanoo SDP:n kansanedustaja Lauri Lyly.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme