Yrittäjät: Selvitys YEL-järjestelmän uudistamisesta käyntiin pikaisesti
Suomen Yrittäjät vaatii hallitusta käynnistämään välittömästi yrittäjän eläkelain (YEL) uudistamiseen liittyvän selvitystyön.

YEL-järjestelmän selvitystyö on kirjattu Petteri Orpon (kok.) hallituksen ohjelmaan. Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) kiirehti tällä viikolla YEL-järjestelmän uudistamista ja sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (kok.) mukaan selvitystyö on käynnistymässä.
Suomen Yrittäjät korostaa, että selvitystyö on käynnistettävä pikaisesti, ja hallitusohjelmaan kirjattu analyysi myös tehtävä huolellisesti. Siinä pitäisi arvioida kaikkia järjestelmään esitettyjä uskottavia kehittämisehdotuksia kuten pakollisen YEL-vakuuttamisen alarajan nostoa, yrittäjän vapauden lisäämistä YEL-työtulon määrittämisessä, rahastoinnin käynnistämisen mahdollisuutta ja ansiotulojen käyttämistä vakuuttamisen perusteena.
– Keskeinen tavoite tulee olla sellainen YEL-järjestelmä, johon yrittäjät luottavat, Suomen Yrittäjien johtaja Janne Makkula sanoo.
Varsinaisen lainsäädäntötyön osalta on Yrittäjien mukaan hyvä huomioida, että 2023 voimaan tulleen muutoksen siirtymäaika päättyy vuoden 2028 lopussa, mikä tarkoittaa sitä, että vuosi 2029 on ensimmäinen, jolloin eläkelaitoksen aloitteesta YEL-työtuloa voidaan nostaa enemmän kuin 4 000 euroa.
– Mahdollinen uusi lainsäädäntö olisikin siksi syytä saattaa voimaan viimeistään vuoden 2029 alusta lukien, Makkula jatkaa.
Työtulolaskuri hämmentää yrittäjiä
Eniten hämmennystä ja keskustelua yrittäjien keskuudessa on aiheuttanut eläkeyhtiöiden käyttämä ns. työtulolaskuri. Laskurin taustamuuttujina on yrittäjän yritystoiminnan liikevaihtotietoja ja yrittäjän toimialan mediaanipalkka. Käytetyt tiedot ovat virallislähteistä saatavia tietoja, joilla lain edellyttämä tarkastus voidaan aloittaa.
– Kyseiset tiedot eivät kuitenkaan ole lain mukaisia YEL-työtulon määrittäjiä. Lain mukaan YEL-työtulon pitää, kuten aiemminkin, vastata palkkaa, joka kohtuudella olisi maksettava, jos yrittäjätoimintaa suorittamaan olisi palkattava vastaavan ammattitaidon omaava henkilö, Makkula sanoo.
Yrittäjät ovat kertoneet, että monissa tapauksissa eläkeyhtiö on perustanut päätöksensä laskurin tulokseen. Lisäksi siitä on oltu haluttomia joustamaan silloinkin, kun yrittäjä uskottavasti työmäärästään yrityksessään kertoo.
– On syytä korostaa, että oikea YEL-työtulon taso tulee eläkeyhtiössä arvioida kokonaisharkinnalla, jossa huomioidaan kaikki olennainen tieto yrittäjän työpanoksesta. Liikevaihto sellaisenaan yleensä hyvin heikosti yrittäjän työpanoksesta kertoo, varsinkaan mennyt tieto.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Janne Makkulatyömarkkinajohtaja
Puh:040 581 2472janne.makkula@yrittajat.fiTietoja julkaisijasta
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Pk-yrityksillä positiivisimmat näkymät sitten Venäjän hyökkäyssodan alun11.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Pienten ja keskisuurten yritysten suhdanneodotukset ovat nousseet hieman viime keväästä, osoittaa tuore Pk-yritysbarometri. Yritysten odotukset ovat myös paremmat kuin vuosi sitten. Tähän ovat vaikuttaneet matalana pysynyt inflaatio ja korkojen lasku. Erityisesti rakennusalan yritysten haastava tilanne on vähitellen helpottamassa.
Yrittäjät: Budjettiesitys pääosin tasapainossa, työn verotuksen kevennys tärkeää2.9.2025 22:38:55 EEST | Tiedote
"Suomen Yrittäjät pitää Orpon hallituksen budjettiesitystä pääosin tasapainoisena: ansiotuloverotus kevenee, yrittäjien verotaakka ei kasva ja työntekoon kannustetaan”, johtaja, pääekonomisti Juhana Brotherus sanoo.
Yrittäjät: Työperäinen hyväksikäyttö vääristää työmarkkinoita31.8.2025 07:15:00 EEST | Tiedote
Työperäisen hyväksikäytön sääntelyä uudistetaan. Samalla rangaistuksia aiotaan kiristää. Suomen Yrittäjät pitää tätä tärkeänä ja tarpeellisena. – Työperäistä hyväksikäyttöä ei voida koskaan hyväksyä. On myös toimivien ja rehellisten yritysten etu, että hyväksikäyttöön puututaan, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjät: Pk-yritysten vientihalukkuus vahvaa – EU ja Pohjoismaat kiinnostavat eniten30.8.2025 07:15:00 EEST | Tiedote
Vähintään neljän hengen yrityksissä on vahva halu kansainvälistyä. Kyselyn mukaan 33 prosentilla on suoraa vientiä, 22 prosentilla välillistä ja 20 prosenttia suunnittelee vientitoiminnan aloittamista. “Yrityksissä on nähtävissä selkeää kasvuhalua ulkomaankauppaan. Siksi maakunnista maailmalle pitää rakentaa toimiva vienninedistämisen palvelupolku, joka on tarjolla myös pienemmille yrityksille”, johtaja Harri Jaskari Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjägallup: Pk-yritykset tyytymättömiä EU:n ja USA:n kauppasopimukseen – vapaakauppa saa laajaa kannatusta28.8.2025 09:30:00 EEST | Tiedote
Suomalaiset pk-yritykset suhtautuvat kriittisesti EU:n ja Yhdysvaltojen heinäkuussa solmittuun kauppasopimukseen, kertoo tuore Yrittäjägallup. Vain 7 prosenttia pk-yrityksistä on tyytyväisiä sopimukseen, kun 52 prosenttia on tyytymättömiä. Peräti 41 prosenttia ei osaa ottaa kantaa. Erityisesti nuorten yrittäjien (18–39-vuotiaat) keskuudessa kanta jää avoimeksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme