Ympäristövaliokunnan demarit: Hallituksen jahkailu ilmastotoimissa tulee kalliiksi veronmaksajalle
23.11.2024 16:17:45 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
– Ilmastonmuutosta osoittavat mittarit huutavat punaista, mutta hallitus näyttää nukkuvan todellisuudesta irtaantunutta Ruususen unta. Jo sovittuja toimia on peruttu, rahoitusta leikattu ja loppukokonaisuus nojaa hamassa tulevaisuudessa tapahtuvien päästövähennysten kuten teknisten hiilinielujen varaan. Mitä mahtavat ajatella äänestäjät, jos poliittisen pelin ja viivyttelyn vuoksi Suomelle lankeaa jopa miljardilasku, kun päästöoikeuksia joudutaan ostamaan muista maista, ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Pinja Perholehto kysyy.

Öljymaa Azerbaidžanissa pidetyn YK:n ilmastokokouksen tulokset näyttävät olevan ennakko-odotusten mukaisesti pettymys.
– Viime vuoden ilmastokokouksessa saatiin aikaan suuri päätöslauselma koskien irrottautumista fossiilisista polttoaineista. Nyt tästä pitäisi päästä eteenpäin konkreettisiin tekoihin. Suomella ei ole varaa piileskellä muiden maiden selän takana, vaan sen on palattava ilmastonmuutoksen ja luontokadon torjunnan etujoukkoihin. Kyse ei ole edes hallitus-oppositio-kysymyksestä, sillä myös elinkeinoelämä on todella huolissaan, huomauttaa Perholehto.
Tehokkaaksi päästövähennyskeinoksi osoittautunut päästökauppa laajenee taakanjakosektorille, johon kuuluvat mm. rakennusten erillislämmitys ja liikenne. Samaan aikaan hallitus kuitenkin hidastelee jakeluvelvoitteen nostamisen kanssa ja romuttaa näin liikennesektorin päästövähennystavoitteet ja aiheuttaa epävarmuutta puhtaaseen teknologiaan investoiville aloille.
– SDP nostaisi jakeluvelvoitetta palaamalla Marinin hallituksen asettamalle uralle siten, että taso turvaisi investoinnit, antaisi kotimaisille yrityksille niiden toivoman näkymän tulevaan ja parantaisi huoltovarmuutta, kun askel askeleelta irtautuisimme tuontipolttoaineista. Lisäksi tarvitaan järkeviä tukimekanismeja, joilla kansalaisia autetaan irtautumaan arjessaan käyttämistään fossiilisista polttoaineista, toteaa kansanedustaja Marko Asell.
Reilun ja oikeudenmukaisen siirtymän tukemisen sijaan hallitus on lakkauttanut kotitalouksien energiamurrosta edistävät tuet jo kuluvan vuoden budjetissa, eikä näihin ole luvassa rahoitusta myöskään ensi vuonna.
– Luvut puhuvat hallituksen politiikkaa vastaan, kun öljylämmityksestä luopuville pientalojen omistajille myönnetyillä avustuksilla on saatu päästövähennyksiä hintaan 28 euroa hiilidioksiditonnilta, kun viime vuonna päästöoikeuden keskihinta päästökaupassa oli 83,60 euroa. Myös energiatehokkuutta nostavien remonttien avustus on lakkautettu, vaikka miljoonan euron avustuksella on saatu liikkeelle 4,8 miljoonan edestä energiaremontteja ja työtä 56 henkilötyövuoden edestä. Molemmat toimet hyödyttävät sekä julkista taloutta että avustuksen saajaa, Asell jatkaa.
SDP edistäisi energiamurrosta ja laskisi arjen kustannuksia myöntämällä Valtion asuntorahaston varoista määräaikaisen ja suhdanneperusteisen korjausrakentamisen paketin, jolla voidaan tukea energiatehokkuusremonttien lisäksi pientalojen öljylämmityksestä luopumista sekä sähköautojen latausinfran rakentamista asuinyhteisöissä.
– Kun taloudelliset resurssit ovat niukat, tulee ilmastonmuutosta ja luontokatoa hillitseviä toimia tehdä myös lainsäädännön keinoin. Saastuttaja maksaa -periaatteen mukainen maankäytön muutosmaksu tehostaisi päästöohjausta. Ilmastolain kaltainen luontolaki puolestaan suojaisi monimuotoisuutta. Tällaisten toimien sijaan hallitus heikentää lainsäädäntöä jopa nykyisestä, esimerkiksi poistamalla kuntien ilmastosuunnitelmat ilmastolaista, kansanedustaja Johan Kvarnström huomauttaa.
– Hallitusta ei näytä huolettavan hiilinielujen pieneneminen tai luontokato. Vanhojen metsien määrittelykriteerit ovat täydellinen rimanalitus suojelun kannalta ja vaikuttaa siltä, ettei metsä- ja luontokatoa oteta vakavasti. YK:n luontokokoukseen mentiin vajavaisesti valmistautuneena ja YK:n ilmastokokouksessa lupaillaan suurielkeisesti yksittäisiä miljoonia saarivaltioille, kun pitäisi hillitä merenpinnan nousua hiekkasäkkien ostamisen sijaan. Ilmastonmuutoksesta ei pelkällä rahalla selvitä, Kvarnström päättää.
SDP julkaisee oikeudenmukaisemman ja kestävämmän vaihtoehtonsa vuoden 2025 budjetiksi kokonaisuudessaan tiistaina 26.11.
Yhteyshenkilöt
Johan KvarnströmKansanedustaja - Riksdagsledamot
Puh:050 514 4080Eveliina HeinäluomaKansanedustaja
Puh:040 592 1807eveliina.heinaluoma@eduskunta.fiMarko AsellKansanedustaja
Puh:050 512 1968marko.asell@eduskunta.fiPinja PerholehtoKansanedustaja
Puh:040 059 6521pinja.perholehto@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Koskinen ja Kari: Päätös lähteä Ranskan ydinpelotealoitteeseen on odotettu, siihen liittyvät sitoumukset on käsiteltävä aikanaan erikseen Suomen lähtökohdista14.9.2026 17:44:24 EEST | Tiedote
Suomi on tänään tiedotetun mukaisesti päättänyt liittyä Ranskan lanseeraamaan ydinpelotealoitteeseen. Aloitteessa on kyse kahdenvälisestä yhteistyöstä Ranskan kanssa.
SDP:n Perholehto: Hallitus paukuttelee henkseleitään matkalla EU:n tarkkailuluokan etupulpettiin13.9.2026 13:01:29 EEST | Tiedote
SDP varapuheenjohtaja Pinja Perholehto ihmettelee kokoomuksen räksytystä tilanteessa, jossa hallituksen omat päätökset kasvattavat julkisen talouden alijäämää. Perholehdon mukaan hallituksen on kerrottava, mistä palveluista se aikoo miljardit leikata.
SDP:n Rantanen: Missä kokoomuslaiset olivat silloin, kun PS hyökkäsi vähemmistöjä kohtaan?13.9.2026 10:07:34 EEST | Tiedote
Kokoomuksen tuohtumus järjestöleikkauksia koskevasta kritiikistä on ymmärrettävää. On kiusallista joutua tilille omista päätöksistään, kun julkisuudessa on samalla vakuuteltu jaloja tarkoitusperiä.
SDP:n Kim Berg kummastelee kokoomuksen politiikkaa: Onko Suomessa kohta varaa mennä lääkäriin?13.9.2026 08:54:58 EEST | Tiedote
Hallitus korottaa jälleen terveydenhuollon asiakasmaksuja. SDP:n kansanedustaja Kim Berg kummastelee kokoomuksen linjaa, jossa samaan aikaan puhutaan talouskasvusta ja investoinneista, mutta sairastamisen hintaa nostetaan.
SDP:n Laine-Nousimaa: Kokoomus ei ymmärrä, mitä lääkärimaksu tarkoittaa pienellä eläkkeellä elävälle12.9.2026 10:34:21 EEST | Tiedote
Hallituksen päätös korottaa jälleen terveydenhuollon asiakasmaksuja osuu erityisen kovaa pienillä eläkkeillä eläviin ikäihmisiin. SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa muistuttaa, että monelle pienituloiselle eläkeläiselle lääkärikäynnin tai lääkkeiden hinta voi ratkaista sen, hakeutuuko hän hoitoon lainkaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme