Varapuhemies Paula Risikko: Lotat mallina meille
Suomi ei olisi selvinnyt sodasta ilman lottia, mutta myöskään nykyistä yhteiskuntaa ei olisi voitu rakentaa ilman lottien ja muiden naisten työtä, totesi varapuhemies Paula Risikko juhlapuheessaan Lotta Svärd -järjestön lakkauttamisen 80-vuotismuistotilaisuudessa 23.11.2024 Helsingissä. Tilaisuuden järjesti Suomen Lottaperinneliitto.

Lottien merkitys sota-aikana oli suuri. Historiantutkijat ovat arvioineet, että lottien työ vapautti jopa noin satatuhatta miestä rintamalle. Tämän lisäksi lotilla oli muitakin tehtäviä.
"Lottien työllä on ollut suuri merkitys myös nykyisen hyvinvointiyhteiskunnan rakentumisessa. Ennen sotaa esimerkiksi naisten asema työelämässä oli usein aika ahdas," arvioi Risikko.
Lottatehtävissä naiset perehtyivät aivan uusiin tehtäviin. Koulutusta annettiin ainakin kolmeentoista eri toimeen. Oli muonituslottia, lääkintälottia, kanslialottia, huoltolottia, varuslottia, ilmavalvontalottia, yhdyslottia, kenttälottia, toimistolottia, viestilottia, säälottia, valonheitinlottia, hevoslottia, jne.
"Naisten vapaaehtoiseen toimintaan perustuva Lotta Svärd -järjestö on hienoin esimerkki naisten työn merkityksestä, voimasta ja uhrautuvuudesta Isänmaamme vapauden yhtenä kivijalkana," totesi Risikko.
Lotta Svärd -järjestön työ on osaltaan rakentanut suomalaista yhteiskuntaa nykyaikaiseksi hyvinvointiyhteiskunnaksi. Lottien työllä on ollut merkitystä mm. tasa-arvoon ja naisten vahvaan asemaan Suomessa. Lottien merkitys yrittäjinä ja naisten yrittäjyyden kehittäjinä jää usein huomiotta.
"Lotat osoittivat toimissaan johtajuutta, vastuunkantoa, sitoutumista ja henkistä kriisinkestokykyä. Näin he valoivat uskoa ja toivoa muille, joilta myös vaadittiin henkistä kriisinkestokykyä. Silläkin on ollut suuri merkitys, sillä kriisinkestokykyä tarvitsee meistä jokainen, joka ikinen päivä," päätti Risikko.
Lotta Svärd -järjestö lakkautettiin 23.11.1944. Lotta Svärd -järjestöstä oli kehittynyt vuosien 1921–1944 aikana Suomen kaikkien aikojen suurin naisjärjestö. Lotta Svärd Säätiön (entinen Suomen Naisten Huoltosäätiö, perustettu v. 1944) tehtävä on avustaa lottia ja pikkulottia. Sen lisäksi tehtävänä on säilyttää ja vaalia lottien perintöä. Lottaperinneliiton tehtävänä on toimia Suomessa toimivien lottaperinneyhdistysten kattojärjestönä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Paula RisikkoEduskunnan varapuhemies
Vaasan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomusedustajat: Hallitus vahvistaa sosiaali- ja terveydenhuollon kriisivalmiutta15.9.2025 12:54:34 EEST | Tiedote
Hallitus esittää lakimuutosta, joka velvoittaa hyvinvointialueet varautumaan sotilaallisen voimankäytön tilanteisiin ja niiden uhkiin. Muutoksella vahvistetaan hyvinvointialueiden ja Puolustusvoimien yhteistyötä ja varmistetaan, että suomalaisille voidaan turvata sosiaali- ja terveydenhuollon palvelut kaikissa oloissa.
Kokoomuksen Väyrynen: Suomi vahvistaa rooliaan kansainvälisten urheilutapahtumien järjestäjänä15.9.2025 10:06:06 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Ville Väyrynen on tyytyväinen budjettiriihen päätökseen vahvistaa Suomen asemaa kansainvälisen liikunnan ja urheilun suurten tapahtumien järjestäjämaana. ”Urheilun suurtapahtumat tarjoavat mahdollisuuden edistää liikuntaa, kasvattaa yhteisöllisyyttä ja lisätä Suomen kansainvälistä näkyvyyttä positiivisella tavalla”, Väyrynen toteaa.
Kunta- ja alueministeri Ikonen: Kuntien haasteet vaativat rohkeaa ajattelua ja laajempaa yhteistyötä – tärkeintä ovat ihmisten arki ja palvelut13.9.2025 12:27:55 EEST | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja, kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikonen pitää tärkeänä ja tervetulleena keskustelua kuntarakenteesta, kuntayhteistyöstä ja niiden uudistustarpeista.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä valitsi uusia asiantuntijoita ryhmäkanslian joukkueeseen11.9.2025 14:42:41 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä valitsi kokouksessaan 11.9. kolme uutta poliittista asiantuntijaa.
Kokoomuksen Partanen: Talous kääntyy kasvuun, halusi oppositio sitä tai ei11.9.2025 11:20:04 EEST | Tiedote
”Tänään julkaistut tiedot pk-yrittäjien parantuneista näkymistä ja palkansaajien ostovoiman kasvusta tukevat pääministerin ja hallituksen viestiä talouden käänteestä. On surullista, että oppositiopuolueet pelkäävät talouskasvua”, kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme