Vihreät - De Gröna

Vihreiden Virta: Metsäkatoasetuksen vesittäminen ja viivästäminen romahduttaa Suomen ilmastopolitiikan uskottavuuden

Jaa

Vihreiden puheenjohtaja ja suuren valiokunnan jäsen Sofia Virta kritisoi kovasanaisesti hallituksen sekä kokoomuksen edustajien toimintaa EU:n metsäkatoasetukseen liittyen. Asetuksen tehokas toimeenpano olisi Virran mukaan Suomen ja koko EU:n etu.

Suuri valiokunta äänesti tänään keskiviikkona siitä, tukeeko Suomi EU:n metsäkatoasetuksen voimaantulon lykkäämistä vuodella puheenjohtajamaa Unkarin esityksestä. Vihreät äänesti esitystä vastaan. Virran mukaan asetuksen nopea toimeenpano olisikin ensisijaisen tärkeää.

– Metsäkatoasetus puuttuisi tehokkaasti yhteen merkittävimmistä ilmastokriisin ja luontokadon ajureista: globaaliin metsäkatoon. Kokoomusmepit ovat jo europarlamentissa tehneet kaikkensa asetuksen romuttamiseksi, ja nyt vielä eduskunnasta käsin ensisijaisen tärkeän asetuksen toimeenpanoa halutaan viivästää. Valitettavasti metsäkato ei odota, Virta toteaa.

Asetuksen toimeenpanon viivästyminen vuodella johtaisi arvioiden mukaan jopa 150 000 hehtaarin metsäkatoon EU:n kaupasta johtuen. Monet vastuulliset toimijat jäävät tämän johdosta alakynteen.

– Tämä toiminta on märkä rätti vastuullisten toimijoiden naamaan. Kilpailuetu tulee tämän poliittisen viivästyspelin takia niille yrityksille, jotka toimillaan kiihdyttävät metsäkatoa, Virta harmittelee.

Kokoomuksen toiminta asiassa noudattaa Virran mukaan tuttua kaavaa, jossa ensin romutetaan kansalliset ilmasto- ja luontotoimet ja sen jälkeen pyritään vielä hidastamaan ilmastokriisin ja luontokadon vastaista työtä koko EU:n laajuisesti. Myös ajoitus asiassa on poikkeuksellisen heikkoa.

– Maailman valtiot ovat tällä hetkellä kokoontuneet YK:n ilmastokokoukseen. Suomi on jo niittänyt kyseenalaista mainetta omalla riittämättömällä ilmastopolitiikallaan. Nyt kokoomus haluaa romuttaa myös EU:n ilmastopolitiikan kansallisen politiikan lisäksi. Eikö edes ennallistamisasetuksen vesittäminen riittänyt? Virta ihmettelee.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna

Vihreät jättää keskustelualoitteen nuorten naisvihamielisen ja äärioikeistolaisen ajattelun kasvusta – vetoavat puhemies Halla-ahoon24.9.2025 16:11:03 EEST | Tiedote

Sosiaalisessa mediassa leviää naisvihamielisiä ja äärioikeistolaisia sisältöjä kasvavalla vauhdilla, yhä laajemmalle yleisölle. Tällaiset ideologiat vetoavat erityisesti poikiin, jotka kokevat ulkopuolisuutta tai etsivät hyväksyntää ja identiteettiä, Vihreät toteaa kansanedustaja Fatim Diarran jättämässä aloitteessa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye