Sofia Virta: Jos sote-uudistukselle ei edes haluta antaa mahdollisuutta onnistua, niin se ei ole yhteinen epäonnistuminen vaan vain ja ainoastaan hallituksen vastuulla
20.11.2024 15:31:32 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan hallitus tukahduttaa soteuudistuksen onnistumismahdollisuudet epärealistisella aikataululla ja järjettömillä leikkauksilla. Virran mukaan se ei ole yhteinen epäonnistuminen vaan vain ja ainoastaan hallituksen vastuulla.

Vihreät on esittänyt, että hyvinvointialueille annettaisiin vähintään kaksi lisävuotta aikaa mukauttaa toimintaa tavalla, jolla saataisiin siirrettyä palveluiden painopistettä kalliista erikoissairaanhoidosta ennaltaehkäisyyn ja perustason palveluihin.
– Olemme ilolla tervehtineet omalääkärimallin edistämistä, se on oikeansuuntainen toimi. Vetoamme hallitukseen, että voisiko sitä laajentaa myös omatiimimallin suuntaan. Tiedämme jo nyt, että kentällä työ on moniammatillista. Ja me pyydämme, että hallitus vielä kerran arvioisi tätä lisäajan antamista, jotta nyt voitaisiin siirtää se painopiste sieltä kalliista erikoissairaanhoidosta tai esimerkiksi lastensuojelun sijoituksista ennaltaehkäiseviin palveluihin, Virta vetosi hallitukseen.
Virran mukaan Vihreät ei ymmärrä eikä hyväksy hallituksen tapaa ajaa hyvinvointialueet selkä seinää vasten leikkaamaan liikaa liian nopeasti.
Virta peräänkuuluttaa hallituksen ja opposition yhteistyötä, kuntien ja hyvinvointialueiden yhteistyötä, julkisen, yksityisen ja kolmannen sektorin yhteistyötä sekä kentällä työtä tekevien viranomaisten ja ammattilaisten yhteistyötä.
– Oli yhteinen epäonnistuminen, että soten valmiiksi saaminen kesti näin kauan. Eikä soteuudistuksesta tullut täydellinen, mutta kyllä siitä tuli kehityskelpoinen. Jos nyt vihdoin valmiiksi saadulle uudistukselle ei haluta antaa edes mahdollisuutta onnistua vaan se tukahdutetaan kuoliaaksi epärealistisella aikataululla ja järjettömillä leikkauksilla – niin se ei ole yhteinen epäonnistuminen vaan vain ja ainoastaan hallituksen vastuulla, Virta esitti.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiMarena AhonenViestintäsuunnittelijaVihreiden viestintä
Puh:+358 50 589 3391marena.ahonen@vihreat.fiLinkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Virta: Orpon viisi prosenttia on osalle suomalaisista paljon enemmän13.10.2026 15:04:00 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta muistuttaa, että vaikka pääministeri Orpo kuinka yrittäisi vähätellä kokoomuksen leikkauspolitiikan vaikutuksia pohjoismaiseen hyvinvointiyhteiskuntaan ja suomalaisten arkeen, leikkaukset eivät jakaudu tasaisesti.
Hyrkkö vaatii Orpolta suomalaisen mediakentän puolustamista: ”Hallitus pelasti Valmet Automotiven, mutta pesee kätensä STT:stä”13.10.2026 14:09:14 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja eduskunnan valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö on pettynyt pääministerin ponnettomaan mediapolitiikkaan. Pääministeri kommentoi STT:n tilannetta ja kokoomuksen ehdottamia Yle-leikkauksia Politiikan toimittajat ry:n tilaisuudessa tiistaina.
Virta: Oikeusvaltio murenee, jos rikosten uhrit joutuvat odottamaan oikeutta vuosia – syyttäjälaitoksen leikkaukset pysäytettävä13.10.2026 11:44:08 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii Orpon hallitusta turvaamaan syyttäjälaitoksen toimintaedellytykset ja pysäyttämään oikeudenhoidon ruuhkautumisen. Virran mukaan oikeusvaltion puolustaminen ei voi jäädä juhlapuheisiin, jos kansalaisten mahdollisuus saada oikeutta kohtuullisessa ajassa murenee.
Virta Orpolle: Suomen tulevaisuutta ei voi rakentaa fossiiliriippuvuuden varaan – kyse on myös kansallisesta turvallisuudesta10.10.2026 13:09:09 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii hallitukselta kunnianhimoisempaa otetta Suomen talouden, energiariippumattomuuden ja kokonaisturvallisuuden vahvistamiseen. Virran mukaan maailman viimeaikaiset tapahtumat osoittavat, miksi fossiilisista polttoaineista irtautuminen on paitsi ilmastoteko, myös välttämätöntä Suomen turvallisuudelle ja ihmisten toimeentulolle.
Vihreät: Kansalaisjärjestöt ovat hyvinvointivaltion, demokratian ja kokonaisturvallisuuden peruspilareita – niiden asema turvattava lailla10.10.2026 10:40:00 EEST | Tiedote
Vihreät vaatii, että Suomessa etsitään ratkaisuja järjestöjen aseman vahvistamiseen lailla. Lisäksi puolue esittää Orpon hallituksen järjestöleikkausten perumista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme