MediaGuru-verkkokoulutus alkaa: tavoitteena vahvistaa ja sertifioida mediasuunnittelun osaamista Suomessa
22.11.2024 09:20:50 EET | Haaga-Helia ammattikorkeakoulu | Tiedote
MediaGuru on markkinointialan ammattilaisille ja alasta kiinnostuneille suunnattu maksuton mediasuunnittelun verkkokoulutus. Se koostuu seitsemästä moduulista, joiden suorituksista saa sertifikaatteja. MediaGuru-sertifikaatit ovat Suomessa ainutlaatuinen tapa todentaa mediasuunnittelun osaaminen.

MediaGuru-koulutuksen ensimmäinen koulutusmoduuli, TV- ja VideoGuru, on avattu opiskeltavaksi. MediaGuru on markkinointialan ammattilaisille ja alasta kiinnostuneille suunnattu verkkokoulutus.
– Suomessa televisio on merkittävä, vaikuttava ja luotettava media, on tärkeää varmistaa paikallinen osaaminen myös tulevaisuudessa. TV- ja VideoGuru -koulutus on ajankohtainen ja tarpeellinen markkinoinnin ja mainonnan osaamisen lisäys Suomeen, Screenforce Finlandin toiminnanjohtaja Anna Lujanen toteaa.
MediaGurun avulla Suomeen luodaan sertifikaatteja, joilla koulutuksen suorittaneet voivat helposti todentaa osaamisensa työmarkkinoilla. Koulutuskokonaisuuteen kuuluu nyt aukeavan TV- ja VideoGuru-moduulin lisäksi seuraavat moduulit: Radio- ja AudioGuru, Uutis- ja AikakausmediaGuru, Out of Home -Guru, DigimediaGuru, IntermediaGuru ja VastuullisuusGuru. Ne julkaistaan vaiheittain loppuvuoden 2024 ja alkuvuoden 2025 aikana.
Koulutus on rakennettu yhteistyössä alan huippujen kanssa
Koulutuksia kehitetään tiiviissä yhteistyössä alan johtavien asiantuntijoiden, järjestöjen ja yritysten kanssa. MediaGuru-hankkeen ohjausryhmän jäseniä ja samalla keskeisiä yhteistyökumppaneita ovat Aikakausmedia ry, Screenforce Finland, RadioMedia ry, Outdoor Finland – Suomen ulkomainosliitto sekä Media Metrics Finland Oy.
Mediasuunnittelun osaamisen vahvistaminen ja sertifiointi on tunnistettu tärkeäksi myös kansainvälisellä tasolla: MediaGurua osarahoittaa Euroopan unioni (ESR+). Lisätietoa MediaGurusta on Haaga-Helian verkkosivuilla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Petteri SalorantaprojektipäällikköHaaga-Helia ammattikorkeakoulu
Puh:+358 294471320Petteri.Saloranta@haaga-helia.fiTarja AutioKehityspäällikköHaaga-Helia ammattikorkeakoulu
Puh:+358404887123tarja.autio@haaga-helia.fiHaaga-Helia ammattikorkeakoulu
Koulutamme liike-elämän ja palveluelinkeinojen asiantuntijoita sekä tutkimme ja kehitämme näihin aloihin liittyvää osaamista ja toimintaa. Koulutusalamme ovat liiketalous, tietojenkäsittely, majoitus-, ravintola- ja matkailuala, journalismin koulutus, liikunta-ala sekä ammatillinen opettajankoulutus.
Meille on tärkeää, että opiskelijoillamme on heti valmistuttuaan vahvat siteet työelämään. Panostamme toiminnassamme yrittäjyyteen, yhteistyöhön, innovatiivisuuteen ja kansainvälisyyteen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
Käytännön tutustumista ammattikorkeakouluun opiskelijalta opiskelijalle – Porvoon kampus avaa ovet lukiolaisille huhtikuussa2.4.2026 11:25:44 EEST | Tiedote
Vierailujen aikana lukiolaiset tutustuvat ammattikorkeakouluopiskeluun käytännön kautta. Lukiolaisten käynti kampuksella sekä AMK-opiskelijoiden ja opettajien kohtaaminen luovat aitoja mielikuvia opiskelusta ja innostaa AMK-opintojen pariin.
Vesilentäjän kartta auttaa löytämään palvelut31.3.2026 13:04:14 EEST | Tiedote
Digitaalinen Vesilentäjän kartta näyttää vesilentämiseen soveltuvat kohteet, majoituspaikat ja palvelut. Yrittäjät ja palveluntarjoajat voivat saada palvelunsa kartalle maksutta.
Asukkaat ideoivat työpajoissa kevytyrittäjyyttä itäisen Uudenmaan saaristoon19.3.2026 11:41:42 EET | Tiedote
Saariston syke -hanke järjestää kolme avointa asukastyöpajaa, joissa innostetaan Sipoon, Porvoon ja Loviisan asukkaita elävöittämään itäisen Uudenmaan saaristoa ryhtymällä kevytyrittäjiksi.
Haaga-Helian Porvoon kampuksella käynnistyy uusi logistiikan ja kestävän liiketoiminnan koulutus12.3.2026 11:08:06 EET | Tiedote
Haaga-Helia ammattikorkeakoulun liiketalouden tradenomitutkinnossa Porvoossa käynnistyy ensi syksynä uusi logistiikan ja kestävän liiketoiminnan suuntautuminen. Suuntautuminen vahvistaa Porvoon ja Itä-Uudenmaan alueen logistiikkaosaamista ja koulutusta.
Kutsu: Haaga-Helian Porvoon kampuksella käynnistyy uusi logistiikan ja kestävän liiketoiminnan koulutus17.2.2026 10:21:29 EET | Kutsu
Haaga-Helia ammattikorkeakoulun Porvoon kampuksella käynnistyy ensi syksynä Itä-Uudenmaan yritysten tarpeiden ja toiveiden mukaan räätälöity uusi logistiikan koulutus.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme