SuPer mukana EPSUn selvityksessä: Lähihoitajien ja hoiva-avustajien palkkatasossa ja työoloissa riittää korjattavaa
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer on osallistunut European Federation of Public Service Unionsin (EPSU) hoitohenkilöstön palkkausta koskevaan selvitykseen, jonka tulokset julkaistaan tänään kansainvälisenä lähihoitajapäivänä 26. marraskuuta. Selvityksessä vertaillaan 15 eurooppalaisesta maasta kerättyjä palkkatietoja ostovoimaan suhteutettuna.

Selvityksessä käy ilmi, että viime vuosien korkea inflaatio on heikentänyt merkittävästi lähihoitajien ja hoiva-avustajien palkkojen ostovoimaa. Tämä on johtanut siihen, että hoitohenkilöstö tekee huomattavan paljon ylityötä ja kokee suurta kuormitusta. Lisäksi yleiseurooppalainen trendi on, että hoiva-alan henkilöstö kantaa työyksiköissään yhä suurempaa vastuuta ilman, että se huomioidaan riittävästi palkkauksessa.
Selvityksen mukaan palkkatason parantamiseksi on tehtävä jatkossakin määrätietoista työtä, muuten hoiva-alan veto- ja pitovoima kärsii. Lähihoitajien ja hoiva-avustajien työolosuhteet ja palkkataso ovat keskeisiä tekijöitä, jotka vaikuttavat sekä työntekijöiden hyvinvointiin että potilaiden saamaan hoitoon. On välttämätöntä, että näihin asioihin kiinnitetään huomiota ja tehdään tarvittavat parannukset ennen kuin henkilöstöpula ja uupuminen uhkaavat romuttaa alan toimintakyvyn.
EPSU, eli European Federation of Public Service Unions, on Euroopan julkisten palvelualojen federaatio, joka edustaa yli 250 julkisen sektorin ammattijärjestöä Euroopassa. EPSUn tavoitteena on edistää julkisten palvelujen roolia Euroopan integraatioprosessissa.
Kansainvälistä lähihoitajapäivää vietetään 26. marraskuuta. Päivän tarkoituksena on juhlistaa ja tehdä näkyväksi sitä korvaamatonta työtä, mitä lähihoitajat ja muu hoitohenkilökunta tekee koko yhteiskunnan hyväksi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja: Asiantuntija Heta Siranko, p. 044 027 1334
Linkit
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer ry
SuPer on Suomen suurin toisen asteen koulutettujen sote-ammattilaisten ja varhaiskasvatuksen hoitajien ammattiliitto.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer
SuPerin edustajisto: Superilaisten palkkakehitys ja kestävä työelämä on turvattava nyt. Kyse on koko hyvinvointiyhteiskunnan selkärangasta.24.4.2025 11:33:06 EEST | Tiedote
SuPer tavoittelee käynnissä olevissa työehtosopimusneuvotteluissa ratkaisuja, jotka tukevat superilaisten jaksamista, parantavat hoitoalan sekä varhaiskasvatuksen veto- ja pitovoimaa sekä turvaavat palvelujen jatkuvuuden.
SuPerin Inberg: ammattiliitto on työntekijän tuki ja turva23.4.2025 22:41:30 EEST | Tiedote
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPerin puheenjohtaja Päivi Inbergin mielestä pääministeri Orpon hallituksen esittämien verohelpotusten rahoitus hyvinvointipalveluista säästämällä on ongelmien siirtämistä tulevaisuuteen.
Kansa nousi hallituksen linjaa vastaan ja äänesti vanhusten, lasten ja vammaisten puolesta14.4.2025 10:20:26 EEST | Tiedote
– Tämä vaalitulos edellyttää täyskäännöstä myös valtakunnan politiikassa. Kansa äänesti vanhusten, lasten ja vammaisten puolesta, Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPerin puheenjohtaja Päivi Inberg toteaa.
Hätätyösääntelyä ei tule muuttaa – puuttuminen työtaisteluoikeuteen on perusteetonta9.4.2025 13:21:06 EEST | Tiedote
SuPer on lausunnossaan Sosiaali- ja terveysvaliokunnalle vastustanut hätätyön käytön laajentamista työtaisteluissa, sillä työnantajat ovat käyttäneet hätätyötä sote-alalla väärin. – On tärkeää, että valiokunnassa ymmärretään hätätyön viimesijainen tarkoitus. Myös sote-työntekijöillä tulee olla mahdollisuus parantaa työehtojaan, puheenjohtaja Päivi Inberg sanoo.
The trade unions: The employers of the care sector demand their employees to be flexible and make them do endless overtime7.4.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
The social and health services need sufficient resources in order for the patients to receive the best care also in the future. You have to invest in well-being at work, otherwise the employees are burdened and flee the sector
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme