Joet tulvivat Länsi- ja Etelä-Suomessa tällä viikolla
Sateet ja sulamisvedet saavat joet tulvimaan erityisesti Satakunnasta Vaasaan yltävällä alueella, jossa tulva on nousemassa vähintään keskimääräisen vuotuisen tulvan tasolle. Porissa joen pinta nousee keskiviikkona kevättulvaa korkeammalle. Paikoin, esimerkiksi Säkylän Pyhäjoella, Närpiönjoella sekä Kyrönjoen latvoilla tulvasta ennustetaan selvästi keskimääräistä suurempaa. Kyrönjoella Nikkolassa voidaan joutua avaamaan tulvapenkereet veden nousun takia.

Runsas vesisade ja voimakas lämpeneminen sulattaa lumipeitteen Oulu-Joensuu-linjan eteläpuolelta maanantaista alkaen. Runsaimmin sataa Satakunnassa ja Suomenselällä. Näillä alueilla maanantain sadekertymä on 20 mm, paikoin mahdollisesti jopa 40 mm.
Viikonloppuna Tornionjoen tulvan kasaamat jäät ovat vaurioittaneet Ylitorniossa rantarakennuksia. Lapin ELY-keskuksen tiedotteen linkki alempana.
Etelä-Suomessa pienet joet tulvivat
Sateet ja sulava lumi aiheuttavat pienten jokien ja purojen tulvimista koko Etelä-Suomessa. Etelä-Suomen taajamissa on odotettavissa hulevesitulvia, kun tiivistynyt lumi tukkii hulevesireittejä.
Etelärannikolla myöhäissyksyn ja talven tulvat ovat lisääntyneet, mutta Etelä-Suomessa sisämaassa aivan vastaavaa ei ole ollut 2000-luvulla. Esimerkiksi Loimijoen pinta on loppuvuodesta ollut ennustetun tulvan tasolla viimeksi vuonna 1988. Myöskään Pohjalaismaakunnissa ei ennustetun suuruista tulvaa ole havaittu viimevuosikymmeninä marras-joulukuussa.
Etelä-Savossa ja Pohjois-Karjalassa järvet ja pohjavesi matalalla
Samaan aikaan tulvien kanssa kärsitään veden vähyydestä Etelä-Savossa ja Pohjois-Karjalassa. Lähipäivien sateet tuovat tilanteeseen hieman helpotusta, mutta Pohjois-Karjalan järvien pinnat ja Etelä-Savon pohjavedet tulevat olemaan talven ajan selvästi tavanomaista alempana.
Tarkempaa tietoa ELY-keskusten tiedotteissa
- Tiedote tulossa 25.11.2024 (Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus)(sttinfo.fi)
- Alkuviikon runsas vesisade yhdistettynä reippaaseen lämpenemiseen sulattaa lumet ja nostaa virtaamat ja vedenkorkeudet Lounais-Suomessa vuoden keskimääräisten tulvahuippujen tuntumaan (Varsinais-Suomen ELY-keskus, Satakunta)(sttinfo.fi, 25.11.2024)
- Lapin jokivesistöjen jäätyminen epävakaista (Lapin ELY-keskus)(sttinfo.fi, 25.11.2024)
- Alkuviikon sateinen ja lämmin sää saa pohjalaisjokien virtaamat nopeaan nousuun (Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus)(sttinfo.fi, 22.11.2024)
- Kaikkien ELY-keskusten tiedotteet (ely-keskus.fi)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Harri MyllyniemiTutkijaSuomen ympäristökeskus
Puh:0295 251 439harri.myllyniemi@syke.fiMediapalvelu Suomen ympäristökeskuksessa
Suomen ympäristökeskuksen mediapalvelu välittää tietoa ympäristökeskuksessa tehtävästä tutkimuksesta, auttaa toimittajia löytämään asiantuntijoita haastateltaviksi ja tarjoaa valokuvia median käyttöön.
Yhteydenottoihin vastaavat viestintäasiantuntijat. Palvelemme arkisin klo 9-16.
Linkit
Tulvakeskus - Ennusteita, varoituksia ja varautumista
Tulvakeskus on Ilmatieteen laitoksen ja Suomen ympäristökeskuksen yhteinen palvelu, joka perustuu tiiviiseen yhteistyöhön ELY-keskusten ja pelastuslaitosten kanssa.
Lisää: vesi.fi/tulvakeskus

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen ympäristökeskus
Nuoret vaativat merkittäviä muutoksia ruuan kulutukseen ja tuotantoon16.12.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Nuorten ruokaraati vaatii avointa ja tutkittua tietoa ruuasta – sen alkuperästä, tuotantotavoista ja vaikutuksista ilmastoon, luontoon ja hyvinvointiin. Ilman selkeitä faktoja vastuulliset kulutusvalinnat eivät ole mahdollisia. Nuoret luovuttavat kannanottonsa kansalliseen ruokastrategiaan 2040 maa- ja metsätalousministeriön tilaisuudessa 16.12.2025.
Kommunernas utsläpp fortsätter minska – trafikens andel av utsläppen ökar16.12.2025 06:00:00 EET | Pressmeddelande
Enligt förhandsberäkningsuppgifterna för 2024 minskade Finlands växthusgasutsläpp enligt Hinku-beräkningsreglerna med cirka fem procent jämfört med föregående år. På lång sikt har utsläppen sedan år 2005 minskat med 40 procent och jämfört med år 1990 med 43 procent.
Kuntien päästöt laskevat edelleen – liikenteen osuus päästöistä kasvaa16.12.2025 06:00:00 EET | Tiedote
Vuoden 2024 ennakkolaskentatietojen perusteella Hinku-laskentasääntöjen mukaiset Suomen kasvihuonekaasupäästöt laskivat noin viisi prosenttia edelliseen vuoteen verrattuna. Pitkällä aikavälillä vuodesta 2005 lähtien päästöt ovat vähentyneet 40 prosenttia ja vuoteen 1990 verrattuna 43 prosenttia.
Viikkokatsaus 15.–19.12.202511.12.2025 12:59:58 EET | Tiedote
Hei! Tässä tiedoksesi meillä Suomen ympäristökeskuksessa ensi viikolla ilmestyviä tiedotteita, uutisia, kampanjoita, blogeja ja uutiskirjeitä. Mukana myös tulevia tapahtumia ja webinaareja. Jakelemme viikkokatsauksen torstaisin STT:n kautta. Koosteet löytyvät myös STT-uutishuoneesta, josta voit tilata kaikki Suomen ympäristökeskuksen tiedotteet.
Viikkokatsaus 8.–12.12.20254.12.2025 12:30:18 EET | Tiedote
Hei! Tässä tiedoksesi meillä Suomen ympäristökeskuksessa ensi viikolla ilmestyviä tiedotteita, uutisia, kampanjoita, blogeja ja uutiskirjeitä. Mukana myös tulevia tapahtumia ja webinaareja. Jakelemme viikkokatsauksen torstaisin STT:n kautta. Koosteet löytyvät myös STT-uutishuoneesta, josta voit tilata kaikki Suomen ympäristökeskuksen tiedotteet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
