Akavan Erityisalat

Skilla ry: Omalääkärimalli tarvitsee tukipalveluja - "Lääkäri ei saa hukkua hallintoon"

Jaa

Omalääkärimalli tarvitsee onnistuakseen panostusta ammattimaisiin tukipalveluihin. Näin varmistetaan, että palvelu toimii ja lääkäri voi keskittyä potilastyöhön, muistuttaa Skilla ry ja esittää hankkeen seurantaryhmään hallinnon asiantuntijaa.

Skilla ry on Akavan Erityisalojen jäsenjärjestö ja edustaa tukipalveluiden asiantuntijoita ja assistentteja.

Lääkärin aikaa tuhlautuu hallinnolliseen työhön.
Lääkärin aikaa tuhlautuu hallinnolliseen työhön.

Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso (ps) kertoi tiedotustilaisuudessa 19.11., että keskustelua aiheuttanut ehdotus omalääkärimallista toteutuu jo tällä hallituskaudella.

– Omalääkärimalli voi tuoda selkeän parannuksen terveydenhuollon laatuun. Malli voi kuitenkin toimia tehokkaasti vain, jos panostetaan samanaikaisesti ja riittävästi tukipalveluihin, sanoo Skilla ry.

Tukipalveluilla viitataan työtehtäviin, jotka tukevat terveydenhuollon ydintoimintoja ja varmistavat, että terveydenhuollon päivittäiset toiminnot ja potilastyö sujuvat hallinnon puolesta ongelmitta, asiakaslähtöisesti  ja tehokkaasti. Näitä työtehtäviä tekevät mm. terveydenhuollon sihteerit ja osastonsihteerit.

–Tukipalvelutehtävien ammattilaiset varmistavat, että lääkärit voivat keskittyä siihen mihin heidät on koulutettu, eli potilaiden hoitoon. Lääkärien ja hoitajien työaikaa kuluu jo tällä hetkellä aivan liikaa hallinnollisiin tehtäviin kuten tietojärjestelmiin, Skillan puheenjohtaja Elina Husa sanoo.

Husan mukaan omalääkärimallin tehokas toimeenpano tarkoittaa lisäinvestointeja tukipalveluihin säästöjen ja irtisanomisten sijaan.

– Kaikkien ammattiryhmien erikoisosaamista hyödyntämällä saadaan terveyspalveluihin lisää tuottavuutta, Husa painottaa.

Skilla peräänkuuluttaa omalääkärimalliin järkevää työnjakoa. Järjestö ehdottaa, että omalääkärimallissa jokaisella lääkärillä tai omatiimimallissa tiimillä olisi nimetty hallinnollinen avustajansa. Tämä olisi esimerkiksi terveydenhuollon sihteeri tai osastonsihteeri, joka hoitaisi lääkärin puolesta mm.  tietojärjestelmiin,  potilastietojen sujuvaan hallintaan ja potilasviestintään liittyviä tehtäviä. 

– Ehdotettu työparimalli toisi lääkäreille tai tiimeille hallinnollista osaamista, joka täydentää lääkäreiden ja hoitajien kliinistä osaamista. Mallin selkeänä etuna on, että terveydenhuollon sihteereillä ja osastonsihteereillä on usein myös terveydenhuollon osaamista, esimerkiksi lähihoitajatutkinto, sanoo Skillan toiminnanjohtaja Elina Havu.  

 Seurantaryhmään tukipalveluosaamista

Ministeri Juuson mukaan omalääkäriohjelmalle perustetaan nyt virallinen seurantaryhmä, johon etsitään mahdollisimman korkean osaamisprofiilin omaavia henkilöitä.

Skillan mukaan yhtenä osaamisalueena tässä seurantaryhmässä tulee huomioida tukipalvelut ja hallinnollinen osaaminen. 

 Skillan toiminnanjohtajan Elina Havu muistuttaa, että  tukipalveluiden ammattilaiset tuntevat hyvin terveydenhuollon hallinnolliset prosessit ja voivat auttaa kehittämään niitä niin, että ne tukevat lääkärien ja hoitajien työtä mahdollisimman tehokkaasti. Näin myös ministeri Juuson pian nimittämä seurantaryhmä saisi arvokasta näkemystä kehittämistyönsä tueksi.

 – Lisäksi hallinnollinen ja prosessien osaaminen voi tuoda malliin kustannussäästöjä pitkällä aikavälillä, muistuttaa Havu.

Lisätiedot:

Elina Husa, puheenjohtaja, p. 0500 435 301, puheenjohtaja@skillary.fi

Elina Havu, toiminnanjohtaja, p. 040 718 5845, elina.havu@skillary.fi

Yhteyshenkilöt

Anna Joutsenniemi, viestintäpäällikkö, Akavan Erityisalat, puh. 040 525 8582

Tietoa julkaisijasta

Akavan Erityisalat on kulttuurin ja hallinnon sekä viestinnän, liike-elämän ja hyvinvoinnin aloilla asiantuntija- ja esihenkilötehtävissä toimivien ammattiliitto, johon kuuluu 20 jäsenyhdistystä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Akavan Erityisalat

Akavan Erityisalat ja Restonomiopiskelijaliitto: Opiskelijan ahdinko pahenee, vaikka koulutuksen lisäleikkauksilta vältyttiin4.9.2025 13:00:00 EEST | Tiedote

Budjettiriihestä selvittiin säikähdyksellä, mutta aikaisemmat leikkauspäätökset asumistukeen, korkeakoulujen perusrahoitukseen sekä harjoittelupaikkojen puute synkistävät opiskelijan arjen, Akavan Erityisalat ja Sureo – Restonomiopiskelijaliitto sanovat. Sureo kuuluu Sure – Suomen Restonomiliittoon, jonka kattojärjestö on Akavan Erityisalat.

Akavan Erityisalojen terveiset budjettiriiheen: Kansalaisten hyvinvoinnista ei pidä enää leikata28.8.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Akavan Erityisalat vaatii budjettiriihen päätöksiltä tasapuolisuutta. Kansalaisten sivistys- ja hyvinvointipalveluja uhkaavia lisäleikkauksia ei tule toteuttaa. Sen sijaan on aika puuttua pysähtynyttä yritystoimintaa säilyttäviin tukiin ja kaikkein hyvätuloisimpien verohelpotuksiin. Tämä olisi oikeudenmukainen, tulevaisuudenuskoa ja myös kasvua rakentava suunta. Ilman hyvinvointia ei synny kestävää kasvua.

MAL ja Akavan Erityisalat: Vaikeata historiaa pitää voida käsitellä museoissa18.8.2025 15:22:59 EEST | Tiedote

Museoita koskeva poliittinen ohjaus on noussut keskusteluun presidentti Trumpin hallinnon ilmoitettua USAn julkisia museoita koskevista ”puhdistuksista”. – Uutiset Yhdysvalloista pöyristyttävät. On varmistettava, etteivät vastaavat museoita koskevat sensuuripyrkimykset leviä Suomeen. Ikävä kyllä museoiden resurssipula hankaloittaa historian käsittelyä jo nyt, sanoo Museo- ja kulttuuriperintöalan ammattiliiton toiminnanjohtaja Katariina Mäkelä.

Akavan Erityisalat: Työsuhdeturvaa romuttava lakiesitys valmisteltava uudelleen28.7.2025 15:38:43 EEST | Tiedote

Määräaikaisia työsuhteita lisäävä ja takaisinottovelvollisuutta keventävä lakiesitys heikentäisi räikeästi työsuhdeturvaa. Riskiryhmiin kuuluvat naiset ja nuoret, joiden työmarkkina-asema on jo ennestään heikentynyt. Esitys tulisi valmistella uudelleen siten, että työntekijöiden asema ja oikeudet otetaan asianmukaisesti huomioon, Akavan Erityisalat painottaa lausunnossaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye