Kymen Seudun Osuuskauppa

Uusi S-market Kotkansaari avautuu

Jaa

Kymen Seudun Osuuskaupan uusin päivittäistavarakauppa avaa ovensa torstaina 28.11.2024. Avajaisia juhlitaan 28.11.–8.12. tapahtumin ja tarjouksin. Uusi S-market on pinta-alaltaan Kotkansaaren suurin ruokakauppa ja se tulee olemaan avoinna joka päivä klo 7–23.

Kymen Seudun Osuuskaupan uusin marketyksikkö S-market Kotkansaari avataan 28.11.2024 osoitteessa Koulukatu 20. Uusi market on pinta-alaltaan n. 2500 m2 ja myymälän laajaan valikoimaan kuuluu mm. palveleva Ruokatori ja Leipätori, jonka paistopisteeltä löytyy laaja valikoima tuotteita niin aamiais-, välipala- kuin kahvipöytään. 

- Edellisen kerran olemme avanneet täysin uuden ruokakaupan yli 10 vuotta sitten Kouvolan Tornionmäkeen. On ilo, että voimme tukea maakuntamme elinvoimaisuutta lisäämällä palvelutarjontaamme myös eteläisessä Kymenlaaksossa, kertoo KSO:n toimitusjohtaja kauppaneuvos Harri Miettinen

S-market Kotkansaari on KSO:n 19. S-market ja 48. päivittäistavarakaupan yksikkö. Sen lisäksi kiinteistöön avataan KSO Hiuspalvelun 8. toimipiste, Kajuutta, ja pysäköintihalliin ABC Latauspiste sähköautoille. 

- KSO:lla on entuudestaan kaksi ruokakauppaa Kotkansaarella ja uusi S-market laajentaa palveluvalikoimaamme alueella. Keskeisen sijainnin ja laajojen aukiolojen ansiosta se on joustavasti saavutettavissa, ja asiointimukavuutta tuo tilava paikoitushalli katutasossa S-marketin alla, kertoo kaupallinen johtaja Ari Hyytiä

Avajaisviikonloppuna ostoskärryralli, kakkukahvit, lasten lauantai, tuotetarjouksia ja paljon muuta 

Kotkan kaupunginjohtaja Esa Sirviö ja KSO:n toimitusjohtaja Harri Miettinen avaavat S-market Kotkansaaren torstaina 28.11.2024 klo 10, jonka jälkeen avajaishumu voi alkaa. Tapahtumapäiviä vietetään torstaista lauantaihin ja avajaistarjouksista voi nauttia aina sunnuntaihin 8.12.2024 asti. 

Avajaisohjelma 

To 28.11.2024 

  • klo 10 Kotkan kaupunginjohtaja Esa Sirviö ja KSO:n toimitusjohtaja Harri Miettinen leikkaavat avajaisnauhan 

  • klo 11–15 Hiuspalvelu Kajuutassa hiustenleikkaukset ilman ajanvarausta 

  • Seuraa ostoskärryrallia! Tule kannustamaan, kun somessa arvonnan voittanut kerää kärryllisen ruokaa! 

  • Jaossa S-market Kotkansaari -lahjakassi 500 ensimmäiselle 

  • Osallistu arvontaan, jonka palkintona on 3 kpl joulukinkkuja ja 3 kpl joululahjapakkauksia. 

Pe 29.11.2024 

  • Klo 10–18 kakkukahvit  

  • Paikallisten tuottajien maistatuksia 

  • klo 11–15 Hiuspalvelu Kajuutassa hiustenleikkaukset ilman ajanvarausta 

Lasten lauantai 30.11. klo 11–14 

  • Klo 11–13 Lastentaikuri JP vääntelee ilmapalloja 

  • Klo 11–14 Makkaranpaistoa  

  • Tykkimäen Kusti ja Kerttu -sammakot tavattavissa tasatunnein 

  • Lauantaipussi 500 ensimmäiselle 

  • Lasten piirustuskilpailu: Palkintona lahjakortti Tykkimäki Actionparkiin koko perheelle 

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Kymen Seudun Osuuskauppa, eli KSO, on market- ja tavaratalokauppaa, matkailu- ja ravitsemiskauppaa sekä liikennemyymälä- ja polttonestekauppaa harjoittava monialayritys, joka tarjoaa palveluja 100 toimipaikassa Kymenlaaksossa. Kymen Seudun Osuuskaupan omistavat yli 87 000 kymenlaaksolaista kotitaloutta ja se työllistää 1 600 eri ammattialojen osaajaa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kymen Seudun Osuuskauppa

Kymen Seudun Osuuskaupan edustajistovaaleissa äänivyöry - äänestysaktiivisuus kohosi S-ryhmän korkeimmaksi9.6.2025 16:06:40 EEST | Tiedote

Kymen Seudun Osuuskauppa on yli 90 000 jäsenensä eli asiakasomistajansa omistama yritys. Jäseniä osuuskaupoissa edustaa edustajisto, joka valitaan vaaleilla osuuskaupan jäsenistä joka neljäs vuosi. Kymen Seudun Osuuskaupan edustajiston vaalien äänestysaika oli 19.-30.5.2025. Ehdolla oli 128 jäsentä, joista edustajistoon valittiin osuuskaupan sääntöjen mukaisesti 50 jäsentä. Uusia edustajiston jäseniä on 25, eli puolet. KSO:n asiakasomistajat äänestivät erittäin aktiivisesti vaaleissa ja vaalien äänestysprosentti kohosi 40,8 %:iin, joka on kaikkien S-ryhmän alueosuuskauppojen korkein äänestysprosentti tähän mennessä. Sähköinen äänestystapa kasvatti suosiotaan edelleen ja 57 % äänistä annettiin sähköisenä, jossa on kasvua 16 prosenttiyksikköä edellisiin KSO:n edustajiston vaaleihin verrattuna. - Vaalien äänestysaktiivisuus oli ennätyksellisellä tasolla! Hyväksyttyjä ääniä annettiin huikeat 35 794 kappaletta, jossa on yli 5 800 äänen kasvu vuoden 2021 vaaleihin verrattuna. Lämmin kiitos k

Kauppaneuvos Miettisen johdolla Kymen Seudun Osuuskauppa on vahvistanut asemaansa kaikilla toimialoilla – nyt luonteva aika vahtivuoron vaihdolle14.3.2025 11:00:00 EET | Tiedote

Kymen Seudun Osuuskaupan toimitusjohtaja vaihtuu ensi vuodenvaihteen tienoolla. Osuuskauppaa tuolloin lähes yhdeksän vuoden ajan luotsannut kauppaneuvos Harri Miettinen luovuttaa toimitusjohtajan ja hallituksen puheenjohtajan tehtävät seuraajalleen. KSO:n hallintoneuvosto on käynnistänyt Miettisen seuraajan hakuprosessin. Uusi toimitusjohtaja tullaan rekrytoimaan vuoden 2025 aikana.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye