HSY

Taloyhtiöt varautuneet heikosti ilmastonmuutoksen riskeihin

25.11.2024 08:49:33 EET | HSY | Tiedote

Jaa

Taloyhtiöt muuttuvassa ilmastossa - eli TALVI-hankkeessa tehdyn kyselytutkimuksen mukaan taloyhtiöt tunnistavat ilmastonmuutoksen vaikutukset rakennuksiin ja asumismukavuuteen kohtalaisesti. Taloyhtiöt eivät kuitenkaan ole varautuneet niihin riittävästi.

Vettä on noussut kerrostalojen edustalle.
Ilmastonmuutos rasittaa taloyhtiöiden kiinteistöjä ja vähentää asumismukavuutta. Kuva HSY.

Osa taloyhtiöistä kamppailee jo nyt ilmastonmuutoksen vaikutusten kanssa

Taloyhtiöt muuttuvassa ilmastossa TALVI -hankkeen kyselytutkimus toteutettiin elo–syyskuussa 2024. Kyselyssä selvitettiin, miten taloyhtiöt näkevät ilmastonmuutoksen, millaisia riskejä ne kohtaavat ja miten ne ovat varautuneet muuttuvaan ilmastoon. Vastauksia saatiin sadasta taloyhtiöstä eri puolilta Suomea.

- Tulosten mukaan osa taloyhtiöistä kamppailee jo nyt pitkittyneiden hellejaksojen, lisääntyneiden sade- ja sulamisvesien eli hulevesien ja muiden säiden ääri-ilmiöiden kanssa, toteaa projektitutkija Heikka Marttila-Tornio Helsingin seudun ympäristöpalveluista (HSY).

Ilmastonmuutos on huomioitava hallitustyössä ja päätöksenteossa

Kyselyn tuloksista ilmenee myös, että ilmastonmuutos ei nouse merkittävästi esiin taloyhtiöiden toiminnassa ja päätöksenteossa. Tämä heikentää osaltaan taloyhtiöiden varautumista ilmastonmuutoksen riskeihin.

TALVI-hankkeessa laaditaan taloyhtiöille suositukset ilmastonmuutoksen huomioimiseksi korjaussuunnittelussa ja kuntoarvioinnissa. Lisäksi taloyhtiöille luodaan työkalut, joilla kiinteistöä hallitaan, kuntoarvioidaan ja korjataan ilmastokestäväksi.

- Tavoitteena on laatia sellaiset asiakirjat, jotka ohjaavat ja auttavat hallituksen toimintaa vuodesta toiseen hallituksen osaamisesta riippumatta. Päivittämällä yhtiöjärjestys ja muut taloyhtiön toimintaa ohjaavat asiakirjat voidaan varmistaa, että ilmastonmuutos ei huku muiden käsiteltävien asioiden alle, TALVI-hankkeen projektipäällikkö Auli Mäkilä HSY:stä toivoo.

TALVI-hanke on EU:n osarahoittama hanke, jota koordinoi Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY. Hankkeessa ovat mukana myös Varsinais-Suomen Valonia ja Oulun ammattikorkeakoulu Oy.

Lisätietoa TALVI-hankkeesta: www.hsy.fi/talvi/

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.                         

Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

Kivihiilen polton lopettaminen paransi entisestään pääkaupunkiseudun ilmanlaatua vuonna 20252.2.2026 09:10:00 EET | Tiedote

Pääkaupunkiseudun ilmanlaatu oli viime vuonna pääosin hyvä, kertovat HSY:n mittaukset. Ilmanlaatu parani entisestään kivihiilen polton päätyttyä keväällä 2025. Kevään katupölykaudella ja syksyllä nastarengaskauden alettua ilmanlaatu heikkeni kuitenkin huonoksi monina päivinä hengitettävien hiukkasten takia. Ilmanlaatuun vaikuttavat eniten liikenteen pakokaasut, katupöly ja puunpoltto.

HSY:n hallituksen päätökset 30.1.2026 – laaja vesihuollon hankepaketti hyväksyttiin30.1.2026 10:28:09 EET | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä rahoitussopimuksen ja lainan noston. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat ja hankkeet: - Helsingin Ratasmyllyntien ja Roihuvuorentien vesijohdon saneerauksen hankesuunnitelma - Espoon Keilaniemen vesihuollon kehittämisen hankesuunnitelman laajennus - Helsingin Pitkäkoski - Ilmala, Nuijamiestentie alueen vesihuollon hankesuunnitelman päivitys - Viemäritunnelisaneerausten hankesuunnitelma vuosille 2026–2027 - Vantaan Myyrmäen vesitornin ja Kivistön paineenkorotusaseman välisen päävesijohdon rakentamisen urakoitsijaksi valittiin VM Suomalainen Oy - kompostimullan seostamiseen tarvittava kivennäismaa-aines Metsäpirtin kompostointialueelle ja Ämmässuon ekoteollisuuskeskukseen hankintaan Rudus oy:ltä. Hallitus valitsi Etelä-Espoon sekajätteen keräykseen ja kuljetukseen takakuormaustyönä Lassila & Tikanoja Oyj:n yhdelle palvelualueelle, Auriga Oy:n neljälle palvelualueelle ja Pakkariposse Oy:

Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 30.1.2026 – laaja vesihuollon hankepaketti käsittelyssä28.1.2026 08:01:08 EET | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 30.1.2026. Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus päättää muun muassa rahoitussopimuksen hyväksymisetä ja lainan nostosta. Hallitus päättää seuraavista hankesuunnitelmista ja hankinnoista: - Helsingin Ratasmyllyntien ja Roihuvuorentien vesijohdon saneerauksen hankesuunnitelma - Espoon Keilaniemen vesihuollon kehittämisen hankesuunnitelman laajennus - Helsingin Pitkäkoski - Ilmala, Nuijamiestentie alueen vesihuollon hankesuunnitelman päivitys - Viemäritunnelisaneerausten hankesuunnitelma vuosille 2026–2027 - Vantaan Myyrmäen vesitornin ja Kivistön paineenkorotusaseman välisen päävesijohdon rakentamisurakka - kompostimullan seostamiseen tarvittavan kivennäismaa-aineksen hankinta Metsäpirtin kompostointialueelle ja Ämmässuon Ekoteollisuuskeskukseen - urakoitsijoiden valinta sekajätteen keräykseen ja kuljetukseen Etelä-

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye