Turun Osuuskauppa

S-market Mynämäen uudistus on valmis

Jaa

S-market Mynämäen huhtikuussa startanneet uudistus- ja laajennustyöt on saatu päätökseen. Uuden konseptin mukainen, aiempaa suurempi myymälä tarjoaa entistä kattavammat valikoimat, pysyvästi edullisen hintatason sekä mukavan ja sujuvan kauppareissun. Kaupan yhteydessä asiakkaita palvelee sekä apteekki että Alko.

S-market Mynämäen huhtikuussa startanneet uudistus- ja laajennustyöt on saatu päätökseen.
S-market Mynämäen huhtikuussa startanneet uudistus- ja laajennustyöt on saatu päätökseen.

- Uudistuksen myötä myymälä sai noin 300 neliötä lisää myyntialaa, mikä näkyy asiakkaille erityisesti tuoretuotteiden, kuten lihojen, juustojen sekä hedelmä- ja vihannesosaston valikoimien merkittävänä kasvuna. Kaupassakäynnistä on tehty myös helppoa. Uudet hihnalliset itsepalvelukassat nopeuttavat asiointia myös isompien ostosten kanssa ja halutessaan ruokaostokset voi tilata kotisohvalta suoraan noutolokerikkoon, kertoo ryhmäpäällikkö Tanja Raikaa Turun  Osuuskaupasta. 

Palveluverkoston nykyaikaistaminen ja energiatehokkuuden kehittäminen tukevat Turun Osuuskaupan tavoitetta kohti hiilinegatiivisuutta. Energiatehokkuus ja ympäristöystävällisyys on huomioitu myymälän puolella ja siellä on ovelliset kylmäkalusteet sekä led-valaistus. S-marketin piha-alueelle tulee piakkoin myös sähköautojen latausasema. 

- Olemme iloisia, että olemme pystyneet uudistuksen myötä vahvistamaan tarjoamaamme entisestään ja sitä kautta parantamaan myös asiointikokemusta. Haluan kiittää asiakkaitamme ja omaa henkilökuntaamme kärsivällisyydestä uudistuksen aikana. Halusimme tehdä asiakkaillemme mahdollisimman toimivan marketin ja nyt meillä on sellainen, iloitsee marketpäällikkö Eero Saurus

Lisätietoja: 
Turun Osuuskauppa, ryhmäpäällikkö Tanja Raikaa, puh. 010 764 5301 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Turun Osuuskauppa

Suunnitelmat Wiklundin uudistamiseksi etenevät - Prisma ja uudistettu Sokos valmistuvat joulukauppaan 202629.10.2025 10:00:20 EET | Tiedote

Turun Osuuskauppa ilmoitti syyskuussa 10 miljoonan euron investoinneista Turun keskustan palvelujen kehittämiseen ja Prisman avaamisesta Wiklundille vuonna 2026.​ - Uudistusten tila- ja toimintasuunnittelu on edennyt vauhdilla ja muutostyöt Wiklundilla on aloitettu. Prisman päivittäistavarat tulevat sijoittumaan pääasiassa nykyisen S-marketin tiloihin pohjakerrokseen ja käyttötavarat katutasoon. Sokoksen naisten vaate- ja jalkinevalikoima siirtyy loppukesään mennessä Wiklundin toiseen kerrokseen muodostaen uudistetun muodin ja kodin kokonaisuuden. Sokoksen uudistunut kosmetiikka löytyy jatkossa katutasosta. Muutosten yhteydessä suunnittelemme Hyvä Olo-hoitoloiden sulkemista sekä Wiklundilla että Raision Kauppakeskus Myllyssä, kertoo Turun Osuuskaupan toimitusjohtaja Niklas Österlund. - Myös ravintolapalvelujamme muokataan ja suunnittelemme Bar W:n sulkemista joulusesongin jälkeen. Trattoria, Coffee House, Hesburger ja Walo Rooftop Bar palvelevat jatkossakin uudistuneella Wiklundilla, j

Turun Osuuskauppa investoi Turun keskustan kehittämiseen tuomalla Wiklundille Prisman ja uudistamalla Sokosta17.9.2025 10:00:00 EEST | Tiedote

Turun Osuuskauppa investoi Turun keskustan palvelujen kehittämiseen ja avaa Wiklundille Prisman vuonna 2026.​ - Uuden strategiamme mukaisesti vahvistamme erityisesti marketkaupan verkostoamme seuraavien vuosien aikana. Turku on voimakkaan kasvun aluetta ja haluamme kehittää keskustan elinvoimaa ja palvelutarjontaa sellaiseksi, että se palvelee nykyisten asiakkaiden lisäksi entistä paremmin myös alueelle muuttavia, erityisesti nuoria asiakasryhmiä. Prisma on keskusta-alueen ensimmäinen hypermarket ja uskomme, että se tuo keskustaan lisää asiakasvirtaa. Yksistään Wiklundilla vieraili viime vuonna lähes 5 miljoonaa asiakasta ja Prisman myötä luku varmasti kasvaa. Prisman myötä pystymme tarjoamaan asiakkaillemme entistä edullisemman hintatason ja laajemman valikoiman erityisesti käyttötavaroiden osalta.​ Samalla uudistamme Sokosta, kertoo Turun Osuuskaupan toimitusjohtaja Niklas Österlund. Wiklundilla tehtävien muutosten tarkempi tila- ja toimintasuunnittelu on parhaillaan käynnissä ja suu

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye