Niinimäen tuulipuiston voimalapystytykset etenevät – ensimmäiset viisi voimalaa täyskorkeudessa
3.12.2024 08:30:00 EET | OX2 Finland | Tiedote
Pieksämäelle rakenteilla olevan Niinimäen tuulipuiston voimalapystytykset käynnistyivät syyskuun lopussa. Kaikki voimalat on nyt kasattu esikasauskorkeuteen, ja ensimmäiset viisi voimalaa nousivat täyskorkeuteen marraskuussa. Tuulipuistoon rakennetaan yhteensä 22 voimalaa, joiden yhteenlaskettu kokonaisteho on reilut 145 megawattia.

Tuulipuiston ensimmäinen täyskorkea voimala valmistui tuulipuistoalueen pohjoispuolelle 13. marraskuuta. Valmiiden voimaloiden korkeus on 250 metriä ja yhden voimalan teho on 6,6 megawattia. Seuraavaksi työmaalla jatkuvat muiden voimaloiden ylimpien tornilohkojen, konehuoneiden, siipien ja napojen nostot.
“Yhden voimalan yläosien nostot kestävät nykyisellään noin viisi päivää. Mikäli kaikki sujuu suunnitelmien mukaan, puistoon on vuoden loppuun mennessä kohonnut kahdeksan voimalaa. Kaikkien voimaloiden pitäisi olla pystyssä keväällä 2025”, sanoo hankkeen projektipäällikkö Ville Häkkinen OX2:lta.
Voimalaosia on kuljetettu tuulipuistoon elokuun lopusta lähtien. Hieman yli 70 prosenttia voimalaosista on saapunut perille. Osat tuodaan Pieksämäelle Haminan satamasta.
“Siipikuljetukset ovat jo valmistuneet, ja loput tornilohkot saadaan kuljetettua työmaalle joulukuun loppuun mennessä. Tämän jälkeen saapuu vielä muun muassa konehuoneita ja vaihdelaatikoita. Näiden kuljetukset valmistuvat tämänhetkisen tiedon mukaan helmikuun lopussa”, kertoo Häkkinen.
Tuulipuiston sähkönsiirron mahdollistava voimajohtolinja valmistui kokonaisuudessaan syyskuussa ja alueen sähköasema marraskuussa. Voimajohdon sekä sähköaseman rakennustöistä vastasi Eltel Networks.
Tuulivoimaloiden sähköistykset alkavat tammikuussa. Tuulipuiston vuosittainen energiantuotanto tulee olemaan yli 400 gigawattituntia, joka vastaa noin 80 000 kotitalouden vuotuista sähkönkulutusta (5 000 kWh/kotitalous).
Niinimäen tuulipuiston rakentaminen alkoi vuonna 2022. Sen on määrä valmistua ja aloittaa toimintansa vuonna 2025. OX2 jää vastaamaan tuulipuiston teknisestä ja taloudellisesta hallinnoinnista. Niinimäen tuulipuiston omistavat Helen ja Ålandsbanken Tuulivoima Erikoissijoitusrahasto.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Projektipäällikkö Ville Häkkinen, OX2 Finland, +358 40 660 7117, ville.hakkinen@ox2.com
Kuvat

OX2 kehittää, rakentaa ja myy suuren mittakaavan uusiutuvan energian ratkaisuja. Lisäksi OX2 hallinnoi valmiita tuuli- ja aurinkopuistoja. OX2:n hankekehitysportfolio koostuu yhtiön itse käynnistämistä sekä muilta toimijoilta hankituista, eri vaiheissa olevista maa- ja merituulivoimahankkeista, aurinkovoimahankkeista sekä energian varastointihankkeista. Yhtiö kehittää aktiivisesti myös muihin uusiutuvan energian teknologioihin, kuten vedyn tuotantoon, perustuvia hankkeita. OX2 toimii Euroopassa yhdellätoista markkina-alueella: Ruotsissa, Suomessa, Virossa, Liettuassa, Puolassa, Romaniassa, Ranskassa, Espanjassa, Italiassa, Kreikassa ja Ahvenanmaalla. Vuodesta 2023 yhtiö on toiminut myös Australiassa. Vuonna 2023 liikevaihto oli noin 7,8 miljardia kruunua. Yhtiöllä on noin 500 työntekijää ja sen pääkonttori on Tukholmassa, Ruotsissa. OX2:n omistaa EQT, joka on yksi maailman suurimmista yksityisistä pääomasijoittajista. www.ox2.com
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta OX2 Finland
OX2 rakennuttanut maakotkille tekopesiä Halsuan Honkakankaan ja Kanniston tuulivoimahankkeissa16.4.2026 09:00:17 EEST | Tiedote
OX2 on toteuttanut kaksi maakotkan tekopesää osana Halsuan Honkakankaan ja Kanniston tuulivoimahankkeiden ympäristövaikutusten lieventämistoimia.
Halsuan Honkakankaan tuulipuiston ensimmäinen erikoiskuljetus toteutui helmikuussa – kuljetukset jatkuvat aikaisintaan viikolla 1417.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
OX2:n rakenteilla olevan Honkakankaan tuulipuiston ensimmäinen erikoiskuljetus toteutettiin helmikuun viimeisellä viikolla. Tämänhetkisen arvion mukaan kuljetukset jatkuvat aikaisintaan 30.3. alkavalla viikolla.
OX2 första energilagringsinvestering i Finland i anslutning till vindkraftsprojekten Kannisto och Korkeamaa25.2.2026 09:00:00 EET | Pressmeddelande
Energibolaget OX2 kompletterar sina vindkraftsprojekt i Kannisto och Korkeamaa, som fick investeringsbeslut i december, med energilagringsanläggningar med en total effekt på 235 MW (470 MWh) (Battery Energy Storage System, BESS).
OX2:n ensimmäiset energiavarastoinvestoinnit Suomessa Kanniston ja Korkeamaan tuulipuistojen yhteyteen25.2.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Uusiutuvan energian yhtiö OX2 täydentää joulukuussa investointipäätöksen saaneita Kanniston ja Korkeamaan tuulivoimahankkeitaan yhteisteholtaan 235 MW:n (470 MWh) energiavarastoilla (Battery Energy Storage System, BESS).
Halsuan Honkakankaan tuulipuistohankkeen erikoiskuljetukset käyntiin arviolta helmikuun viimeisellä viikolla20.2.2026 10:00:00 EET | Tiedote
OX2:n rakenteilla olevan Honkakankaan tuulipuiston ensimmäinen erikoiskuljetus toteutetaan arviolta helmikuun viimeisellä viikolla. Kuljetusten on määrä jatkua maaliskuun puolivälissä. Kaikki tuulivoimahankkeen osat kuljetetaan Halsualle Kokkolan satamasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme