Päijät-Hämeen hyvinvointialue: Hyvinvointialueen pitkän aikavälin investointisuunnitelma sisältää uudisrakennuksen ja peruskorjauksia
Päijät-Hämeen hyvinvointialueen pitkän tähtäimen investointisuunnitelma etenee.
Päijät-Hämeen hyvinvointialueella on laadittu investointisuunnitelma vuosille 2026–2029.
Se sisältää muun muassa suunnittelun käynnistämisen Padasjoelle rakennettavasta uudisrakennuksesta, johon sijoitetaan pelastus- ja sote-keskukset. Suunnitelma sisältää myös Päijät-Hämeen keskussairaalan vuonna 1976 käyttöön otettujen rakennusosien peruskorjauksen. Korjattavia kohteita ovat teho- ja valvontaosaston tilat ja erikoissairaanhoidon polikliiniset vastaanottotilat.
Aiemmin valtiovarainministeriön lainanottovaltuuden saanut yhteisöllisen asumisen kohde Lahden Nastolaan ei toteudu, sillä rakennuttaja Lahden Talot Oy on ilmoittanut, ettei investointi mahdu tavoiteltuihin Kela-rajoihin eikä rakennuttaja siksi voi käynnistää hanketta.
Muutosesitys vuokrakohteisiin
Hyvinvointialue on parhaillaan esittämässä valtiovarainministeriölle muutoksia vuokrakohteiden investointisuunnitelmaan. Muutosesitys sisältää kolme eri kohdetta.
Lahden sosiaalisen kuntoutuksen työpaja tarvitsee uudet vuokratilat, sillä sen käytössä olleet tilat on poistettu käytöstä kiinteistön heikon kunnon vuoksi.
Myös apuvälinekeskus tarvitsee uudet tilat voidakseen palvella kustannustehokkaasti koko hyvinvointialuetta ja sen asukkaita. Lisäksi Lahteen tarvitaan lisää yhteisöllisen asumisen vuokrakohteita.
Uudet sopimukset ja järjestämisvastuun mukaiset korvaavat tilat ovat välttämättömiä.
Vuosien 2026–2029 aikana uusia vuokrakohteita ovat muun muassa Asikkalan kunnan investointihanke uudesta sote-keskuksesta ja lastensuojelun sijaishuollon yksikkö.
Muut investointihankkeet
Muut investointihankkeet liittyvät kiinteistöjen saneeraukseen ja ICT-investointeihin, kuten tekoäly- ja tukiälyratkaisuihin ja asiakas- ja potilastietojärjestelmän uudistamiseen.
Suunnitelma sisältää myös vanhan laitekannan uusimista. Pelastustoimeen tehdään korvausinvestointeja, esimerkiksi ajoneuvoista vanhimmat ja huonokuntoisimmat poistetaan.
Hyvinvointialue laatii vuosittain pidemmän aikavälin investointisuunnitelman, jossa kuvataan tulevat investoinnit sekä niiden rahoitus. Investointeja voidaan rahoittaa lainanottovaltuuden mukaisen pitkäaikaisen lainan lisäksi esimerkiksi tulorahoituksella ja kertyneillä rahavaroilla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johanna Aitamurtotoimitilajohtaja
Puh:0444406637Päijät-Hämeen hyvinvointialue
Päijät-Hämeen hyvinvointialue järjestää päijäthämäläisten sosiaali- ja terveyspalvelut sekä pelastustoimen palvelut alueen asukkaille.
Päijät-Hämeen hyvinvointialueeseen kuuluvat Asikkala, Hartola, Heinola, Hollola, Iitti, Kärkölä, Lahti, Orimattila, Padasjoki ja Sysmä. Huolehdimme yli 200 000 asukkaan terveydestä ja turvallisuudesta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Päijät-Hämeen hyvinvointialue
Päijät-Hämeen hyvinvointialue: Asukkaat saavat tietoa Suomi.fi-viesteistä kotiin kannettuna5.12.2025 10:09:33 EET | Tiedote
Päijäthämäläiset saavat paperipostina kotiinsa tietoa Suomi.fi-viesteistä. Joka toiselle Suomi.fi-viestit ovat uusi, sähköinen viestintäkanava. Tammikuussa viranomaisten kuten Verohallinnon, Kelan ja hyvinvointialueiden, viestintä siirtyy ensisijaisesti Suomi.fi-viestit kanavalle. Muutos tarkoittaa, että samasta asiasta ei enää asiakkaalle tule perinteistä paperista kirjettä postilaatikkoon.
Päijät-Hämeen hyvinvointialue: Työntekijälähettiläät ja seudulliset vanhempainillat palkitaan vuoden kehittämistekoina2.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Päijät-Hämeen hyvinvointialue palkitaan tänään Tärkeissä Töissä -gaalassa Helsingissä.
Päijät-Hämeen hyvinvointialue: Päijät-Häme ensimmäisenä Suomessa – pre-eklampsian sairastaneille äideille uusi hoitopolku1.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Päijät-Hämeen hyvinvointialue on ottanut ensimmäisenä Suomessa käyttöön hoitopolun naisille, jotka ovat sairastaneet pre-eklampsian (aiemmin ”raskausmyrkytys”). Heillä on 2–6-kertainen riski sairastua sydän- ja verisuonisairauksiin. Korkeimmillaan riskit ovat 10 vuoden ajan synnytyksestä. Siksi suunnitelmallinen pitkäaikaishoito korostuu.
Päijät-Hämeen hyvinvointialue: Diabeteksen hoitovälineissä mahdollinen vaarallinen laatuvika – koskee vain tiettyjä FreeStyle Libre 3 -sensorieriä26.11.2025 16:25:39 EET | Tiedote
Diabeteksen hoitoon käytettävissä sensoreissa on mahdollisesti vaarallinen vika. Laitteen valmistaja Abbott on hiljattain havainnut, että erä FreeStyle Libre 3- ja FreeStyle Libre 3 Plus -sensoreista saattaa antaa virheellisiä matalan glukoosin lukemia. Ongelma ei koske muita Libre-tuotteita.
Päijät-Hämeen hyvinvointialue: Influenssa nostaa päätään Päijät-Hämeessä - rokotuksella ehtii saada suojan itselleen ja läheisil-leen21.11.2025 14:13:18 EET | Tiedote
Influenssakausi on alkanut Päijät-Hämeessä. Influenssan vuoksi Päijät-Hämeen keskussairaalassa hoitoa saa kymmenkunta vuodepotilasta. Influenssarokotuksella ehtii vielä saada tehokkaan suojan tautia vastaan itselleen ja läheisilleen. Riskiryhmäläiset saavat maksuttoman rokotuksen omasta sote-keskuksesta, koululaiset koulujen ja opiskelijat opiskeluterveydenhuollosta ja neuvolapalvelujen asiakkaat neuvolasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme